Moderní léčbu je možné svěřit do rukou praktiků, je to to vyzkoušený krok. Příkladem je zrušení preskripčních omezení u statinů, připomíná předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Běžná onemocnění, kterými trpí podstatná část populace podle něj nelze efektivně léčit ve specializovaných centrech, která mají velmi omezenou kapacitu a dostupnost. Petr Šonka odpovídal na otázky naší ankety zaměřené na kardiovaskulární prevenci.
Jak zlepšit zdraví české populace a snížit kardiovaskulární mortalitu o odbornou společností zamýšlených 5 procent do roku 2035?
Důslednou prevencí kardiovaskulárních onemocnění prováděnou v primární péči, zefektivněním organizace péče o pacienty s kardiovaskulárními onemocněními, zlepšením spolupráce mezi primární, sekundární a terciální péčí a zpřístupněním moderní farmakologické léčby pro praktické lékaře. Jak může moderní léčba v rukou praktického lékaře ovlivnit kardiovaskulární mortalitu se jednoznačně ukázalo ve chvíli, kdy bylo zrušeno preskripční omezení u statinů a tato léčba byla uvolněna pro použití v primární péči a stala se tak skutečně dostupnou všem indikovaným pacientům. A samozřejmě nesmíme zapomenout na edukační a osvětovou činností zaměřenou na změnu životního stylu a stravovacích návyků české populace.
Jak a kde by měl být pacient s vysokým cholesterolem nejlépe léčen? Jak dosáhnout větší adherence k léčbě a dosahování cílových hodnot léčby?
Pacient s vysokým cholesterolem by měl být léčen v ordinaci svého praktického lékaře, nebo v ordinaci ambulantního specialisty, ve které je dispenzarizován pro kardiovaskulární onemocnění, nebo diabetes. Jak dosáhnout vyšší adherence pacienta k léčbě a dosahování cílových hodnot, to je otázka za milion. Kromě zmíněné edukace a osvěty je potřeba pacienty zainteresovat například účastí v bonifikačních programech zdravotních pojišťoven, které je ke změně přístupu a snaze dosáhnout cílových hodnot budou motivovat například ziskem určitých benefitů.
Jak by měla vypadat efektivní organizace péče (praktik – ambulantní specialista – specializované centrum)? V čem vidíte limity centrové péče o pacienty s dyslipidémií?
Centrová léčba dyslipidemie je špatné řešení, které z podstaty věci nemůže vést dobrým výsledkům. Běžná onemocnění, kterými trpí podstatná část populace, nelze efektivně léčit ve specializovaných centrech, která mají velmi omezenou kapacitu a dostupnost. A dyslipidemie takovým onemocněním zcela jistě je. Drtivá většina pacientů, kteří splňují indikační kritéria pro nasazení medikace podávané v centrech, se k této léčbě prostě nedostane, protože je pro ně nedostupná z geografických, časových a kapacitních důvodů. Stejný problém se jasně ukazuje třeba v případě organizace péče o pacienty s osteoporózou v ČR.
Přestože je farmakologická léčba považována za jeden z nejúčinnějších preventivních i terapeutických postupů v oblasti léčby vysokého cholesterolu jsou inovativní léčivé přípravky pro české pacienty omezeně dostupné. Jaké cesty vedou k větší dostupnosti inovací pro české pacienty?
Inovativní léčba je drahá a je pochopitelné, že není v ekonomických možnostech českého zdravotního systému uhradit ji všem pacientům, kteří by z ní profitovali. Je pochopitelná snaha definovat kritéria pro úhradu této léčby, která počet potenciálních pacientů omezí. Není ale dobré toto omezení realizovat tím, že neumožníme lék předepisovat praktickým lékařům a jeho užití vyhradíme pouze specialistům. Podmínky pro indikační omezení by měly být definovány závažností onemocnění a klinickým stavem pacienta, nikoliv specializací lékaře. To opět znamená, že určitá část pacientů splňující indikační kritéria se k léčbě nedostane. V případě inovativních léků pro léčbu dyslipidemie k tomu opravdu není žádný odborný důvod. Jedná se o velmi bezpečné léky, jejichž podání je snadné a nevyžaduje žádné speciální dovednosti. K větší dostupnosti inovativních léků pro českou populaci by jistě mohlo přispět například komerční připojištění a rozvoj disease management programů zdravotních pojišťoven.