Krajská nemocnice Liberec jedná s jilemnickou Masarykovou městskou nemocnicí (MMN) o převzetí odběrového střediska Jilemnice. Jeho zaměstnanci se proti převzetí bouří, obávají se totiž omezení provozu a propouštění, což by prý poškodilo dobře nastavený provoz dárcovství krve. Proti záměrům proto sepsali petici. Transfuzní středisko v Jilemnici v současné době provozuje Ústřední vojenská nemocnice v Praze (ÚVN), která teprve minulý týden obdržela výpověď z nájemních prostor. Primář oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Miloš Bohoňek tvrdí, že s šéfem MMN Jiřím Kalenským sice věc projednával, ale jen neoficiálně a že mezi nimi k žádné dohodě nedošlo. Pražská nemocnice chce v transfuzní činnosti v regionu pokračovat a hledá nové prostory. Převzetí považuje za nepřátelské a zaměstnance se bude snažit udržet.
Ústřední vojenská nemocnice provozuje odběrové středisko v Jilemnici od roku 2007, kdy došlo ke vzájemné dohodě o spolupráci s Masarykovou městskou nemocnicí. Pražská nemocnice převzala kompletní činnost v oblasti odběrů a zpracování krve, a to včetně zaměstnanců a registru dárců krve. Personál střediska se tak stal personálem ÚVN, která středisko dále vybavila vlastními zdravotnickými přístroji a zařízením, jako jsou odběrové váhy, krevní separátory nebo výpočetní technika. Po převzetí se rovněž rozšířila délka provozu až na současný každodenní provoz a byly zavedeny odběry plazmy a krevních destiček. V neposlední řadě se rozšířil registr dárců krve.
Zaměstnanci odběrového střediska Jilemnice jsou přesvědčeni, že pracoviště „za dobu svého působení významně pozdvihlo úroveň transfuzní služby i dárcovství krve v regionu“, jak píší v petici, kterou z obav před důsledky převzetí sepsali.
„Jsme přesvědčeni, že reorganizace fungujícího provozu nenávratně poškodí dobře zavedený systém dárcovství krve a poskytování služeb v oboru transfuzního lékařství i hematologie v regionu a současně máme legitimní obavu o naše zaměstnání a ani nemáme zájem měnit zaměstnavatele,“ stojí v petici, kterou podepsalo množství tamních lékařů, zdravotních sester i dárců. Celkem podpisový arch čítá již přes 500 podpisů. „Zároveň se obáváme o zachování široké a denní dostupnosti odběrů pro dárce krve tak, jak je v současné době zavedena,“ stojí dále v petici. V dokumentu zaměstnanci také navrhují, aby pokud mají Liberecký kraj a Krajská nemocnice Liberec zájem posílit transfuzní službu a dárcovství krve v regionu, měly by se spíše soustředit na zřízení nových odběrových středisek.
Šéf MMN: Pro práci ve středisku nemá většina petentů povolení
Předseda představenstva MMN Jiří Kalenský Zdravotnickému deníku minulý týden potvrdil, že MMN hodlá v blízké době rozvázat smlouvu s ÚVN a již jedná o převzetí odběrového střediska Libereckou krajskou nemocnicí. „Liberecký kraj vytváří celokrajskou koncepci a součástí té koncepce je i vytvoření krajského transfuzního zdravotnictví… Má to nějakou logiku a přínos pro náš region,“ vysvětlil důvody pro změnu provozovatele. A také uvedl, že společnost změny ve středisku neplánuje, přičemž všechny benefity, systém práce a podobně by měly zůstat zachovány tak, aby dárci žádné změny nezaznamenali.
Kalenský se vyjádřil i k petici zaměstnanců odběrového střediska. „Také jsem ji dostal. Překvapilo mě, že tam (v odběrovém středisku Jilemnice – pozn. red.) pracuje řada zaměstnanců, kteří od nás nemají souhlas k takové činnosti,“ sdělil Zdravotnickému deníku. Jde prý o „větší polovinu zaměstnanců“, kteří se pod petici podepsali. „Má to na ně negativní dopad, který budeme řešit, protože platit za jedny hodiny dvakrát, tedy z MMN a ÚVN, není úplně optimální,“ avizoval předseda představenstva MMN. Na otázku, zda tyto zaměstnance plánují propustit, odpověděl, že nikoli, ale vyvodí z toho jiné důsledky.
