Americká farmaceutická skupina Merck (v Evropě známá pod označením MSD) posílí své lékové portfolio v oblasti léčby očních onemocnění. Pod svá křídla převezme britskou biotechnologickou společnost EyeBio, za kterou zaplatí tři miliardy dolarů, uvedl britský list Financial Times. Na nákupy vyrazil také japonský holding Asahi Kasei, který hodlá investovat přes miliardu dolarů do převzetí švédské společnosti Calliditas. O chystané transakci informoval odborný portál Fiercepharma.com.
Merck (MSD) za britský biotechnologický start-up zaplatí celkem tři miliardy dolarů (v přepočtu přes 68 miliard korun). Z toho 1,3 miliardy zaplatí hned, zbývajících 1,7 postupně v závislosti na tom, jak se bude dařit produkty společnosti EyeBio uvádět na trh. Listu Financial Times to sdělil výkonný ředitel společnosti EyeBio David Guyer.
Biotechnologická společnost EyeBio je spojena se známou investorkou Kate Binghamovou, která se zaměřuje na investice do takzvaného venture kapitálu, což představuje zejména investice do start-upů, jejichž budoucnost je z definice nejistá. Takové investice jsou poměrně rizikové, jelikož velká většina start-upových společností skončí neúspěchem.
Každý pacient zaznamenal zlepšení zraku
Společnost EyeBio však není tento případ. Mezi její kandidáty na léky, které jsou ve fázi vývoje, patří přípravky pro léčbu očních onemocnění. K těm nejočekávanějším lze zařadit produkt, který má představovat revoluční terapii pro pacienty s diabetickým makulárním edémem nebo makulární degenerací. V obou případech se jedná o onemocnění sítnice, které vede ke zhoršení zraku.
Podle Kate Binghamové mají zmíněné léky potenciál generovat tržby v objemu několika miliard dolarů ročně. To se Mercku náramně hodí, neboť jeho dosud nejprodávanější lék Keytruda přijde v roce 2029 o patentovou ochranu.
„Věříme, že začlenění do skupiny Merck dává smysl, neboť nejspíše dojde k urychlení vývoje léků i zkrácení jeho cesty za pacienty,“ uvedl pro list Financial Times David Guyer. Podle něho dosavadní testy ukázaly, že lék skutečně může pro pacienty znamenat obrovskou změnu stavu jejich zraku k lepšímu.
„De facto u každého pacienta došlo k výraznému zlepšení. U mnoha očí postižených diabetickým makulárním edémem došlo k jeho odeznění a k návratu stavu sítnice do normálu. To je něco, co se zatím nikdy nestalo,“ dodal Guyer. Společnost Merck oznámenou akvizici zatím nijak nekomentovala.
Asahi získá firmu s nadějnou léčbou ledvin
O něco méně významnou i méně objemnou akvizici v uplynulém týdnu oznámil také japonský holding Asahi Kasei. V jeho hledáčku se ocitla švédská farmaceutická společnost Calliditas, a to díky jejímu léku Tarpeyo.
Jedná se o přípravek, který jen nedávno získal zelenou od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a který je určen pro primární léčbu IgA nefropatie. IgA nefropatie představuje jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění ledvin, které v případě, že není včas diagnostikováno, končí akutním selháním ledvin.
Asahi Kasei za společnost Calliditas nabídl přes jednu miliardu dolarů (v přepočtu bezmála 23 miliard korun). Největší akcionáři Calliditas na nabídku kývl, jak informoval odborný portál Fiercepharma.com.
75procentní prémie
A není divu. Asahi za akcie Calliditas nabídl cenu, která představuje 75procentní prémii oproti úrovni, na které byly akcie švédské farmaceutické společnosti obchodovány před touto nabídkou. V současné době jsou tak akcie Calliditas silnější o téměř 123 procent než před rokem.
Vedení společnosti Calliditas věří, že akvizice pomůže k větší komercializaci léku Tarpeyo, a to hlavně díky pevnému postavení Asahi na globálním trhu. Asahi Kasei je totiž jednou z největších japonských společností, která pěstuje byznys v nejrůznějších oblastech od chemie, elektroniky, přes farmacii až po zdravotnické přístroje a zařízení. Asahi má navíc již přístup na americký trh, neboť v roce 2020 akvíroval americkou farmaceutickou společnost Veloxis Pharmaceuticals.