Předchozí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se během svého působení snažil prosazovat centrální a sdružené nákupy. Zatímco za jeho předchůdců se centrálně nakupovaly pro přímo řízené organizace pouze energie, v uplynulých čtyřech letech se přidaly i některé léky a zdravotnické prostředky. Samotné nemocnice se přitom domluvily na zadání a jedna z nich pak nákup zorganizovala i pro ostatní. Zda bude v trendu pokračovat i nové vedení ministerstva, není jasné, ze zkušeností fakultních nemocnic ovšem vyplývá, že se jim sdružené nákupy přinejmenším některých komodit osvědčily a chtějí v nich pokračovat.
„Nákupy energií, léků, zdravotnických prostředků a materiálů a jejich způsob bude odvislý od aktuální situace a situace na trhu,“ říká tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Nemocnice ovšem hovoří jasně, zejména co se týče sdružených nákupů léků a zdravotnických prostředků. „Sdružené nákupy se FN Brno jednoznačně osvědčily. Kromě finančních úspor při některých nákupech přinášejí i významné administrativní úspory rozložením administrativy nákupů mezi více nemocnic. FN Brno bude i nadále pokračovat v sdružených nákupech napříč komoditami a plánuje zapojení se do sdružených nákupů i v roce 2022,“ říká vedoucí nemocniční lékárny FN Brno Šárka Kozáková.
Stejně to vnímá i FN Hradec Králové. „FN HK stále pokračuje v sdružených nákupech napříč komoditami a plánuje i pokračování těchto nákupů,“ konstatuje mluvčí královéhradecké nemocnice Jakub Sochor.
Pražská Všeobecná fakultní nemocnice by do budoucna sdružené nákupy ráda využila zejména pro pořizování léků. „Naše nemocnice v minulosti využívala sdružených nákupů, a to v oblasti léků a ochranných pomůcek. Do budoucna předpokládáme, že ve sdružených nákupech budeme nadále pokračovat, a sice v oblasti léků,“ potvrzuje zkušenost mluvčí VFN Marie Heřmánková.
Některé nemocnice se vybraných nákupů ujímají a organizují je i pro ostatní. „Sdružené nákupy pro léky realizujeme již od roku 2018 a ve vybraných komoditách stále pokračujeme a připravujeme další sdružené nákupy. Co se týče spotřebního zdravotnického materiálu, FN Plzeň v roce 2019 organizovala pro další fakultní nemocnice sdružený nákup na injekční stříkačky a i nadále se účastníme příprav na další sdružené nákupy. Ve sdružených nákupech tedy plánujeme pokračovat a přesné komodity, ve kterých budeme spolupracovat, se v současné době analyzují v rámci spolupráce ostatních fakultních nemocnic,“ poukazuje za FN Plzeň mluvčí Gabriela Levorová.
„Sdružené nákupy se v minulosti osvědčily a FN Ostrava se účastní těchto nákupů především v oblasti zdravotnických prostředků i technických materiálů. Plánujeme s pokračováním těchto nákupů dle dohod mezi nemocnicemi v oblasti zdravotnických prostředků i technických materiálů,“ přidává se také Petra Petlachová z FN Ostrava.
Někteří se přidávají, jiní kvůli složité dohodě na dokumentaci odpadají
Na druhou stranu je ovšem pravda, že se sdružené nákupy hodí jen na vybranou část komodit. „Sdružené nákupy léků jsme u některých drahých léků zrealizovali, ale vzhledem k tomu, že veřejné zakázky pro více nemocnic byly časově zdlouhavé a u inovativních léků se cena velmi nezměnila, větší část veřejných zakázek realizujeme přes elektronický nástroj DNS (Dynamický nákupní systém). Budeme však pokračovat ve sdružených nákupech s některými fakultními nemocnicemi u veřejných zakázek na generické léky,“ dodává Petra Petlachová.
Některé nemocnice zatím sdružené nákupy nerealizovaly, ale rády by se do nich zapojily. „V naší nemocnici v minulosti neprobíhaly žádné sdružené nákupy. Máme v plánu je rozběhnout, už od loňského roku aktivně domlouváme a komunikujeme plán společných veřejných zakázek pro tento rok, a to jak léky, tak spotřebního zdravotnického materiálu. Je to stále v jednání, ale určitě to chceme spustit ještě v průběhu tohoto roku,“ říká za FN U sv. Anny mluvčí Dana Lipovská.
Samozřejmě ne každému se zdají sdružené nákupy výhodné. „Co se týče léků a zdravotnických prostředků, v minulosti jsme se několika sdružených nákupů v těchto oblastech účastnili, nicméně od této praktiky upouštíme, protože je obtížné skloubit požadavky několika nemocnic v jedné zadávací dokumentaci, což protahuje přípravu specifikací a zadávacích dokumentací,“ říká za FN Na Bulovce Eva Libigerová.
Centrální nákupy energií: výhodné, nebo ne?
Na druhou stranu ale Libigerová poukazuje na výhodnost centrálních nákupů energií, které v neděli pro Lidovky.cz zkritizoval ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Nákupy přitom organizovalo ministerstvo pro své přímo řízené organizace.
„Kde naplno řádí inflace, je oblast provozu a energie. Loni jsme platili za energie 200 milionů korun, letos to bude 400 milionů. (…) Takhle špatně nám to vysoutěžilo ministerstvo zdravotnictví. Centralizované nákupy zoufale nefungují. Už bych z toho Motol rád vyvázal, jsem přesvědčený, že si je umíme nakoupit lépe. Navíc nám tyto centralizované nákupy nařídili,“ prohlásil Ludvík.
Na Bulovce to ale vidí jinak. „Z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví se centrálně soutěží energie a plyn. V loňském roce byly vysoutěžené ceny energii výhodné,“ konstatuje Eva Libigerová.