Vláda dnes projedná závěrečné vyhodnocení programu Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny fakultních nemocnic. Jde o historicky nejdéle trvající program ministerstva zdravotnictví, jehož realizace byla zahájena již v roce 2004 a během dvou desítek let v jeho rámci proběhlo 414 investičních akcí. Ze státního rozpočtu na něj šlo 16,6 miliardy korun, celkem si pak vyžádal finanční zdroje ve výši 25,9 miliardy. Největším projektem, který se v rámci programu uskutečnil, je Mezinárodní centrum klinického výzkumu Brno – ICRC při FN u sv. Anny. Materiál, který jde dnes na vládu, má ZD k dispozici.
„Program byl zaměřen na realizaci investic směřujících do staveb, rekonstrukcí, modernizací, částečně i na pořízení nemovitého majetku, dále na obměnu a doplnění zdravotnické techniky, přístrojů a vybavení a v neposlední řadě i na pořízení a rozvoj informační a komunikační techniky a informačních systémů,“ uvádí závěrečná zpráva programu.
Původně byla účast ze státního rozpočtu stanovena na maximálně 18,65 miliardy, nakonec ale byla částka menší – necelých 16,5 miliardy. Za období realizace programu, tedy během dvou desítek let, bylo v jeho rámci vybudováno nebo rekonstruováno 213 tisíc metrů čtverečních medicínských a administrativních prostor, 256 tisíc metrů čtverečních provozních a venkovních prostor a 75 tisíc metrů čtverečních střešních a obvodových plášťů. Ze zdravotnické techniky bylo v kategorii A nad dva miliony korun pořízeno 476 přístrojů, v kategorii B do dvou milionů bylo zakoupeno 3 669 přístrojů. Navíc bylo pořízeno 690 lůžek.
Ačkoli bylo v rámci programu realizováno celkem 414 investičních akcí, některé parametry a cíle nakonec naplněny nebyly. Sešlo například z vybudování traumacentra ve FN Královské Vinohrady a také z rekonstrukce budovy Franze Josefa ve FN Olomouc.
„V průběhu 20letého trvání programu došlo u řady plánovaných investičních akcí k jinému náhledu na jejich koncepci, zapojily se nové trendy v některých oborech medicíny, došlo ke změnám v legislativě nejen technické, ale i zdravotnické, byly zařazeny nové technologie a postupy, kterými byly vyvolány nové nároky (například na elektrickou energii). To vše vedlo ke změnám koncepcí jednotlivých nemocnic, jejich investičních plánů i strategického plánování resortu,“ vysvětluje zpráva.
Vliv samozřejmě mělo i to, že se v průběhu programového období měnily cenové podmínky, zásadní daňové ukazatele (sazby DPH i promítnutí jejich odpočtů u zdravotnických staveb) či personální obsazení jak na straně ministerstva zdravotnictví, tak jednotlivých účastníků programu. Nemluvě o tom, že se několikrát změnil i informační systém, ve kterém byly investiční akce spravovány. V době přípravy programu navíc nemohli zpracovatelé dokumentace vědět, že se následně podaří vyjednat podporu českého zdravotnictví z Integrovaného operačního programu 2007-2013, ze kterého bylo využito 8,7 miliardy Kč na podporu investic do zdravotnických zařízení, zejména do přístrojové techniky.
Šest investic za více než půl miliardy
Celkem bylo v rámci programu realizováno šest investičních akcí s více než půlmiliardovým finančním objemem. Konkrétně šlo o rekonstrukci a modernizaci objektů Dětské fakultní nemocnice (DFN) A, B, D, D1 ve FN Motol (3,5 miliardy Kč), ICRC u sv. Anny v Brně (3,4 miliardy Kč), řešení havarijní situace v dětské části FN Motol (1 miliarda Kč), onkologické centrum FN Plzeň (1 miliarda Kč), rekonstrukce DFN, křídlo B ve FN Motol (852 milionů Kč) a rekonstrukce a přístavba polikliniky FN Motol (567 milionů Kč). K financování tří investičních akcí s více než půlmiliardovým objemem bylo použito i dodavatelských úvěrů (ICRC, rekonstrukce DFN – křídlo B ve FN Motol a rekonstrukce a přístavba polikliniky FN Motol), které byly řádně splaceny ve stanoveném termínu. Právě splácení dodavatelských úvěrů ovšem ovlivnilo délku samotného vyhodnocení investičních akcí včetně následného uzavření programu – v parametrech totiž bylo stanoveno, že realizace programu musí být dokončena v závěru roku 2019, závěrečná zpráva ale byla dopředu naplánována až na závěr roku 2024.
A kolik investic a v jaké výši jednotlivé fakultní nemocnice uskutečnily? FN Královské Vinohrady realizovala 19 investičních akcí za celkem 726 milionů korun (z toho 439 milionů ze státního rozpočtu). „Samostatnou investiční akcí byla příprava výstavby Traumacentra I. etapa (celkové náklady 119,07 mil. Kč). Jednalo se o investiční akci, jejímž cílem bylo vytvoření projektové dokumentace na výstavbu traumacentra registrovanou v 11/2009. Od doby vyhotovení projektové dokumentace byly přehodnoceny jednak priority resortu a jednak státní rozpočet nedisponoval dostatečnými finančními prostředky, aby investice, která v mezičase vzrostla až k sedmi mld. Kč, mohla být zařazena k financování,“ objasňuje závěrečná zpráva.
