Do psychiatrické péče půjde půl miliardy navíc, navýší se počty dětských i dospělých lůžek

3 weeks ago

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj zajistilo navýšení prostředků z operačního programu IROP směřujících do rozvoje psychiatrické péče o 560 milionů Kč. Peníze půjdou například na více než sedm desítek akutních psychiatrických lůžek, včetně 25 dětských. Prostředky půjdou také na rozvoj komunitní péče.

Na základě podnětu Ministerstva zdravotnictví dnes došlo k revizi výzev č. 56 a 57 – Podpora akutní a specializované lůžkové psychiatrické péče IROP 2021-2027. Úprava výzev spočívá v navýšení alokace finančních prostředků, takže částka směřující do rozvoje akutní psychiatrické péče nyní dosahuje téměř jeden a půl miliardy korun.

„Navýšení prostředků umožní financování dalších připravovaných projektů, které při dosavadní výši alokace zůstávaly pod čarou a nebyly podpořeny. Díky této změně budou mít příležitost i nové projekty zaměřené na navýšení počtu psychiatrických lůžek, což je při současné situaci v oblasti duševního zdraví české populace a nedostatku akutních kapacit jednou z priorit Ministerstva zdravotnictví,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V tuto chvíli byl z IROP podpořen vznik přibližně 180 nových akutních psychiatrických lůžek (z toho 85 dětských), což představuje zhruba 20procentní navýšení plánovaného v Národním akčním plánu pro duševní zdraví. Díky novým finančním prostředkům dojde k dalšímu navýšení, přičemž už nyní jsou předloženy akce, díky jejichž realizaci vzroste počet lůžek o dalších přibližně 75, z toho 25 bude určeno pro dětské pacienty. Dětská oddělení tak vzniknou nejen díky již schváleným projektům v Liberci, Českých Budějovicích, Olomouci a blízko Prahy v Klecanech v Národním ústavu duševního zdraví, ale nově i v Kroměříži.

Další finanční prostředky IROP putují rovněž do rozvoje péče o duševní zdraví v komunitě, a to v rámci výzev č. 97 a 98 určených zejména na investice do vznikajících a rozvíjejících se center duševního zdraví. Klíčovou motivací pro budoucí poskytovatele může být například získání provozních prostředků na dobu, než se služba stabilizuje v rámci standardního financování. Ty by měla přinést chystaná výzva Operačního programu Zaměstnanost plus, na níž Ministerstvo zdravotnictví pracuje spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Vyhlášena by měla být v červnu příštího roku.

Ministerstvo zdravotnictví se kromě zajištění přístupu k financím samozřejmě zabývá i dalšími kroky nutnými pro reformu péče o duševní zdraví, a to například v oblasti vzdělávání lékařů a dalších zdravotníků.

Otevřít článek