Kvůli covid-19 musely nemocnice přistoupit k transformaci svého fungování a odkladům elektivní péče. Jak přitom zjistil v anketě mezi zdravotnickými zařízeními Zdravotnický deník, většina fakultních nemocnic má v tuto chvíli operativu zredukovanou zhruba na 50 procent. Nejčastěji se odkládají ortopedické zákroky, plastická chirurgie či například operace křečových žil, v některých zařízeních však byla zrušena veškerá operativa kromě té urgentní. Velmi silně byla poznamenána například olomoucká fakultní nemocnice, která byla v minulém týdnu na 20 procentech běžně prováděných zákroků, podobně je na tom zlínská nemocnice a covid se zásadně podepsal i na chodu Nemocnice Na Bulovce, která v říjnu utlumila tři čtvrtiny operativy.
Vedle toho, v jakém množství nemocnice tlumí operativu a jaké zákroky odkládají, se Zdravotnický deník zeptal také na to, po jakou dobu je současný stav udržitelný a jak dlouho budou nemocnice propad dohánět. Protože řada nemocnic odkládá jen plánované výkony, u kterých není ohrožen život pacienta a prodlužováním se „jen“ zhoršuje komfort, jsou při současném stavu schopny přetrvat, jak dlouho bude třeba. Ale například brněnská Svatá Anna, která provádí asi 40 procent operativy oproti běžnému stavu a musela utlumit i provoz některých ambulancí, současný stav považuje za udržitelný bez dopadu na zdravotní stav pacientů jen po další dva až tři týdny.
Co se týče naší poslední otázky ohledně toho, jak dlouho budou nemocnice propad operativy dohánět, nechtěla se řada zařízení vzhledem k trvání nouzového stavu pouštět do spekulací. Mnohé nemocnice však počítají, že dohánění bude trvat několik měsíců – s výjimkou Nemocnice Na Bulovce, která i s ohledem na finanční situaci počítá s jedním až dvěma roky.
Odpovědi mluvčích nebo dalších zástupců nemocnic:
Marie Heřmánková, VFN:
Počet odložených zákroků kvůli koronaviru je zhruba 50%. Ve VFN se to dotýká všech oblastí mimo urgentní péče. Operace posouváme do doby, než bude příznivější situace. Za léto se stihly dohnat odložená zákroky z jara z cca 92 %. Jak se povede dohnat péči po podzimních odkladech, zatím nejsme schopni predikovat.
Pavlína Danková, FN Motol:
Odkládány jsou pouze výkony, jejichž odklad neohrožuje zdravotní stav pacienta. Plánovaná péče ve FN Motol je asi 60% z celkového počtu výkonů. Běžně provádíme cca o 120 – 130 operací denně, nyní je to cca 30 – 40 operací denně.
Tereza Romanová, FN Královské Vinohrady:
V omezování neakutní péče se řídíme pokyny našeho zřizovatele. Zatím dochází k redukci a to v oblasti plastické chirurgie, chirurgie a urologie. Důvody jsou buď v kapacitě lůžek, nebo poklesu počtu operačních sálů (anesteziologové se starají o nejtěžší pacienty s covid-19). Situace se liší obor od oboru. Nelze tak jednoznačně odpovědět. Dle našich odhadů budeme vzniklé „manko“ dohánět v řádech měsíců. Vše záleží také na délce současného stavu.
Dana Lipovská, FN U svaté Anny:
Co se týče operací a zákroků, obvykle míváme v „normálních“ časech v pracovní dny kolem 60 operací. Například včera jsme jich ale měli 25. Elektivní operativu jsme v podstatě nyní zrušili. Komplexně a plně poskytujeme v rámci operativy akutní péči (akutní chirurgické, neurochirurgické, urologické operace, kardiologické zákroky) a také onkologickou chirurgii tak, aby se odkládáním této péče nesnižovala naděje na vyléčení či nezhoršila prognóza nemocných. Museli jsme omezit také provoz některých specializovaných ambulancí, a to podobným způsobem. V žádném případě se neomezila možnost ambulantního řešení všech akutních stavů. Umožnilo nám to ale využít část zdravotnického personálu pro zabezpečení provozu otevřených covid oddělení a náhradu za chybějící nemocné zdravotníky.
