V právě započatém roce 2025 se farmaceutický sektor ocitne na křižovatce. Bude čelit změnám v regulaci, která modeluje prostředí, v němž farmaceutické a biotechnologické firmy působí. Největší výzvou ale zůstane tlak na uměřenou cenovou politiku, a to na obou klíčových farmaceutických trzích. Tedy ve Spojených státech i Evropské unii, předpovídá magazín Forbes.
Globální tlaky na náklady a rychle se měnící politické a regulační prostředí naznačují, že farmaceutický průmysl se v roce 2025 ocitne na pomyslné křižovatce, odhaduje expertka na oblast zdravotnictví magazínu Forbes Rita Numerofová.
Podle ní výrobci léků budou muset od základu přehodnotit své byznysové modely a zaměřit se na zvyšování dlouhodobé hodnoty doručované pacientům, na rozhodování založené na důkazech a na strategickou spolupráci.
Tlak na cenu, účinnost a bezpečnost léků
Na makro úrovni budou farmaceutické firmy čelit tlaku ze strany veřejných i soukromých plátců léků a zdravotní péče na snižování nákladů. Veřejný sektor bude pokračovat po celém světě ve zvyšování bariér pro vstup na trh, přičemž tyto bariéry budou mít podobu rostoucích požadavků na dokazování účinnosti a bezpečnosti léků, jež mají být hrazeny z veřejných zdrojů.
Tlak bude patrný zejména ve Spojených státech, kde se ve velmi blízké budoucnosti dají očekávat účinky zákona pro snížení inflace (IRA – Inflation Reduction Act), v jehož rámci jsou výrobci léků nuceni zasednout s vládními úřady k jednacímu stolu a dosáhnout dohody o cenách léků, jež nemají na trhu dostatečnou generickou alternativu.
„Více než kdy jindy rok 2025 přinese výzvu pro výrobce léčiv reagovat na tento tlak konstruktivními způsoby, jež se budou opírat o hodnotu, kterou léky a léčivé přípravky den co den pacientům přinášejí,“ myslí si Numerofová.
Držet krok s novými trendy
Expertka magazínu Forbes upozorňuje, že podobná opatření jako IRA ve Spojených státech, byla přijata a dále rozvíjena také v Evropské unii. Členské státy evropské sedmadvacítky stále častěji přijímají nejrůznější cenová opatření, jejichž cílem je stabilizovat veřejné výdaje na léky a léčivé přípravky.
Numerofová upozorňuje, že farmaceutické společnosti budou muset zaujmout „proaktivní přístup k řešení budoucích výzev“. To v první řadě znamená nutnost přehodnotit své investice a priority ve výzkumu a vývoji, aby dokázaly zajistit, že jejich další vývoj bude v souladu s novými trendy, které zdravotnická politika jednotlivých států nastoluje.
Regulované prostředí farmaceutického byznysu bude podle Numerofové stále složitější. Aby v něm farmaceutické společnosti obstály, budou muset zlepšovat obchodního ducha, diagnostické schopnosti a také schopnosti svých výzkumných i obchodních týmů. Nutné bude také posilovat strategickou spolupráci s poskytovateli a plátci zdravotní péče, míní expertka magazínu Forbes.
Roste poptávka po transparentnosti
Pro udržení dlouhodobé prosperity musí prý také výrobci léků vyvinout strategie portfoliových investic i cenové strategie, které budou odrážet celoživotní hodnotu jejich produktů. Jedině tak si dokáží zajistit dlouhodobou udržitelnost na trzích pod stále rostoucím tlakem na zvyšování poskytované hodnoty a inovativnosti.
„Když se díváme do roku 2025, je nanejvýš jasné, že farmaceutické firmy si musí uvědomit, že aktuální situace na trhu nevyžaduje jen překonávání regulatorních překážek nebo konkurenčních tlaků, ale také zásadní přehodnocení toho, jak dokáží přinášet hodnotu koncovým spotřebitelům, tedy pacientům, v rychle se vyvíjejícím zdravotnickém systému,“ uvádí dále Rita Numerofová.
Úspěch bude podle ní záviset nejen na schopnosti přizpůsobovat se cenovým a nákladovým omezením, ale i rostoucí poptávce po transparentnosti a rozhodování založeném na důkazech a strategické spolupráci napříč farmaceutickým ekosystémem.