Ministr Válek vyzývá lékárníky, aby hlásili výpadky léků

2 days ago

Ministerstvo zdravotnictví od začátku platnosti novely zákona o léčivech, která mimo jiné přinesla nové povinnosti týkající se hlášení nedostatkových léků, zaznamenala šest podnětů od lékáren ohledně jejich možného znevýhodňování distributorem. Všemi těmito případy se zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na schůzi sněmovního Výboru pro zdravotnictví to řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, který zároveň ujistil, že v případech, v nichž bude prokázáno porušení zákona, SÚKL bude konat. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také vyzval lékárníky, aby v případě, že mají problém s dodávkami některých léků, neváhali a věc hlásili.

„Účinnost novely je od 1. června a za tu dobu, to znamená za půl roku, evidujeme šest podnětů od lékáren. Z toho dva podněty byly v listopadu a čtyři podněty v prosinci, kde si lékárna stěžuje Státnímu ústav pro kontrolu léčiv, že došlo k možnému znevýhodnění,“ shrnul na schůzi výboru Dvořáček.

Reagoval tak na stížnost poslance Jana Kuchaře (STAN), podle něhož distributoři léčiv v dodávkách diskriminují nezávislé lékárny ve prospěch těch, s nimiž jsou v obchodním svazku. Kuchařovi vadí, že se snížily počty závozů do neřetězcových lékáren a prodloužily se časy dodávek léků. „Dle mého názoru tak dochází k diskriminaci neřetězcových lékáren proti těm řetězcovým,“ řekl minulý týden Zdravotnickému deníku. Většinou má jít o léky na recept, u volně prodejných podle svých slov vnímá spíše „útoky na množství“ než na rychlost dodávek. Výsledek je každopádně takový, že zákazník pak jde raději do stabilněji zásobené, zpravidla tedy řetězcové, lékárny.

„Stížností nezávislých lékáren je velké množství a rád bych do příštího výboru získal nějaká data o tom, jak jsou tyto stížnosti vyřizovány,“ konstatoval dále na schůzi výboru Kuchař.

Podle náměstka Dvořáčka však státní instituce evidují pouze šest těchto podnětů od lékáren, a to navzdory tomu, že se pravidelně každých čtrnáct dní zástupci ministerstva schází se vedením České lékárnické komory (ČLnK) a aktivně ji podle jeho slov vybízejí ke sběru těchto podnětů přímo v terénu a jejich následné hlášení. „Chceme, aby nám opravdu neuniklo nic, co se v této oblasti děje,“ zdůraznil náměstek.

„Pokud má lékárna problém, je potřeba dát podnět buď přímo, nebo cestou České lékárnické komory na SÚKL. Setkal jsem se při objíždění republiky v lékárnách s tím, že když jsem se ptal, proč neposlaly podnět na SÚKL, tak řekly, že to nestálo za to, že to byla výjimka a podobně. Pokud ale podnět nepřijde, tak to nemá řešení. Chci, aby byl postup SÚKL tvrdý a nekompromisní, protože teď nastavujeme, jak se systém bude chovat. Musíme ale mít podněty,“ zdůrazňuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Co se týče podrobné povahy stížností od lékáren na znevýhodňování ze strany distributorů, tam je situace pestrá. Dva z celkových šesti podnětů, evidovaných od června 2024 ministerstvem, měly spočívat v tom, že lékárna žádala o dodávku léčiva distributora, který však léčiva dodává do veterinárních ordinací. Distribuční oprávnění pro tento druh léčiv je však shodný s tím pro humánní léky, a jelikož Státní ústav pro kontrolu léčiv případ vyhodnotil, jako že distributor lékárně nevyhověl, byl distributor poučen o svých povinnostech a vyzván, aby v budoucnu k takovému jednání již nedocházelo.

Ze zbývajících čtyř případů jsou tři ještě v řízení, ovšem jedná se o dva malé distributory a jednoho velkého distributora. Do podrobností náměstek nezacházel z důvodu probíhajícího řízení. Ujistil však, že „tam, kde k pochybení mohlo dojít, SÚKL samozřejmě konat bude“.

Otevřít článek