Fotovoltaika, zateplování a sterilizační jednotka ušetří miliony, chválí si ředitel olomoucké fakultky Havlík

3 weeks ago

Efektivita, úspory, hospodárnost. Ve věku rostoucích cen energií jde o témata, které musí mít na zřeteli každý úspěšný manažer jakéhokoliv většího podniku. Své o tom v podcastu Zdravotnického deníku Perspektivy zdraví pověděl ředitel Fakultní nemocnice Olomouc (FNO) Roman Havlík. Jak v šesté největší nemocnici v České republice přistupují k úsporám energií, jaká opatření přijali ke snížení energetické spotřeby a jak bude moravské zdravotnické zařízení vypadat v roce 2050?

„Důležité je řídit energie koncepčně,“ zdůraznil Havlík na úvod. Před osmi lety proto v olomoucké nemocnici vytvořili tzv. energetický generel neboli jakýsi plán úsporného nakládání s energiemi. Součástí toho bylo zateplení budov a další úsporná opatření. Havlík proto očekává, že za pět let bude nemocnice také díky naplno zapojeným solárním panelům a využití kogenerační jednotky plně nezávislá na zevních zdrojích.

Kogenerační jednotku v olomoucké fakultní nemocnici nechala nainstalovat společnost Veolia Energie ČR, přičemž vyprodukované teplo se používá na vytápění a elektřina na výrobu páry ke sterilizaci infekčního odpadu. „Tato sterilizační jednotka zpracuje téměř všechen infekční odpad a přemění ho na neinfekční,“ vysvětlil Havlík s tím, že projekt šetří peníze za dopravu a likvidaci odpadu, který se musel dříve odvážet do spaloven. Projekt již od září běží v plném provozu. „Když vezmeme, kolik nás stála likvidace odpadu dříve a kolik nás stojí dnes, tak tím uspoříme čtyři miliony korun ročně,“ dodal. Značnou část úspor v nemocnici tvoří i fotovoltaické panely na střechách budov v areálu, které šetří další čtyři miliony korun ročně.

Samozřejmostí je důmyslný monitoring energetické spotřeby každé budovy a vyhodnocování těchto dat, což pomáhá odhalit případná „slabá místa“ v tepelné bilanci celého areálu. „Co se neměří a nesleduje, to se správným směrem neposune,“ shrnuje ředitel nemocnice.

A jak bude FNO podle aktuálních plánů vypadat v roce 2050? „Jde o koncepci západní nemocnice, kompletně přestavěné se třemi centrálními sálovými jednotkami, dospávacími pokoji, systémem zásobování, propojením interních klinik, urgentním příjmem, ambulantním provozem a v neposlední řadě centralizovaným diagnostickým komplementem… Předpokladem je také úplná bezpapírovost,“ vyjmenoval budoucí podobu olomoucké fakultky její ředitel Havlík. Důležité pro něj také je, aby i samotné prostředí nemocnice bylo komfortní pro pacienty a působilo přívětivým, otevřeným dojmem.

Otevřít článek