Evropská léková agentura (EMA) nadělila pacientům před Vánoci dárek. Doporučila schválit 17 léků, mezi nimi i tři, které pro pacienty znamenají vůbec první léčbu určenou pro jejich diagnózu. Konkrétně se jedná o vzácnou genetickou poruchu způsobující cysty a nádory, dále ultravzácné genetické onemocnění štítné žlázy a vzácné respirační poruchy u dětí. Celkový počet léků doporučených ke schválení v roce 2024 se tak zvyšuje na 114, zatímco negativních stanovisek bylo ve finále jen pět.
Agentura posvětila první lék určený k léčbě vzácných genetických poruch způsobujících cysty a nádory – Welireg (belzutifan) společnosti Merck. Pomoci by měl dospělým s určitými nádory spojenými s von Hippel-Lindauovou (VHL) chorobou a také dospělým s dříve léčeným pokročilým karcinomem ledvin.
Onemocnění VHL je život ohrožující vzácný genetický stav, kdy u pacientů vznikají zhoubné i nezhoubné nádory, často v očích, mozku, páteři, ledvinách a slinivce. Tyto výrůstky mohou způsobit dlouhodobé vysilující příznaky, jako jsou problémy se zrakem, bolesti hlavy nebo vysoký krevní tlak. Onemocnění, které postihuje přibližně 3 ze 100 000 lidí v EU, je způsobeno defektem jediného genu zvaného VHL gen, který je zodpovědný za produkci proteinu, který brání vzniku nádorů.
„V EU neexistují žádné systémové terapeutické možnosti pro léčbu nádorů spojených s onemocněním VHL, pro které jsou lokalizované postupy (jako je operace, ozařování nebo ablace) nevhodné nebo nežádoucí. I když tyto postupy dočasně řeší jednotlivé nádory, nejsou léčebné a stále se objevují nové nádory. Proto existuje neuspokojená potřeba léčebných možností, které by snížily velikost a/nebo rychlost růstu nádorů VHL,“ uvádí EMA.
Welireg (belzutifan) se podává perorálně jednou denně. Blokuje aktivitu hypoxií indukovatelného faktoru 2 alfa (HIF-2α), který reguluje buněčnou proliferaci, tvorbu krevních cév a růst nádorů. Inhibicí HIF-2α lék působí proti účinkům defektního proteinu VHL a zmenšuje nádory spojené s onemocněním VHL. Welireg pomáhá také při pokročilém karcinom ledvin z jasných buněk, typu rakoviny, u kterého je ve většině případů přítomen právě defektní protein VHL.
Welireg dostal doporučení k udělení podmíněné registrace, což je jeden z regulačních mechanismů EU pro usnadnění včasného přístupu k lékům, které splňují nenaplněné lékařské potřeby. Tento typ schválení umožňuje agentuře doporučit k registraci léčivý přípravek s méně úplnými údaji, než se běžně očekává. Aby byla potvrzena účinnost a bezpečnost přípravku Welireg, bude muset držitel rozhodnutí o registraci předložit konečné výsledky z aktuálně probíhající studie fáze II do 1. čtvrtletí 2027, jakož i údaje z nejméně 64 pacientů z podpůrné studie.
První léčba na Allan-Herndon-Dudleyův syndrom
První léčbu svého druhu znamená také agenturou schválený hybridní přípravek Emcitate (tiratricol) společnosti Rare Thyroid Therapeutics, což je perorální léčba periferní tyreotoxikózy, tedy nepřiměřeně vysoké hladiny cirkulujících hormonů štítné žlázy u pacientů s nedostatkem monokarboxylátového transportéru 8 (MCT8).
