Podle výzkumu Akademie věd a institutu SYRI by měly nemocnice zohlednit potřeby zdravotních sester, které práci kombinují s péčí o blízké, navíc musejí často pracovat na plný úvazek, případně s přesčasy. Podle výzkumu (o kterém jsme více psali zde) by důraz na řešení dvojí péče měl být pro zdravotnická zařízení prioritou. Zejména proto, že trend feminizace zdravotnictví zesiluje a zdravotnictví hrozí odliv personálu. Zdravotnický deník se zeptal nemocnic, zda a v jakých oblastech k řešení problematiky dvojí péče zdravotních sester přistupují.
Jak přistupujete k problematice dvojí péče zdravotních sester? Nabízíte jim nějakou flexibilní formu zaměstnání, např. částečné úvazky a větší možnost úpravy směn?
Všeobecná fakultní nemocnice Praha (náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání Dita Svobodová): Problematikou dvojí péče u všeobecných sester se zabýváme, přičemž se snažíme vyvažovat potřeby zaměstnankyň s provozními požadavky jednotlivých provozů. Téma řešíme především formálně, například prostřednictvím personální politiky zaměřené na flexibilní pracovní úvazky, podporu work-life balance nebo programy péče o zaměstnance. Řešení se dotýkáme i neformálně, kdy vrchní a staniční sestry hledají individuální řešení pro matky, samoživitelky či sestry v předdůchodovém věku. Nabízíme snížené úvazky, preference práce podle rozložení pracovního režimu, například pouze denní služby, dle potřeb vycházíme vstříc i v oblasti směn dle výše úvazků. Nemocnice se sestrám snaží vycházet vstříc tak, aby měly možnost sladit pracovní a osobní život.
Fakultní nemocnice Brno (tiskový mluvčí Pavel Žára): Máme sestry s dvojí péčí a snažíme se jim všemožně vycházet vstříc. Nabízíme jim zkrácený úvazek, pro ně výhodné rozvržení směn, úpravu pracovní doby, případně jim hledáme takové prostředí, které by pro ně bylo výhodné a nápomocné a tak dále.
Fakultní nemocnice Plzeň (tisková mluvčí Gabriela Levorová): Našim sestrám napříč celou nemocnicí umožňujeme čerpat či zkracovat si, dočasně i trvale, svoje pracovní úvazky. Umožňujeme jim dle potřeby i změnu pracoviště a pracovního režimu, například přechodem ze směnného provozu do provozu jednosměnného, z JIP na pracoviště ambulantního traktu, stacionáře či do sociálních služeb. S tím, jak se zvyšuje platové ohodnocení sester, je o snižování úvazků stále vyšší zájem a je hojně využíváno napříč celou nemocnicí.
Fakultní nemocnice Hradec Králové (mluvčí Jan Špelda): Nemocnice se snaží svým zaměstnancům v rámci možností daných provozem nemocnice vycházet vstříc při jejich potřebách na skloubení pracovního a soukromého života. Například zaměstnanci, kteří mají malé děti, mohou využívat a často využívají zkrácených pracovních úvazků.
Fakultní nemocnice Olomouc (mluvčí Adam Fritscher): V souladu s trendy work-life balance vycházíme vstříc potřebám zaměstnanců formou například částečných úvazků, v případě, že to provoz pracoviště umožňuje. Vycházíme touto formou vstříc i maminkám po návratu z rodičovské dovolené. Péče o blízké se samozřejmě netýká pouze kategorie nelékařských zdravotních pracovníků, ale všech zaměstnanců.
Provozuje nemocnice dětskou skupinu nebo školku? Jaká je poptávka po těchto službách?
VFN Praha: Ano, provozujeme již 10 let mateřskou školku v rámci nemocnice, zájem z řad sester je velký.
FN Brno: Ano, máme mateřskou školu, takže tato služba je zde rovněž pro naše sestry k dispozici.
FN Plzeň: Připravujeme vznik dvou Dětských skupin pro areál Bory i Lochotín, s realizací v roce 2025.
FN Hradec Králové: Již od roku 2018 funguje v nemocnici dětská skupina pro děti zaměstnanců. Určena je pro 12 dětí ve věku od jednoho do čtyř let, o skupinu je velký zájem a je plně využívána.
FN Olomouc: Neprovozujeme – velké množství našich zaměstnanců dojíždí, nebyl o tento benefit velký zájem.
Jakým způsobem zlepšujete podmínky pro starší pracující v předdůchodovém věku – například zaváděním nových a digitálních technologií v péči, které sníží její fyzickou náročnost a umožní jim zůstat v této profesi déle?
VFN Praha: Zlepšujeme podmínky mimo jiné zaváděním technologií, jako je elektronická dokumentace, chytré pomůcky v praxi či automatické systémy pro pacienty, které snižují fyzickou zátěž či administrativu.
FN Plzeň: Nové technologie v ošetřovatelství zavádíme a jsme v oblasti moderních technologií velmi proaktivní. Elektronizujeme ošetřovatelskou dokumentaci, využíváme virtuální realitu, čtečky čárových kódů, telemetricky monitorujeme pacienty, využíváme dashboardy a další možnosti. Bohužel, právě u starší věkové kategorie sester je třeba přistupovat k uvedenému velmi opatrně a uvážlivě, neboť velkou část pracovního života tyto technologie neznaly a nepoužívaly.
FN Hradec Králové: Průběžně věnujeme velkou pozornost modernizaci vybavení pracovišť, kterým se mimo jiné snažíme o snižování zátěže pro své zaměstnance, pořizováním moderních pomůcek, například nákupem lůžek s elektrickým ovládáním jak pro pacienta, tak i pro personál, nákupem zvedáků na snadnější manipulaci s ležícím pacientem, nákupem koupacích lůžek nebo podložek pro polohování pacientů. Zaměstnance také vzděláváme v rámci praktických seminářů „Ergonomie práce sestry a Rehabilitační ošetřování“.
FN Olomouc: Age management je součástí práce všech našich vedoucích zaměstnanců, v organizace práce jsou tyto aspekty zohledňovány.
Probíhají nějaká pravidelná setkání vedení se sestrami za účelem monitorování jejich náročné situace v souvislosti s dvojí péčí?
VFN Praha: Organizujeme na jednotlivých pracovištích pravidelné provozní porady, které slouží k otevřené diskuzi personálu o jejich potřebách a hledání řešení pro zlepšení podmínek. Rovněž probíhají pravidelné porady vedení klinik.
FN Brno: Sice žádná hromadná setkání neorganizujeme, ale vždy spíše řešíme jednotlivé případy sester ve dvojí péči. Umožňujeme rovněž čerpání ošetřovného v době trvání až 3 měsíce.
FN Plzeň: Ano, pravidelně je uvedené řešeno v rámci Zaměstnanecké komise nemocnice, porad vedení a vrchních sester, zjišťováno v pravidelném ročním hodnocení zaměstnanců a periodickém šetření kvality pracovního života. Do uvedeného jsme začlenili i spolupráci s interními supervizory, nemocničním ombudsmanem, dobrovolníky, nemocničními kaplany a zdravotně sociálními pracovníky. Vedoucí Zaměstnaneckého odboru pak poskytuje všem zaměstnancům možnost bezplatné poradny v oblasti personální i právní.
FN Olomouc: V naší nemocnici jsou realizovány anonymní zaměstnanecké průzkumy spokojenosti. Je to nástroj, kde zaměstnanci podávají náměty a doporučení vedení nemocnice a mají možnost sdělit své požadavky.