Na to, o jaký jde podíl z celkového objemu poskytované péče, je obtížné dát jednoduchou odpověď, protože se změnila struktura poskytované péče. Na jedné straně se operativa snížila asi na polovinu, zcela normálně funguje superspecializovaná péče, na druhé straně se zvýšil objem jiné péče – obstaráváme přibližně dvojnásobek lůžek intenzivní péče nejvyšší úrovně (UPV a ECMO) jak pro covid +, tak i covid- pacienty. Provozujeme cca 100 lůžek pro covid plus nemocné nad rámec kapacity interních lůžek, což se děje na úkor jiných specializací, např. dermatovenerologie, neurologie a také omezené operativy. A další téměř 100 lůžek máme pro covid plus v rámci restrukturalizace interních lůžek. K dnešku máme 146 hospitalizovaných covid plus nemocných. A navíc také 176 nakažených zdravotníků. Těmto faktům jsme museli náš provoz přizpůsobit.
Doufáme, že se situace zlepší co nejdříve a budeme moci opět začít obnovovat běžný provoz a všechny plánované zákroky. Dva, tři týdny by stávající omezení mělo být udržitelné bez případných následků pro ostatní nemocné. Samozřejmě bude určitou dobu trvat, než se odkládaná péče a zákroky doženou, bohužel je to letos už podruhé. Jinak necovidové pacienty průběžně vyzýváme, aby nezanedbali zhoršení svých chronických obtíží a akutní problémy řešili zavčas, v takovém případě je vždy léčba efektivnější a úspěšnější, vyhnou se řadě komplikací. Pravdou ale je, že zejména starší lidé se do nemocnice bojí a často nechají svůj problém dojít zbytečně daleko.
Adam Fritscher, FN Olomouc:
Odkládáme odložitelné operace. Minulý týden jsme operovali pouze akutní a neodložitelné případy, cca 20 % našeho běžného výkonu. Tento týden nám situace umožňuje odoperovat již cca 50 % případů oproti normálu. Jsou to hlavně ti odložení, kteří by nesnesli dalšího odkladu. Předpokládám, že tak jako na jaře nám zabere cca čtyři měsíce, než dořešíme vše odložené a budeme v normálním režimu, s výjimkou ortopedie, kde to potrvá delší dobu.
Petra Petlachová, FN Ostrava:
V důsledku zvyšujícího se počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a poklesu počtu činných zdravotníků přistoupilo od 14.10.2020 vedení Fakultní nemocnice Ostrava k omezení a odložení plánovaných operačních výkonů, které vyžadují následnou akutní intenzivní péči. Zdůrazňuji, že jde o odložení jen těch plánovaných výkonů, které nijak neohrožují život ani zdraví pacientů. Péče o pacienty v akutním stavu a o onkologické pacienty dál pokračuje bez omezení. Jinými slovy neodkládáme zákroky, jejichž neprovedení by pacienty na zdraví poškodilo. Hovoříme o omezení zhruba o 60%. Jak dlouho budeme propad dohánět, závisí na tom, jak dlouho bude nouzový stav trvat.
Gabriela Levorová, FN Plzeň:
Odkládáme pouze tu péči, která je odkladná. Pokles plánované operativy je v rozsahu desítek procent a týká se průřezově všech odborností. Nejčastějšími zákroky, které jsou odkládány, jsou operace mandlí a křečových žil, neakutní operace žlučníku či plastické zákroky. Není utlumena onkologická péče včetně onkochirurgie a samozřejmě péče o akutní stavy.