Deficit MCT8, také známý jako Allan-Herndon-Dudleyův syndrom (AHDS), je ultravzácné, chronické a těžce vysilující onemocnění způsobené mutacemi v genu kódujícím protein transportéru hormonů štítné žlázy MCT8. To brání hormonům štítné žlázy vstupovat do buněk v mozku, zpožďuje vývoj mozku a vede k vážnému intelektuálnímu a motorickému postižení. Pacienti jen zřídka zvládnou sami sedět a většina z nich není schopna kontrolovat pohyb hlavy. Současně dochází k hromadění hormonů štítné žlázy v jiných částech těla, což může způsobit periferní tyreotoxikózu projevující se nízkou tělesnou hmotností, tachykardií a úbytkem svalů. To může vést k vážným komplikacím, jako je srdeční selhání a smrt. Vzhledem k tomu, že mutace je v X-chromozomu, tento stav se vyskytuje téměř výhradně u mužů. Doposud nebyly na toto onemocnění schváleny žádné léky.
Léčivou látkou přípravku Emcitate je tiratricol, analog hormonu štítné žlázy T3, nejdůležitějšího aktivního hormonu štítné žlázy. Tiratricol se s vysokou afinitou váže na receptory štítné žlázy a ke vstupu do buněk nevyžaduje MCT8. Vykazuje podobné biologické účinky jako T3 a může obnovit normální aktivitu hormonů štítné žlázy v tkáních závislých na MCT8.
„Doporučení EMA pro Emcitate jako léčbu periferní tyreotoxikózy je založeno na výsledcích pivotní jednoramenné otevřené studie provedené u dětí a dospělých léčených individuálně upravenou dávkou tiratricolu po dobu až 12 měsíců. Tiratricol snížil průměrnou sérovou koncentraci T3 ve 12. měsíci o více než 63 procent. Všichni pacienti se zlepšili alespoň v jednom z cílových bodů studie: tělesná hmotnost, klidová srdeční frekvence nebo systolický krevní tlak. Snížil se také průměrný počet předčasných síňových kontrakcí. Emcitate nezlepšil neurovývojové zpoždění,“ konstatuje EMA.
Vakcína na covid i léky na hyperaktivitu
Agentura dále doporučila udělit rozhodnutí o registraci přípravku Andembry (garadacimab) společnosti CSL Behring k prevenci rekurentních záchvatů hereditárního angioedému, vzácné, potenciálně život ohrožující poruchy, a dále k přípravku Beyonttra (acoramidis) firmy BridgeBio k léčbě transtyretinové amyloidózy u dospělých pacientů s kardiomyopatií, onemocněním postihujícím srdeční sval. Dalším schváleným lékem je Kavigale (sipavibart) od AstraZenecy, monoklonální protilátka určená k prevenci covidu u lidí od 12 let s oslabeným imunitním systémem, mRNA vakcína proti covidu Kostaive (zapomeran) od Arcturus Therapeutics, Nemluvio (nemolizumab) společnosti Galderma k léčbě atopické dermatitidy, Rytelo (imetelstat) od Geronu k léčbě dospělých pacientů s anémií závislých na transfuzi či Seladelpar Gilead (dihydrát seladelpar lysinu) společnosti CymaBay k léčbě primární biliární cholangitidy, autoimunitního onemocnění jater. Tento lék byl podporován prostřednictvím programu EMA Priority Medicines (PRIME), který poskytuje podporu pro slibné léky s potenciálem řešit nenaplněné lékařské potřeby.
Zelenou dostaly také hybridní přípravky Paxneury (guanfacin) a Tuzulby (methylfenidát hydrochlorid), oba od firmy Neuraxpharm Pharmaceuticals, které jsou určeny pro léčbu dětí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou.
