Od loňského roku mohou vybranou onkologickou léčbu kromě komplexních onkologických center (KOC) poskytovat i regionální onkologická centra (ROC). Do pilotního projektu delegované preskripce se ze zdravotních pojišťoven zapojila jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Aktuálně má VZP v rámci delegované preskripce na stole podklady k dalším lékům, konkrétně k léčbě v oblasti hematoonkologie a karcinomů prsu. „Jednáme o tom a velmi racionálně posuzujeme to, aby mohli pacienti v určité fázi terapii dostat již na regionálních centrech,“ uvedla na Evropské onkologické konferenci Zdravotnického deníku ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP Alena Miková.
Česká republika udělala v posledních letech v oblasti dostupnosti onkologické léčby výrazný skok. Vstup enormního množství nových léčiv do systému a nové indikace ale podle Mikové vedly k většímu zaplňování komplexních onkologických center (KOC). „Byla tak přeplněná, že jsme s odbornou společností cítili potřebu kapacity řešit, část léků delegovat a zajistit dostupnost v co nejkratším možném termínu,“ vysvětlila Miková, proč se VZP k pilotnímu projektu delegované preskripce v regionálních onkologických skupinách (ROS) přihlásila.
Miková navíc vyzdvihla racionální a korektní debatu, kterou s VZP v rámci pilotního projektu vedla Česká onkologická společnost (ČOS). Konstruktivní spolupráci s VZP potvrdil i předseda ČOS Igor Kiss: Jako odborná společnost jsme před dvěma lety, když se projekt delegované léčby budoval, navrhovali celý panel léků, které by z našeho pohledu byly vhodné k delegování. Všeobecná zdravotní pojišťovna z toho udělala výběr a my jsme velmi rádi, že pilotní projekt začal,“ uvedl Kiss s tím, že vyhodnocení projektu se průběžně odehrává například na úrovni Fóra onkologů, které se naposledy konalo loni v září.
Kromě VZP se žádná pojišťovna nepřihlásila
Kiss ale dále doplnil, že další rozšiřování seznamu delegované preskripce je z jeho pohledu aktuálně na mrtvém bodě. Přestože zářijového Fóra onkologů se účastnily všechny zdravotní pojišťovny, kromě VZP se žádná z nich k projektu nepřihlásila, což se nezměnilo ani do konce roku 2024. Podle Kisse jako důvod uvedly nedostupnost finančních prostředků. Předseda České onkologické společnosti doufá, že v budoucnu bude prostor se o rozšíření spektra delegovaných léků opět bavit. „Nicméně ve fázi, kdy se po dvou letech nepřidaly ostatní zdravotní pojišťovny, mi to připadá problematické,“ konstatoval a doplnil, že delegovaná léčba je v současné době nejlevnější léčbou jak pro pacienta, tak pojišťovny.
Pozvání do obou diskuzních panelů přijal předseda České onkologické společnosti Igor Kiss.Další decentralizaci podporuje také ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda: „Onkologie se posouvá, máme preparáty, které jsou bezpečnější, je možné je dávat na lokální úrovni, tam, kde je to možné, bezpečné a dává to smysl,“ vysvětlil.
„Myslím si, že nastal čas na debatu s některými pojišťovnami, zejména VZP je v tomto směru partnerem, že už to nemusí být o pěti dnech onkologa na plný úvazek v regionálním centru, když se může dát k dispozici jenom jeden typ preparátu, který není vysloveně rizikový. Možná se pak více regionálních center kvalifikuje na to, aby podávaly některé typy cílené léčby, protože to je bezpečné. Některé typy vyžadují, aby byl onkolog dostupný v centru pět dnů v týdnu, jak říkají současné požadavky. Ale je na místě debata o tom, že některá kritéria se dají pro určité diagnózy a určitá léčiva změkčit,“ popsal dále Svoboda.
