Česká onkologie se v mezinárodním srovnání rozhodně nemá za co stydět. Pacienti mají k dispozici špičkovou péči i nejmodernější léky, k čemuž velmi přispívají také zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se navíc snaží zajistit onkologicky nemocným péči co nejblíže jejich domovu tím, že umožňuje podávání vybraných léků také v regionálních onkologických centrech. Problematice se věnovala Evropská onkologická konference, kterou uspořádal Zdravotnický deník.
„Česká onkologie je v rámci zemí EU respektovaným partnerem, ze kterého si dokonce někteří kolegové z jiných zemí berou i příklad. Jsme i příkladem pro paliativní léčbu a mobilní paliativní péči,“ říká ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. „V současné době se nám daří díky pojišťovnám udržet vysokou úroveň české onkologie a českého zdravotnictví,“ dodává.
Onkologické péči skutečně zdravotní pojišťovny věnují velkou pozornost. „Prioritami jsou zajištění dostupnosti veškeré nejmodernější terapie, co se týče léčivých přípravků, a také poskytnutí nejmodernější zdravotní péče jak v komplexních, tak regionálních onkologických centrech,“ přibližuje ředitelka odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP Alena Miková.
Všeobecná zdravotní pojišťovna je přitom jedinou pojišťovnou, která umožňuje podávání vybraných léků v regionálních onkologických centrech. „VZP kontinuálně pracuje s komplexními onkologickými centry a regionálními onkologickými centry, kterých má v současné době 23. Uvolňuje jednotlivé diagnostické skupiny a použití preparátů, které mohou využívat regionální onkologická centra,“ poukazuje Miková.
Nezbytnou součástí úspěšné léčby je ale včasná diagnostika a rychlé zahájení terapie. Právě tady je slabina českého systému – pacient se v něm totiž nezřídka ztratí a přijde tak o životně důležité týdny či měsíce, které by mu mohly zajistit vyléčení. „Pokud pacient prochází systémem pod vedením lékaře, je jeho cesta přímá a nejsou tam zbytečné zatáčky,“ podtrhává Petra Adámková z Hlasu onkologických pacientů.
Zásadní pak je také koordinace péče, a to právě i vzhledem k zapojení regionálních onkologických center. „Optimální by bylo, aby u většiny diagnóz proběhl multidisciplinární tým. Právě přes něj by totiž šlo realizovat formální či neformální roli komplexního onkologického centra při organizaci onkologické péče v daném regionu,“ domnívá se Martin Rybář z oddělení národních agend Kanceláře zdravotního pojištění.
Aby všechny tyto aspekty fungovaly, je nezbytné zapojení odborné společnosti a plátců. „Spolupráce VZP s odbornou společností je velmi intenzivní, kontinuální, racionální a korektní. Spolupracujeme tak na zajištění dostupnosti péče i vytipování seznamu přípravků, které je možné delegovat do regionálních onkologických center,“ shrnuje Alena Miková.
Foto: Radek Čepelák
Poděkování za podporu konference patří Národnímu ústavu pro výzkum rakoviny, Všeobecné zdravotní pojišťovně a společnostem Novartis, MSD, Bristol, Tiscali Media a Akeso.
Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek během své přednášky Dostupnost a výsledky české onkologie v datech. Jednu z přednášek měla také Kateřina Jirsová, primářka Onkologického oddělení Nemocnice Na Pleši. Ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny Aleksi Šedo během konference promluvil o významu a perspektivách akademického výzkumu v onkologii. Panelová diskuze o zkušenostech se změnami v managementu onkologické péče. Zleva: zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny Jitka Vojtová, ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků Všeobecné zdravotní pojišťovny Alena Miková, ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda, ředitelka Odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová, šéfredaktor Zdravotnického deníku a moderátor diskuze Tomáš Cikrt, předseda České onkologické společnosti Igor Kiss, primářka Onkologického oddělení Nemocnice Na Pleši Kateřina Jirsová a předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů Petra Adámková. Ředitelka Odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová. Jedním z přednášejících i diskutéru byl ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. Auditorium 2. ročníku Evropské onkologické konference. Pozvání do obou diskuzních panelů přijal předseda České onkologické společnosti Igor Kiss. Ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP ČR Alena Miková hovoří o zkušenostech se změnami v managementu onkologické péče. Zleva: Igor Kiss, Kateřina Jirsová, Petra Adámková. Zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny Jitka Vojtová se účastnila obou panelových diskuzí, debaty ale probíhaly také v zákulisí během přestávek. Diskze na téma komunikace multidisciplinárních týmů a digitální platformy. Zleva: Jitka Vojtová, Alena Miková, Marek Svoboda, Marian Rybář, Tomáš Cikrt, Igor Kiss, Kateřina Jirsová a Petr Pavlinec. Marian Rybář z Oddělení národních agend Kanceláře zdravotního pojištění. I během přestávky bylo na Evropské onkologické konferenci živo.