Kladná stanoviska dostalo také šest biosimilárních přípravků. První čtyři jsou od Celltrion Healthcare – Avtozma (tocilizumab) k léčbě artritidy a syndromu těžkého nebo život ohrožujícího uvolnění cytokinů vyvolaného CAR-T buňkami či covidem, Eydenzelt (aflibercept) k léčbě makulární degenerace, Osenvelt (denosumab) k prevenci kostních komplikací u dospělých s pokročilou rakovinou postihující kosti a Stoboclo (denosumab) k léčbě osteoporózy u žen po menopauze. Dále byl ještě schválen přípravek Yesintek (ustekinumab) od Biosimilar Collaborations k léčbě psoriázy, psoriatické artritidy nebo Crohnovy choroby, a Zefylti (filgrastim) od CuraTeQ Biologics k léčbě neutropenie a mobilizace progenitorových buněk periferní krve.
Studie prokázaly, že lék na Crohnovu chorobu nefunguje
Doporučení dostalo také rozšíření terapeutické indikace pro osm léčiv. Zde je třeba zmínit přípravek Ofev (nintedanib) společnosti Boehringer Ingelheim, který by nově měl být určen i k léčbě progresivních fibrotizujících intersticiálních plicních onemocnění (ILD) u dětí a dospívajících ve věku od 6 let. V současné době přitom neexistují žádné schválené léky pro tyto stavy u dětí.
Fibrózní ILD zahrnují skupinu vzácných respiračních poruch, které mohou být spojeny s mnoha příčinami, včetně autoimunitních stavů. Fibrózní ILD se vyznačují hromaděním jizev v plicích, což vede k dýchacím potížím. Ofev je již v Evropské unii registrován pro léčbu fibrotizujících intersticiálních onemocnění plic u dospělých.
Léčivá látka v přípravku Ofev, nintedanib, blokuje aktivitu některých enzymů známých jako tyrosinkinázy. Tyto enzymy se podílejí na tvorbě jizevnaté tkáně. Blokováním těchto enzymů pomáhá nintedanib snižovat tvorbu jizev v plicích a předchází tak zhoršení příznaků onemocnění.
Lék je dostupný ve formě tobolek, které se užívají dvakrát denně. Pro použití u dětí bude k dispozici nižší síla. „Vzhledem k velmi malému počtu dětí s těmito onemocněními, které podle odhadů postihují méně než 5 dětí na milion v EU, založil výbor své doporučení rozšířit používání přípravku Ofev na výsledcích malé pediatrické klinické studie a extrapolaci dat ze studií u dospělých. Vzhledem k tomu, že přípravkem Ofev by měly být léčeny pouze děti, jejichž stav se bude progredovat a zhoršovat, rozhodnutí zahájit tuto léčbu by mělo zahrnovat multidisciplinární tým specialistů se zkušenostmi v diagnostice a léčbě fibrotizujících intersticiálních plicních onemocnění,“ podtrhává EMA.
Agentura doporučila další rozšíření indikace ještě pro dalších sedm léčivých přípravků, které jsou již v EU registrovány: Blincyto, Bridion, Flucelvax Tetra, Jemperli, Omvoh, Rekambys a Vocabria.
A na závěr. I když výbor EMA, který má posuzování na starosti, na svém posledním zasedání neudělil negativní stanovisko žádnému léku, dospěl k tomu, že nebyl dostatečně prokázán přínos přípravku Alofisel (darvadstrocel) používaného k léčbě komplexních análních píštělí u dospělých s Crohnovou chorobou.
„Dostupné údaje naznačují, že přínos přípravku Alofisel již není prokázán, a proto by nepřevážil rizika spojená s jeho užíváním. Když byl Alofisel poprvé registrován v roce 2018, jeho přínos byl považován za skromný a společnost byla požádána, aby poskytla konečné výsledky jiné, větší studie (ADMIRE-CD II). Tato studie, kterou hodnotil CAT (výbor EMA pro pokročilé terapie), neprokázala, že Alofisel je účinnější než placebo. Vzhledem k tomu, že společnost, která uvádí přípravek Alofisel na trh, se domnívala, že není možné, aby poskytla další údaje o účinnosti léčivého přípravku, jak očekávala EMA, rozhodla se tento léčivý přípravek stáhnout z trhu Evropské unie,“ dodává EMA.