Konec Novavaxu v Česku. Závod v Bohumili koupí dánská skupina Novo Nordisk

1 week ago

Dva globální lídři na trhu s léky proti diabetu i obezitě opět zveřejnili své plány na posílení svých výrobních kapacit. Oba investují na „svém“ kontinentu. Zatímco americká farmaceutická společnost Eli Lilly má připraveny tři miliardy dolarů na rozšíření výrobního závodu ve Wisconsinu, její dánský rival Novo Nordisk oznámil podobné investice v Evropě. Konkrétně v Dánsku a České republice, uvedl odborný portál FiercePharma.com.

Dánská farmaceutická skupina Novo Nordisk oznámila, že koupí od americké společnosti Novavax její výrobní závod umístěný v české osadě Bohumil nedaleko středočeských Jevan. Odborný portál Fiercepharma.com uvedl, že Novo Nordisk za výrobní kapacity v Česku zaplatí Novavaxu 200 milionů dolarů (v přepočtu asi 4,7 miliardy korun).

„Rozhodnutí prodat výrobní závod v České republice je v souladu s naším již dříve oznámeným závazkem rozvinout společnost Novavax směrem k agilnější farmaceutické společnosti, která se bude zaměřovat na rozvoj výzkumu a vývoje léků a technologické platformy,“ uvedl pro agenturu Reuters John Jacobs, výkonný ředitel společnosti Novavax.

Novavax také skrze prodej výrobního závodu v Bohumili hodlá snížit své provozní náklady přibližně o 80 milionů dolarů ročně.

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk zatím blíže nespecifikovala, jaké léky či léčivé přípravky hodlá v Bohumili vyrábět. Její mluvčí zatím jen uvedl, že technologie, kterou je provozovna vybavená, není bezprostředně použitelná k produkci léků Wegovy a Ozempic, které se podávají při léčbě obezity a diabetu.

Společnost Novo Nordisk pouze uvedla, že závod v Bohumili poskytne potřebnou výrobní kapacitu „pro stávající i budoucí produkty“. Jisté je také to, že závod, který se rozkládá na přibližně 14 tisících metrech čtverečních zaměstnává kolem 300 lidí, a společnost Novo Nordisk uvedla, že si je ponechá a nebude nikoho propouštět. Dohoda o prodeji provozovny má být uzavřena do konce tohoto roku.

Investice do kontroly kvality v domácím Dánsku

Vedle investice v České republice se skupina Novo Nordisk také rozhodla pro rozšíření své investiční pozice v domovském Dánsku. Ve městě Hillerød, které leží asi 40 kilometrů severně od metropole Kodaň, postaví novou laboratoř pro kontrolu kvality výroby. Celý hub zabere plochu kolem 53 tisíc metrů čtverečních a Novo Nordisk vyjde na přibližně 409 milionů dolarů (v přepočtu asi 9,7 miliardy korun).

Projekt má být hotový nejpozději do konce roku 2027. Jakmile začne fungovat, měl by koncentrovat veškerou kontrolu kvality výroby pro všechny provozy, které Novo Nordisk na území Dánska má. Kapacita kontrolní laboratoře má být dostatečně velká na to, aby odpovídala současné poptávce po lécích z provenience Novo Nordisku, stejně jako má být schopna zvládnout i budoucí očekávaný nárůst produkce.

Tento rok jde již o druhou investici ve městě Hillerød, kterou společnost Novo Nordisk oznámila. V červnu odhalila záměr vybudovat novou provozovnu rozšiřující výrobní kapacitu společnosti, která má produkovat různé druhy léčivých přípravků. Komplex se bude rozkládat na ploše kolem 65 tisíc metrů čtverečních. Výrobu má zahájit v roce 2029, uvedl portál Fiercepharma.com.

Eli Lilly drží krok

Další investice do výrobních kapacit oznámil také hlavní rival Novo Nordisku, americká farmaceutická společnost Eli Lilly. Jedná se o rozšíření komplexu, který Eli Lilly odkoupila letos v dubnu od společnosti Nexus Pharmaceuticals. Za závod ve Wisconsinu dala kolem 100 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun).

Nyní však Eli Lilly hodlá do zvětšení provozovny investovat asi tři miliardy dolarů (v přepočtu přes 71 miliard korun). Výrobní závod bude produkovat injekčně podávané léky, včetně bestsellerů společnosti Eli Lilly, které se podávají při léčbě obezity. „Provozovna zároveň bude kompletovat a balit i jiné druhy léčivých přípravků,“ uvedl portál Fiercepharma.com s odkazem na sdělení Eli Lilly.

Výstavba má být ve Wisconsinu zahájena v příštím roce, provozovna má zabrat celkem asi osm tisíc metrů čtverečních. Po dokončení má v provozovně, kde nyní pracuje asi stovka zaměstnanců, získat zaměstnání dalších 750 lidí. Půjde o rozmanité profese, včetně například technických inženýrů, vědců nebo obsluhy výrobního zařízení.

Otevřít článek