Musíme masivně investovat do přípravy na další pandemii, vybízejí země skupiny G20

3 years ago

Podle ministrů financí a centrálních bankéřů zemí skupiny G20 byl svět zcela nepřipraven na pandemii, která jej zasáhla před více než rokem a z níž se stále vzpamatovává. Aby se nic takového neopakovalo, bude nutné výrazně posílit investice směřující do zdravotnických systémů jednotlivých států.

„Jsme zcela nepřipraveni. Systém je zralý na selhání a také že selže,“ řekl bývalý singapurský ministr financí Tharman Shanmugaratnam, který je jedním z hlavních autorů zprávy, na níž odkazuje britský list Financial Times. Situace ovšem není ztracena a řešení prý existuje.

Vlády jednotlivých zemí budou muset výrazně navýšit investice do veřejného zdravotnictví, a to nad rámec současných výdajů. Podle zprávy lídrů skupiny G20 to bude zcela zásadní, protože v současné době jsou zdravotnické systémy „nebezpečně podfinancované“.

Autoři zprávy dokonce spočítali, kolik peněz bude zjednání nápravy stát. Vlády podle nich mají v příštích pěti letech investovat nejméně 75 miliard dolarů, aby dokázaly odvrátit budoucí pandemie, nebo alespoň předešly jejich následkům.

Plán, jak covid lokalizovat

Zpráva je výsledkem průzkumu mezi řadou světových bankéřů, ekonomů i politiků, kterých se autoři dokumentu během letošního ledna ptali na to, co musí svět udělat, aby byl podobnými zdravotnickými krizemi méně zranitelný. Autoři zprávy počítají s tím, že do letošního října předloží konkrétní doporučení pro opatření, která by měla být vládami učiněna.

Za bezprostřední úkol pak lídři skupiny G20 pro mezinárodní komunitu označili urychlení dodávek vakcín a dalších základních zdravotnických potřeb do zemí, které mají problém s jejich zajištěním. Dále je podle nich důležité připravit plán na to, jak z pandemie covidu udělat záležitost, která je víceméně lokální.

Shanmugaratnam přirovnal současnou nepřipravenost světa na globální zdravotnickou krizi k finančnímu sektoru. Podle něj je to podobné, jako kdyby neexistovaly téměř žádné regulace nebo standardy pro banky a finanční trh. „Jako kdyby neexistovaly žádné kapitálové požadavky, žádné požadavky na stres-testy bank nebo žádný dohled, žádné pojištění vkladů a žádné mechanismy na hašení krizí,“ uvedl.

Inspirace globální finanční krizí

Lídři zemí skupiny G20 odsouhlasili vznik Globálního fondu pro zdravotnické hrozby, do kterého by vlády jednotlivých států měly každý rok dávat 10 miliard dolarů. Z tohoto fondu by se měl finančně podporovat výzkum a vývoj, dohled nebo vznik public-private filantropických projektů, pomocí nichž budou zajištěny dodávky vakcín, testů, léků a personálních kapacit včetně vybavení ochrannými pomůckami.

To by ovšem muselo dojít k obrovskému navýšení výrobních kapacit a posílení distribuce napříč celým světem. Současně by bylo nutné sladit technologické postupy při produkci, aby bylo možné do co nejvyšší míry uspokojit rostoucí poptávku po tomto druhu zboží v případě nástupu další pandemie podobného rázu, jako je ta současná.

Podle autorů zprávy by měla rovněž vzniknout odborná skupina, v níž by zasedali ministři zdravotnictví a financí, která by byla jakousi obdobou Rady pro finanční stabilitu, jež vznikla po globální finanční krizi z roku 2008.

Ještě nejsme u konce

Zástupci zemí skupiny G20 dále navrhli, aby vlády každý rok investovaly kolem pěti miliard dolarů do posílení fondů Světové zdravotnické organizace, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Z těchto peněz by se rovněž investovalo do rozvoje zdravotní péče zejména v zemích, kde tento sektor není příliš robustní.

Autoři zprávy také upozornili, že ačkoli jejich dokument cílí především na budoucí pandemie, neměli bychom podle nich zapomínat, že i ta současná může znamenat zárodek právě těch budoucích. Stále prý nejsme u konce covidové krize a „musíme jednat okamžitě a velmi agresivně“, vybízejí autoři zprávy.

Petr Musil

Příspěvek Musíme masivně investovat do přípravy na další pandemii, vybízejí země skupiny G20 pochází z Zdravotnický deník

Otevřít článek