Ministerstvo zdravotnictví SR (MZ SR) k 23. říjnu eviduje aplikaci 21 421 dávek vakcín proti onemocnění covid-19, které tvoří většinu podaných dávek za období posledních týdnů. „Můžeme tedy konstatovat, že i vzhledem k aktuálně probíhající vlně koronaviru v Evropě je zájem obyvatelstva na Slovensku o očkování poměrně nízký,“ řekla pro Zdravotnický deník Petra Lániková, mluvčí MZ SR.
Podle Veroniky Daničové, mluvčí Národního centra zdravotnických informací (NCZI), evidují něco přes 6 000 registrovaných zájemců o očkování proti covid-19, z toho 2 260 už má přidělen i konkrétní termín. Nízký zájem Slováků o očkování proti onemocnění covid-19 dokazují i údaje NCZI, podle kterých se například 26. října dalo očkovat 9 lidí. Pro srovnání, v České republice se ve stejný den očkovalo 12 893 lidí. Na otázku, zda se na Slovensku připravuje očkovací kampaň, nám MZ SR neodpovědělo.
Se samosprávnými kraji se už nepočítá
V první vlně očkování proti covid-19 ve velkém organizovaly očkovací akce samosprávné kraje. „Dnes ministerstvo zdravotnictví s kapacitami krajů očividně nepočítá. Zřejmě vyhodnotili, že zájem o očkování je menší, a takové kapacity nejsou potřebné. O očkování s námi už půl roku nikdo z ministerstva nemluvil,“ uvedl pro Zdravotnický deník Tomáš Szalay, lékař Bratislavského samosprávného kraje (BSK).
Přitom v případě potřeby jsou samosprávné kraje schopny udělat spoustu věcí. „Za posledního dva a půl roku jsme opakovaně předvedli lepší akceschopnost než stát, týká se to například testování či očkování. Jenže stát nás poté potrestal a daňovou reformou vzal samosprávám významnou část příjmů. Dokonce jsme museli vracet státu část paušálních plateb za velkokapacitní očkování,“ vysvětlil Tomáš Szalay. Podle jeho slov nechtějí opakovat spolupráci s takovým partnerem beze změny podmínek. „Debata o možné smluvní spolupráci ani nezačala, protože jak říkám, na ministerstvu nás teď nepotřebují,“ potvrdil lékař BSK.
Jak dodal, stále zůstávají otevřená témata, která je třeba vyřešit – očkování klientů zařízení sociálních služeb, očkování imobilních pacientů v domácnostech, očkování pacientů, které ošetřující všeobecný lékař neočkuje, a podobně.
Nevyužité vakcíny půjdou do jiných zemí
Pro základní očkovací schéma (1. a 2. dávka) dospělých osob jsou na Slovensku dostupné vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech, Nuvaxovid (Novavax), a JCOVDEN (původně COVID-19 Vaccine Janssen). Jako první posilující dávky lze u dospělých osob aplikovat Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1, Nuvaxovid (Novavax) a JCOVDEN (původně COVID-19 Vaccine Janssen). Pro druhé posilující dávky dospělých osob jsou k dispozici Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 a Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1.
Jelikož Slovensko má zasmluvněno množství vakcín a zájem je téměř nulový, je na místě obava z nevyužití vakcín a jejich následné expirace. „Proces logistiky a managementu byl od začátku nastaven tak, aby nedocházelo ke expiraci vakcín,“ uvedla Petra Lániková.
V případě, kdy nebude možné spotřebovat všechny vakcíny do expirace, bude Slovensko usilovat o darování či prodej jiným zemím. „Tak, jako i v minulosti, se budeme snažit o darování bilaterálním způsobem i prostřednictvím mezinárodního nástroje COVAX. Pokud se vakcíny nepodaří zužitkovat tímto způsobem, budou se likvidovat, avšak prioritním cílem Slovenské republiky je nespotřebované vakcíny postoupit jiným zemím,“ uzavřela mluvčí MZ SR.