Vyhlídky na lepší mzdy?
Chystané převzetí odběrového střediska Jilemnice Krajskou nemocnici Liberec Zdravotnickému deníku potvrdil také její mluvčí Václav Řičář. „Akcionáři MMN (město Jilemnice, město Semily a Liberecký kraj – pozn. red.) jednomyslně rozhodli o změně a výpovědi smlouvy se stávajícím provozovatelem,“ vysvětlil s tím, že majoritní akcionář (město Jilemnice) je přesvědčen, že „koncentrace tohoto typu zdravotnických služeb je ku prospěchu obyvatel kraje“. Řičář dodal, že liberecká nemocnice hodlá odběrové středisko provozovat a rozvíjet s péčí řádného hospodáře. „Nebudeme dělat žádné negativní nebo destabilizující kroky. Hodláme středisko rozvíjet a zodpovědně provozovat tak, aby z výnosů profitovali zaměstnanci, region a celé zdravotnictví v Libereckém kraji,“ ujistil.
Na dotaz, zda nemocnice plánuje nějakým způsobem obměnit personál, mluvčí odpověděl, že ne a že veškeré zaměstnance převezme. „Předpokládáme také, že jejich mzdy budou nově odpovídat podmínkám, které mají jejich kolegové v liberecké nemocnici, očekávám tedy vylepšení jejich stávajícího finančního ohodnocení,“ doplnil.
Ani obavy stávajících zaměstnanců o zachování kvality péče ve středisku podle Řičáře nejsou na místě. „Netuším, z čeho pramení obavy o zachování kvality péče. O odborné úrovni našeho transfuzního oddělení je asi zbytečné diskutovat,“ sdělil Zdravotnickému deníku. Co se týče komunikace se zaměstnanci, prý se o ni nedávno pokoušeli, ovšem neúspěšně. „Jakmile to bude možné, setkáme se s nimi, ujistíme je o plánech, které se střediskem máme, budeme připraveni s nimi podepsat smlouvy o smlouvě budoucí, aby neměli obavy,“ ujistil mluvčí liberecké nemocnice.
Primář ÚVN: Vnímáme to jako nepřátelské převzetí
S dotazy na chystané převzetí jilemnické transfuzní stanice Zdravotnický deník oslovil i primáře oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Miloše Bohoňka, s nímž Kalenský podle svých slov celou věc projednával. Podle primáře však nešlo o žádná oficiální jednání. „Říkal mi (předseda představenstva MMN Kalenský – pozn. red.), že to chce převzít Krajská nemocnice Liberec a já jsem mu říkal, že ÚVN chce v té činnosti pokračovat. Byla to ale všechno neformální jednání,“ zdůraznil Bohoněk. Dodal, že ÚVN teprve minulý týden obdržela výpověď z nájemních prostor v Jilemnici – a začala tak běžet šestiměsíční výpovědní lhůta.
ÚVN nyní v regionu hledá nové prostory, kde by mohla pokračovat v transfuzní činnosti. Jenom tak si totiž může zachovat původní personál. „Záleží, jaké najdeme prostory a kde. Zaměstnanci ale mají zájem dál v práci pokračovat,“ uvedl pro Zdravotnický deník Bohoněk. „Z našeho pohledu to vnímáme jako nepřátelské převzetí… Tu transfuzní stanici jako firmu ale převzít nemůžou. Budou si muset vybudovat vlastní zařízení transfuzní služby a nechápeme tudíž smysl celé této věci,“ dodal primář s odkazem na to, že veškeré vybavení v nynější jilemnické odběrové stanici patří ÚVN a s jejím odchodem tak zmizí i celé technické zázemí tamní transfuzní služby.