
Nové léky dokážou posunout do normálu hodnoty klíčové pro plnohodnotný život diabetiků obou typů. Včasně zahájená moderní léčba má navíc potenciál ušetřit zdravotnickému systému miliardy. Na sympoziu Zdravotnického deníku Ekonomika a management diabetologie to řekl Štěpán Svačina, předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
V diabetologii je podle Svačiny standardem sledování hodnoty glykovaného hemoglobinu. „Dá se říci, že glykovaný hemoglobin opravdu určuje náklady v dalším životě pacienta. Pomocí farmakoekonomického modelování a výsledků studie UKPDS (rozsáhlá mnohaletá studie zaměřená na diabetes 2. typu – pozn. red.) lze přepočítat dopad na makro a mikro-vaskulární komplikace diabetu,“ popsal Svačina, který zdůraznil, že u diabetu i obezity je potřeba „věci co nejvíce farmakoekonomicky modelovat, protože náklady na léčbu jsou obrovské“.
Obrovské ekonomické dopady
Jak zásadní pozitivní efekt má pro pacienty snížení glykovaného hemoglobinu, ukázal Svačina na konkrétních číslech vyplývajících z renomovaných studií. Snížení hodnoty o 1 procentní bod vede u pacientů krom jiného například ke snížení:
amputací o 43 % mikrovaskulárních komplikací o 37 % šedých zákalů o 19 % srdečních selhání o 16 % mozkových mrtvic o 14 %.
„Redukce při zlepšení kompenzace diabetu je tedy skutečně obrovská a má i obrovský ekonomický dopad,“ zdůraznil Svačina a zdůraznil, že krom nákladů na léčbu jde i o ušetření peněz v oblasti sociální péče nebo pracovní neschopnosti.
Stejně jako snížení glykovaného hemoglobinu se ve farmakoekonomických propočtech ukazuje jako zásadní i redukce hmotnosti. „Obezita pětinásobně zvyšuje riziko diabetu, ale i spánkové apnoe, dvojnásobně riziko hypertenze, srdečního selhání 1,6krát, astmatu 1,5krát nebo artrózy 1,7krát. Riziko některých nádorů dokonce až sedmkrát, což je z hlediska nákladů na léčbu velmi důležité,“ upozornil Svačina. A dodal, že obezita má také výrazně negativní vliv na předpokládaný věk dožití, který zkracuje o několik let.
Revoluční léčba diabetu 1. typu přichází
Ve své přednášce mluvil předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i o naději na zásadní změnu. „Léčba diabetu 1. typu je velmi nákladná kvůli užívání inzulínu, inzulínových pump a senzorů… Dochází ale k hledání zázraku v medicíně, který se, zdá se, nyní daří. Protože první lék, který když se podá hodně časně, dokáže diabetes 1. typu téměř zastavil, už je schválen v USA a bude schválen v Evropě. A jsou tu i další léky, které budou velmi pravděpodobně v této indikaci také schváleny,“ konstatoval Svačina.

Možná se tedy podle něj dočkáme toho, že když bude diabetes diagnostikován včas, bude možné zarazit jeho progres. „To by bylo nesmírně významné pro osud pacientů na straně jedné, ale i pro celkové náklady zdravotnictví na straně druhé,“ zdůraznil.
Postupy osvědčené, ale málo využívané
U diabetu 2. typu, který pro systém představuje obrovské náklady kvůli komplikacím pacientů i moderní léčbě, je podle Svačiny dnešní situace jiná. „Remise (ústup nebo vymizení příznaků nemoci – pozn. red.) diabetu 2. typu je oproti diabetu 1. typu známá a snadná. Jen jsou to postupy málo využívané,“ uvedl. Krom remisních opatření, mezi něž patří bariatrická chirurgie, úbytek hmotnosti nebo remise inzulínem a inzulínovou pumpou, existují totiž i osvědčené preventivní postupy. Mezi nimi Svačina jmenoval:
dietní faktory. „Víme, že rozumně držená dieta dokáže vylučovat glykovaný hemoglobin a zlepšit diabetes 2. typu.“ fyzickou aktivitu podávání léků na prevenci diabetu 2. typu
Poslednímu zmíněnému bodu se ve své přednášce věnoval Štěpán Svačina podrobněji. „Existují léky, které dokážou při správném a včasném použití snížit riziko diabetu 2. typu během 5 let až od 90 procent,“ řekl a dodal, že problémem je vysoká cena těchto léků.
Léky, které se vyplatí
Cena zmíněných léků je nicméně podle Svačiny vysoká jen relativně. Jak totiž dokázal na datech z praxe, užívání těchto léků převážné většině pacientů srazí po 5 letech užívání hodnoty glykovaného hemoglobinu na hodnoty prediabetické. A vyjde tak výrazně levněji, než kolik u pacientů léky neužívajících stojí léčba dlouhodobě špatně kompenzovaného diabetu nebo léčba komplikací diabetu, například ischemické choroby srdeční, onkologických onemocnění nebo onemocnění vyžadující dialýzu.

„Ze skupiny 40 sledovaných pacientů-diabetiků s glykovaným hemoglobinem nad 60 mmol/mol (tedy v kategorii hůře kompenzovaných diabetiků – pozn. red.), kteří užívali lék podávaný jednou týdně, jich po třech letech jen 8 potřebovalo inzulínovou léčbu. Ze zbylých 32 pacientů jich 63 procent mělo glykovaný hemoglobin pod hladinou 48 mmol/mol, tedy v prediabetických hodnotách, a 25 procent pacientů dokonce pod hladinou 38 mmol/mol, tedy v normálních hodnotách,“ představil Svačina výsledky nové tuzemské studie.
Jak ukazuje následující graf (ukazuje průměrné hodnoty v čase), u sledovaných pacientů docházelo krom výrazného poklesu hladiny glykovaného hemoglobinu také k výraznému úbytku tělesné hmotnosti:

Svačina v této souvislosti zmínil, že probíhají a dále budou probíhat jednání s pojišťovnami, která by ideálně měla vést k tomu, aby se k popsaným lékům dostali další diabetici mnohem dříve v průběhu nemoci.
Foto: Radek Čepelák
Zdravotnický deník děkuje za laskavou podporu sympozia Všeobecné zdravotní pojišťovně, České průmyslové zdravotní pojišťovně a společnostem Eli Lilly a Abbott.