Jedním z přednášejících i diskutéru byl ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.S tím, že by debata o uvolnění mohla proběhnout, Miková z VZP souhlasí. Pojišťovna má také aktuálně na stole podklady k dalšímu rozšiřování, konkrétně k léčbě v oblasti hematoonkologie a karcinomů prsu. „Jednáme o tom a velmi racionálně posuzujeme to, aby mohli pacienti v určité fázi tuto terapii dostat již na těch regionálních centrech. Protože jestli má pacient čekat dva měsíce, než se dostane do KOCu, tak je jednodušší, když tam může jít jen na posouzení multidisciplinárním týmem, který ho pak může přesunout do oblasti,“ uvedla.
Dalšímu rozšíření musí předcházet odborná debata
Léky, které jsou aktuálně k delegované preskripci uvolněné, do regionálních center podle ředitelky Odboru léčiv a zdravotnických prostředků patří. Za zásadní označila to, že lidé jsou blíže domovu, mají dostupnější péči a onkologové v ROC jsou stejně výteční jako jinde.
VZP je dalšímu rozšiřování delegované preskripce otevřená, předcházet mu ale podle Mikové opět musí odborná debata. „Samozřejmě máme přípravky i velmi nákladné typu mnohočetný myelom. Nicméně nám to generuje úsporu v tom, že pacient je velmi dlouho na přípravku, ale pak je bez dalších léků. Takže kromě hematoonkologie a karcinomu prsu jsou určitě možné i další, je ale nutné si uvědomit, že musíme znát nejenom bezpečnost a účinnost toho přípravku, případnou kardiotoxicitu a podobné faktory, je ale opět nutná diskuze s odborníky tak, jak probíhala naposledy.“
O účast na další diskuzi stojí také Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), jak během diskuze deklarovala její zdravotní ředitelka Jitka Vojtová. „Jsme ale v jiné situaci než VZP, jednak podílem na trhu, a také regionalitou,“ upozornila a dodala, že za zásadní v této oblasti považuje data a jejich vyhodnocení nad skupinami léčiv, u kterých by byla delegace možná, a poté jednání o individuální smluvní politice. Jako pozitivní vnímá i zapojení ministerstva zdravotnictví. „Pokud kromě KOCů dostanou nějaký rámec i regionální centra, bude to přínosem i pro smluvní politiku,“ uzavřela s tím, že podobně jako v případě VZP, ani u OZP nic nebrání tomu, aby k jednání s odbornou společností došlo.
Foto: Radek Čepelák
Poděkování za podporu konference patří Národnímu ústavu pro výzkum rakoviny, Všeobecné zdravotní pojišťovně a společnostem Novartis, MSD, Bristol, Tiscali Media a Akeso.
Předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů Petra Adámková. Foto: Radek Čepelák Panelová diskuze o zkušenostech se změnami v managementu onkologické péče. Zleva: zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny Jitka Vojtová, ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků Všeobecné zdravotní pojišťovny Alena Miková, ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda, ředitelka Odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová, šéfredaktor Zdravotnického deníku a moderátor diskuze Tomáš Cikrt, předseda České onkologické společnosti Igor Kiss, primářka Onkologického oddělení Nemocnice Na Pleši Kateřina Jirsová a předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů Petra Adámková. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek během své přednášky Dostupnost a výsledky české onkologie v datech. Jednu z přednášek měla také Kateřina Jirsová, primářka Onkologického oddělení Nemocnice Na Pleši. Ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny Aleksi Šedo během konference promluvil o významu a perspektivách akademického výzkumu v onkologii. Ředitelka Odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová. Auditorium 2. ročníku Evropské onkologické konference. Zleva: Igor Kiss, Kateřina Jirsová, Petra Adámková. Zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny Jitka Vojtová se účastnila obou panelových diskuzí, debaty ale probíhaly také v zákulisí během přestávek. Diskze na téma komunikace multidisciplinárních týmů a digitální platformy. Zleva: Jitka Vojtová, Alena Miková, Marek Svoboda, Marian Rybář, Tomáš Cikrt, Igor Kiss, Kateřina Jirsová a Petr Pavlinec. Marian Rybář z Oddělení národních agend Kanceláře zdravotního pojištění. I během přestávky bylo na Evropské onkologické konferenci živo. Vedoucí odboru informatiky Kraj Vysočina Petr Pavlinec Zleva: Alena Miková, Marek Svoboda, Marian Rybář.