Evropská legislativa zaměřená na vytvoření Evropského prostoru pro zdravotní data (EHDS) učinila další klíčový krok. Jak upozornila na svém LinkedIn profilu ředitelka pro korporátní záležitosti farmaceutické společnosti Pfizer Lenka Kaška, finální anglická verze tohoto návrhu je nyní dokončena a postupně se přeloží do všech oficiálních jazyků Evropské unie. Legislativní rámec by tak měl vstoupit v platnost na začátku roku 2025.
Podle Kašky návrhu schválení bránila pouze chybějící finální verze v angličtině, která měla dodat potřebnou formu dohodě z trialogu z března tohoto roku. Dokončení anglické verze umožní, aby Evropský parlament návrh definitivně přijal, což otevírá cestu k implementaci nového systému správy zdravotních dat napříč Evropou.
Lepší diagnostika i léčba
Evropský prostor pro zdravotní data je součástí snahy EU vybudovat silnější a lépe propojený zdravotní systém. Nová pravidla mají zajišťovat bezpečný přístup ke zdravotním datům a umožnit jejich sdílení napříč členskými státy, což má zlepšit kvalitu péče o pacienty, výzkum i inovace. EHDS by měl například umožnit lékařům v jedné členské zemi přístup k relevantním zdravotním záznamům pacienta z jiné členské země, což by mohlo významně zefektivnit diagnostiku a léčbu.
„EHDS bude klíčovým pilířem silné Evropské zdravotní unie,“ uvádí Evropská komise na svém webu. EHDS si klade za cíl přinést občanům lepší kontrolu nad jejich zdravotními údaji a vytvořit systém, který podporuje vývoj nových terapeutických metod a inovací v oblasti eHealth.
Nebude všechno najednou
Přestože EHDS by měl platit od roku 2025, samotná implementace proběhne postupně. Po schválení návrhu přijde dvouleté přechodné období, během kterého se budou v pracovních výborech Evropské komise připravovat prováděcí akty. V této fázi budou muset členské státy analyzovat a případně přizpůsobit své existující systémy pro elektronické zdravotní záznamy (EHR), aby byly v souladu s požadavky EHDS.
„Členské státy budou muset bedlivě posuzovat svá dosavadní či plánovaná opatření v oblasti eHealth,“ upozornila Kaška s tím, že pro řadu států to znamená úpravy jejich systémů EHR.
Změna časového plánu
Původně se očekávalo, že EHDS vstoupí v platnost na konci roku 2024, avšak s ohledem na dokončovací práce se termín posunul na začátek roku 2025. Zdržení způsobila především potřeba finálních jazykových úprav v angličtině, což podle všeho ovlivní harmonogram souvisejících projektů.
Sdílení dat napříč Evropskou unií má představovat milník ve zdravotní péči, neboť má potenciál zásadně přispět k zefektivnění péče a zlepšení přístupu k lékařským službám tím, že umožní rychlejší výměnu zdravotních informací, přesnější diagnostiku a léčbu. Pro zdravotnické systémy pak EHDS znamená úsporu času, nákladů a snížení administrativní zátěže.
Sdílení i ochrana dat
Vzhledem k ambicím EHDS lze očekávat, že tento systém podpoří rozsáhlé změny nejen ve zdravotní péči, ale i ve výzkumu a vývoji. Evropská komise si slibuje, že sdílení zdravotních dat napříč Evropou přinese nové příležitosti v oblasti personalizované medicíny a efektivního výzkumu.
Podrobnosti o EHDS a dalším průběhu prací budou patrně jedním z klíčových témat pro členské státy v příštích měsících, kdy bude nezbytné zaměřit se na otázky bezpečnosti, ochrany osobních údajů a technologické kompatibility.