Ve sporu o autorství vakcíny proti SARS-CoV-2 založené na technologii mRNA jde potenciálně o miliardy dolarů. Není proto divu, že americká farmaceutická skupina Pfizer a německá biotechnologická společnost BioNTech se nehodlají smířit s verdiktem Evropského patentového úřadu. Ten dal za pravdu americké technologické společnosti Moderna, která tvrdí, že Pfizer a BioNTech od ní okopírovaly technologii mRNA při vývoji vlastní vakcíny proti covidu, a neoprávněně tak inkasovaly obrovské peníze. O rozhodnutí informovala zahraniční média v čele s britským listem Financial Times.
Americká biotechnologická společnost Moderna si připsala důležité vítězství ve sporu o autorství vakcíny proti infekci SARS-CoV-2. Evropský patentový úřad (EPO – European Patent Office) totiž v uplynulém týdnu rozhodl ve prospěch Moderny. Americká biotechnologická společnost tvrdí, že firmy Pfizer a BioNTech od ní technologii mRNA de facto okopírovaly.
Ve sporu jde o dva prvky duševního vlastnictví, které jsou dle společnosti Moderna její, a bez nichž by Pfizer a BioNTech svou vakcínu Comirnaty nedokázaly vyvinout. V principu se jedná o technologii mRNA, o níž společnost Moderna tvrdí, že ji vyvíjí od roku 2010. Rozhodnutí EPO je pro Modernu důležité, protože může sehrát klíčovou roli v soudních sporech, které Moderna se zmíněnými společnostmi vede v několika evropských zemích.
Moderna se soudí v Evropě i USA
„S potěšením oznamujeme, že Evropský patentový úřad se rozhodl zachovat platnost patentu Moderna EP949, jednoho z klíčových patentů, který je v současnosti uplatňován proti společnostem Pfizer a BioNTech u různých evropských národních soudů,“ uvedla společnost Moderna pro britský list Financial Times.
Společnosti Pfizer a BioNTech mají dva měsíce na podání odvolání. Skupina Pfizer se již nechala slyšet, že takový krok nejspíše podnikne. Společnost BioNTech uvedla, že rozhodnutí EPO nemění nic na jejím postoji, že tento patent je neplatný. „Budeme nadále energicky bránit naše inovace proti všem obviněním z porušení patentu včetně tohoto případu,“ cituje Financial Times vyjádření BioNTechu.
Americká biotechnologická společnost Moderna se o patenty na dva klíčové prvky koronavirové vakcíny s Pfizerem a BioNTechem soudí u několika soudů v Evropě i Spojených státech. Pfizer a BioNTech tvrdí, že patenty podané Modernou v letech 2011 a 2016 jsou neplatné.
Aktuálně se čeká na verdikt řízení v Londýně, záležitost ale řeší také soudy v Nizozemsku, Belgii, Německu nebo Irsku. Podle listu Financial Times by právě rozhodnutí Evropského patentového úřadu mohlo mít na soudní řízení v uvedených zemích vliv.
Je o desítky miliard dolarů
Ve sporu, kterého se účastní trojice firem, jde o obrovské peníze. Moderna, Pfizer a BioNTech na dodávkách vakcín proti koronaviru jen v roce 2022 vydělaly dohromady 73,2 miliardy dolarů (v přepočtu asi 1,67 bilionu korun). Příjmy a zisky z prodeje vakcíny proti SARS-CoV-2 byly zcela klíčové pro Modernu, která prakticky do propuknutí koronavirové pandemie nenabízela jiný produkt, jenž by pro ni znamenal tak obrovský zdroj zisku.
Podobný význam měly dodávky vakcíny proti koronaviru také pro společnost BioNTech, naopak Pfizer má svůj farmaceutický byznys mnohem více diverzifikovaný, ale ani pro něho nebyly zisky z prodeje této vakcíny zanedbatelné.
Úspěch očkovací látky založené na technologii mRNA se pochopitelně odrazil i na ceně akcií uvedených společností. Tržní hodnota Moderny se od začátku roku 2020 do poloviny září 2021 zvýšila téměř 24krát. V současné době je zhruba na třetinové až čtvrtinové hodnotě oproti all-time-high ceně právě v září 2021. Tržní hodnota Moderny aktuálně dosahuje asi 50 miliard dolarů.
Obdobným vývojem prošly také akcie BioNTechu, akcie Pfizeru se vyznačovaly o něco nižší citlivostí na průběh pandemie. Rozhodnutí EPO však na akcie BioNTechu ani Pfizeru zásadní vliv nemělo, naopak v případě Moderny se zdá, že investoři věří v úspěch Moderny v soudních sporech o autorství uvedené vakcíny. Co by však případné vítězství Moderny znamenalo z hlediska financí jak pro Moderu, tak pro BioNTech a Pfizer, je zatím jen v rovině spekulací.