Ministerstvo zdravotnictví navrhuje prodloužit bez časového omezení zákaz HHC i jiných kanabinoidů, který měl platit do konce roku. Na seznam zakázaných látek chce přidat nově ještě dalších 146 substancí. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které bude projednávat kabinet. Od ledna bude účinná novela s regulací takzvaných psychomodulačních látek s menšími riziky, mezi něž se měly HHC a další látky zařadit. Hotové ale nejsou doprovodné předpisy. Proti zákazu bez termínu je vládní protidrogový odbor, navrhuje prodloužení do 1. července.
„Navrhuje se opětovné zařazení, či fakticky ponechání těchto látek v aktuálním stavu (na seznamu zakázaných látek) z důvodu zatímní absence prováděcích právních předpisů k novele zákona,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Zákaz zdůvodnilo i potřebou ochrany zdraví dětí. V podkladech píše, že se na předpisech „konají přípravné práce“. Nutná pak bude ještě evropská notifikace. Podle resortu potrvá nejméně tři měsíce. „Jakmile budou nařízení vlády o psychomodulačních látkách a nařízení vlády o zařazených psychoaktivních látkách připravena k vydání, budou tyto látky na základě hodnocení rizik přeřazeny do odpovídajících seznamů,“ sdělilo ministerstvo.
Podle letošní novely budou vedle seznamu zakázaných látek existovat ještě další dva seznamy. Jeden má obsahovat nové psychoaktivní látky s neznámými dopady, které by se dva roky zkoumaly. Poté by se mohly zařadit na druhý seznam psychomodulačních substancí s nízkým rizikem. Rozřazení navrhne ministerstvo zdravotnictví s odborníky Státního zdravotního ústavu a vládního odboru protidrogové politiky, rozhodne vláda. Méně rizikové produkty by si mohli koupit jen dospělí ve specializovaných prodejnách, kam by nesměly děti. Zboží se nesmí podobat cukrovinkám či hračkám, nesmí se prodávat v automatech. Distributoři a prodejci musí mít licenci.
Experti varují před rozšířením nových látek a černým trhem
Vláda zařadila HHC na seznam zakázaných látek v polovině února. O několik týdnů později přidala další kanabinoidy. Někdejší vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a experti na protidrogovou problematiku byli proti. Poukazovali na to, že nově hrozí za držení látek vězení. Zdůrazňovali, že zakázané substance okamžitě nahradí nové pozměněné sloučeniny, které mohou být nebezpečnější. Varovali také před rozšiřováním černého trhu.
Vládní odbor protidrogové politiky je proti zákazu bez časového omezení. „Požadujeme prodloužit lhůtu do 1. července 2025, aby byly dodrženy základní principy nové regulace psychoaktivních látek a vláda měla v souvislosti s předpokládaným vstupem prováděcích právních předpisů v účinnost možnost rozhodnout o jejich definitivním zařazení na seznam návykových (zakázaných) látek, zařazených psychoaktivních látek nebo psychomodulačních látek,“ uvedl odbor. Zabránit chce případné kriminalizaci za držení. Odvolává se i na vládní programové prohlášení. V něm kabinet slibuje, že regulace návykových látek bude odpovídat míře jejich škodlivosti.
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zakázat nově ještě dalších 146 látek. Jednou z nich je thiafentanil. Toto opioidní analgetikum, které se používá k anestezii zvířat, je obdobou fentanylu. Další látkou je gamabutyrolakton (GBL), který se používá v průmyslu jako čistidlo a rozpouštědlo. Zákaz GBL by měl platit od dubna, aby se firmy stihly připravit.