Dotáhnout farmabalíček a zvednout biotechnologický sektor. Navržený komisař pro zdraví rozvedl své vize

1 week ago

Proč bych byl dobrý komisař – to je v zásadě téma dotazníku, který dostávají navržení evropští komisaři v rámci schvalovacího procesu. Své odpovědi, v nichž představuje své hlavní priority pro danou oblast, minulý týden odevzdal i Olivér Várhelyi, který je nominovaný na komisaře pro zdraví a blaho zvířat. V dotazníku, který je spíše strukturovaným motivačním dopisem a manažerskou koncepcí rozvoje, Várhelyi deklaruje, že se soustředí na dotažení reformy farmaceutického balíčku, rozvoj biotechnologií i zajištění zdravotních dat jako klíčových faktorů pro inovaci a konkurenceschopnost Evropské unie.

Jedním z hlavních bodů Várhelyiho programu je nepřekvapivě farmaceutický balíček, který má za cíl zlepšit dostupnost léků, podpořit inovace a zajistit cenovou dostupnost léčiv. Tento reformní balíček již prošel prvním čtením v Evropském parlamentu a nyní o se nachází v diskusích Rady EU. Várhelyi vidí svou úlohu v tom, že dohlédne na její konečné přijetí.

„Budu usilovat o dokončení farmaceutické reformy tím, že budu podporovat spoluzákonodárce v dosažení správné rovnováhy mezi tolik potřebnou podporou inovací a přístupností, dostupností a cenovou dostupností léků, které naši občané očekávají,“ zavazuje se Várhelyi, přičemž upozorňuje, že je třeba zajistit, aby inovativní terapie byly dostupné nejen ve velkých státech EU, ale i v menších a méně ekonomicky silných zemích.

Jedním z jeho hlavních cílů bude rovněž boj proti nedostatku kritických léků. Plánuje proto představit tzv. akt o kritických léčivech (Critical Medicines Act), který by měl zlepšit připravenost EU na krizové situace a zajistit lepší dostupnost nezbytných léčiv a zdravotnických prostředků. Tento akt by měl také snížit závislost na dodávkách ze třetích zemí, což Várhelyi považuje za jeden z hlavních problémů současného systému.

Méně regulace, více inovací

Velký důraz Várhelyi klade na podporu biotechnologického sektoru, který vnímá jako klíčový pro budoucí rozvoj a konkurenceschopnost EU. „Je třeba, aby se evropské biotechnologické odvětví stalo světovým lídrem,“ uvedl s tím, že jedním z jeho prioritních úkolů bude příprava nového evropského aktu o biotechnologiích (European Biotech Act). Tato právní úprava by měla vytvořit vhodné podmínky pro inovace a výzkum v oblasti biotechnologií, a tím přilákat nové investory a výzkumníky do Evropy.

Biotechnologie jsou podle něj zásadní pro vývoj nových terapií a výrobních procesů. Várhelyi si je vědom, že Unie musí vytvořit jednodušší regulační prostředí pro výzkum a vývoj v této oblasti, pokud chce držet krok s globálními lídry. Zvláštní pozornost pak hodlá věnovat zejména malým a středním podnikům, start-upům a inovátorům, kteří často hrají klíčovou roli ve vývoji nových technologií, ale mají potíže s jejich komercializací.

Várhelyi také zdůraznil potřebu lepšího využívání zdravotních dat. S tím souvisí další z jím vytyčených cílů, a to implementace Evropského prostoru pro zdravotní data (EHDS), který by měl usnadnit bezpečné sdílení zdravotních dat pro výzkum, vývoj a zlepšení zdravotní péče v rámci Unie. „Má to strategický význam pro dlouhodobou konkurenceschopnost EU,“ je přesvědčen nominovaný komisař pro zdraví. Podle něj bude důležité, aby pacienti měli možnost bezpečně sdílet svá data se zdravotnickými zařízeními, což by snížilo nutnost opakovaných testů a zrychlilo přístup k léčbě.

Fokus na tabákové výrobky

Dalším z klíčových bodů, který Várhelyi v dotazníku zdůraznil, je legislativa týkající se zdravotnických prostředků, přičemž chce podpořit inovace a současně snížit administrativní zátěž pro malé a střední podniky, které tvoří většinu výrobců zdravotnických pomůcek v Evropě. V podobném duchu se minulý týden pro revizi regulací zdravotnických a diagnostických prostředků vyslovil i Evropský parlament.

Ve svých odpovědích se Várhelyi rovněž vyjádřil k otázce revize směrnice o tabákových výrobcích (Tobacco Product Directive). Očekává, že nová verze směrnice zahrne i alternativy ke klasickým cigaretám, jako jsou například elektronické cigarety. „Užívání nových tabákových výrobků by mělo být klíčovým tématem revize směrnice,“ uvedl. Tato otázka je v rámci Evropské unie čím dál aktuálnější, a to vzhledem k nárůstu používání elektronických cigaret a dalších alternativních výrobků.

Chránit spotřebitele, nezatížit výrobce

Várhelyi nezapomněl ani na prevenci, byť jeho postoj je zde poněkud opatrný. Zdůrazňuje důležitost prevence pro zajištění dlouhodobé udržitelnosti zdravotnických systémů, avšak ve svých odpovědích neposkytuje mnoho konkrétních návrhů na řešení. Zaměřit se hodlá na prevenci onemocnění v průběhu celého života a podporu zdravého životního stylu.

V oblasti značení potravin pak vyzval k nalezení pragmatických řešení, která by zajistila rovnováhu mezi ochranou spotřebitelů a administrativní zátěží pro výrobce. Značení potravin, včetně jejich výživového obsahu, je podle něj důležitým nástrojem pro pomoc spotřebitelům při výběru zdravějších potravin, ale mělo by být zavedeno s ohledem na praktické dopady na producenty.

V očekávání grilu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila Olivéra Várhelyiho jako nominovaného komisaře pro zdraví a blaho zvířat v polovině září. Přestože má již z minulého volebního období zkušenost s vedením komisariátu pro sousedství a rozšíření, někteří europoslanci nevěří, že je pro oblast zdravotnictví dostatečně kompetentní. Očekávají proto, že to bude mít Várhelyi při tzv. grilování, tedy procesu, při němž musí kandidáti na pozici evropských komisařů projít veřejným slyšením před příslušnými výbory Evropského parlamentu, těžké. Způsob, jakým se však vypořádal s dotazníkem, může svědčit o opaku.

Otevřít článek