Všeobecná fakultní nemocnice provedla 36 akcí, z tohoto 19 do obnovy a pořízení zdravotnické techniky. Zároveň proběhly investice do rekonstrukcí včetně vybavení zdravotnickou technikou, kde byla objemově největší rekonstrukce operačních sálů a JIP I. chirurgické kliniky a rozšíření lůžkového oddělení této kliniky (167,8 mil. Kč). Dohromady byla ve VFN v rámci programu investována miliarda korun, z toho 566 milionů ze státního rozpočtu.
Na Bulovce proběhlo celkem 29 investičních akcí za více než 917 milionů, z čehož 499 milionů pocházelo ze státního rozpočtu. Největšími investičními akcemi byl nákup lineárního urychlovače a zdravotnické techniky s celkovými náklady 177 mil. Kč a obnova lineárních urychlovačů včetně příslušenství o celkových nákladech přes 207 mil. Kč.
Thomayerova nemocnice realizovala 40 investičních akcí za téměř 1,34 miliardy, kdy ze státního rozpočtu šlo 809 milionů. Finančně největší investiční akcí přitom byla rekonstrukce akutních chirurgických oborů za 190 milionů v letech 2007-2008.
Zdroj: Závěrečná zpráva o realizaci programu reprodukce majetkuNejvíc investic bylo ve FN Motol
Jak už bylo patrné z výše uvedených čísel, vůbec nejvíce se investovalo ve FN Motol. Zde proběhlo 46 investic v celkové hodnotě 7,66 miliardy; státní rozpočet z toho uhradil 5,4 miliardy.
„Z celkového počtu 46 investičních akcí se co do rozsahu jak finančního, tak věcného vymykají investiční akce, které byly realizovány již po zahájení programu, kterými byly investiční řešení havarijní situace v dětské části (1 062 mil. Kč) a rekonstrukce a modernizace DFN objektů A, B, D, D1
(3 521 mil. Kč). Investiční akce rekonstrukce DFN – křídlo B (852 mil. Kč) byla realizována jako plně hrazená z vlastních prostředků za pomocí dodavatelského úvěru, bez účasti státního rozpočtu, byla však zařazena do systému „Správy majetku ve vlastnictví státu“. Investiční akce rekonstrukce a přístavba polikliniky (567 mil. Kč) byla schválena s dodavatelským úvěrem,“ popisuje závěrečná zpráva.
Ve FN Plzeň bylo z 12 investičních akcí tou největší vybudování onkologického centra s celkovými náklady v hodnotě více než jedné miliardy. Další významnou investiční akcí byla rekonstrukce gynekologicko-porodnické kliniky za 633 milionů. Celkem bylo v rámci programu investováno 1,93 miliardy, z toho skoro 1,26 ze státní pokladny.
Ve FN Hradec Králové proběhlo 22 akcí za skoro 1,3 miliardy, kdy 880 milionů přispěl státní rozpočet. Povedlo se tak například zrekonstruovat neurologickou kliniku (205 mil. Kč), Fingerlandův ústav patologie a Ústav soudního lékařství (343 mil. Kč) či vybudovat emergency kliniku KARIM za 253 milionů Kč.
FN Brno realizovala 50 investičních akcí za 1,97 miliardy s příspěvkem ze státního rozpočtu ve výši 1,13 miliardy. Proběhla tak třeba nadstavba diagnosticko – terapeutického centra (136 mil. Kč), rekonstrukce objektu Z (172 mil. Kč), rekonstrukce operačních sálů (195 mil. Kč) či vybudování spinální jednotky s JIP traumatologického centra (186 mil. Kč).
Největší investiční akce proběhla v Brně
FN u sv. Anny provedla 53 investičních akcí za 4,6 miliardy, z toho 2,6 miliardy ze státního rozpočtu. „Nejrozsáhlejší akcí bylo vybudování ICRC. Jednalo se o investiční akci s celkovými náklady 3 404 mil. Kč. Akce byla schválena usnesením vlády z 7. července 2005 a z 8. března 2006. Dodavatelský úvěr byl splacen k 10/2022 oproti předpokladu ukončení splátek do roku 2025,“ konstatuje závěrečná zpráva.
Ve FN Olomouc byla celkového počtu 15 investic největší rekonstrukce psychiatrické kliniky (156 mil. Kč), modernizace terapeutického pracoviště onkologické kliniky (164 mil. Kč) a rekonstrukce operačních sálů dětské chirurgie (111 mil. Kč). Investováno bylo dohromady 960 milionů, z toho 536 ze státního rozpočtu.
FN Ostrava provedla 33 investic za 2,48 miliardy, kdy 1,57 miliardy šlo ze státního rozpočtu. Nejrozsáhlejší byla rekonstrukce traumatologie, urgentního příjmu a vybudování JIP a anesteziologicko-resuscitační kliniky za 440 mil. Kč, celková rekonstrukce pavilonu radioterapeutické kliniky v areálu Poruba za 275 mil. Kč či rekonstrukce pavilonu infekční kliniky za 155 mil. Kč . Proběhlo také 14 investičních akcí obnovy či nákupu zdravotnického přístrojového vybavení, kde můžeme zmínit například vybavení pro pracoviště centra stereotaktické radiochirurgie a radioterapie za 210 mil. Kč.
Ve všech fakultních nemocnicích také proběhl program Pořízení, obnova a provozování ICT fakultních nemocnic, kde bylo realizováno 58 investičních akcí zaměřených na modernizaci informačních a komunikačních technologií. Investováno bylo dohromady 994 milionů, z toho 648 ze státního rozpočtu.