Ondřej Roztomilý, ekonomický náměstek ředitele Nemocnice Na Bulovce:
Od druhé poloviny října letošního roku jsme zastavili veškerou elektivní péči. Ambulantní péče (chronické ambulance) je poskytována v rozsahu umožňující provoz oddělení, urgentní péče je bez omezení. Vidíme i útlum ze strany pacientů, kteří se vyhýbají návštěvám čekáren a jehož dopad se promítá právě i do ambulantní péče. V říjnu tak sledujeme zásadní propad (v průměru měsíce na 75% obvyklé hodnoty s tím, že konec měsíce je výrazně horší) a na listopad a prosinec predikujeme propad přinejlepším na úroveň první vlny (40%), ale spíše níže.
Na udržitelnost tohoto stavu se díváme ze dvou pohledů: pacienta a nemocnice. U pacientů záleží na jejich zdravotní situaci, například u endoprotéz se typická čekací lhůta prodloužila již v důsledku jarní vlny epidemie covid-19, a nyní mohou někteří pacienti čekat na zákrok již v bolestech. Pro naši nemocnici to znamená, že bez zajištění dodatečného financování (nad již zcela neadekvátní tzv. kompenzační vyhlášku) v důsledku zásadně zvýšených nákladů a významně snížených výnosů, je každý další měsíc provozu značnou zátěží. Díky nesníženým zálohám od zdravotních pojišťoven situaci zvládneme až do vyúčtování roku 2020 v květnu roku 2021. Jak rychle propad doženeme, bude záležet na typu péče, epidemiologické situaci a způsobu financování. Obecně lze počítat s horizontem roku až dvou. Pokud dodatečná péče nebude hrazena, jak tomu bylo často v minulosti, naše nemocnice si jí nemůže dovolit provádět navíc ke své finanční zátěži. Pro rok 2021 je doposud počítáno s úhradou nadprodukce pro cca 40% péče (zbytek bude hrazen, a tudíž i prováděn, v míře odpovídající standardnímu běhu).
Petr Sulek, Thomayerova nemocnice:
Thomayerova nemocnice zatím nepřistoupila plošně k omezování neakutní péče, ta je stále pacientům poskytována, byť v omezené míře v souvislosti s nároky na vznik nových covidových pracovišť. Na druhou stranu, s přibývajícím počtem pacientů s covid-19 se čím dál více zvyšuje i tlak na lůžkovou kapacitu, která má své limity. Hledáme však i nadále cesty, jak upravit další lůžka, což zřejmě bude mít v budoucnosti za následek omezit neakutní a dlouhodobě plánovanou péči. Akutní péče a léčba například onkologických onemocnění však nebude omezena nikdy. To platilo i za první vlny koronavirové krize, kdy jsme také prakticky neomezovali zdravotní péči, a pokud k tomu v některých případech došlo, tak to bylo v naprosté menšině. Kromě toho standardně probíhá akutní péče v rámci všech zdravotních oborů. Není to vždy jen o pacientech s covid-19, ale máme veliké množství dalších pacientů s nejrůznějšími zdravotními potížemi, kteří se k nám dostanou z naší spádové oblasti. Je potřeba si uvědomit, že naše nemocnice má pod sebou jednu z největších spádových oblastí v Praze, která čítá bezmála 500 tis. obyvatel z Prahy 4 a z velké části Středočeského kraje. Máme také větší počet covid+ pacientů, kteří potřebují i další zdravotní péči, a to ať už chirurgickou, či v rámci interních oborů (gastroenterologie atd.). Dále pomáháme i jiným nemocnicím při léčbě jejich covidových pacientů a poskytujeme odbornou pomoc také příslušníkům Policie ČR či hasičům.
Jak dlouho budeme péči dohánět, je v tuto chvíli předčasné říci, ale odhadujeme to na řádově měsíce. Bude však záležet na trvání současné epidemie a jejího dalšího vývoje. K tomu je potřeba uvést, že je nutné, aby se lidi nebáli se svými zdravotními problémy chodit k lékaři či na vyšetření k nám do nemocnice. Jde o jejich zdraví, které je nenahraditelné.
Jitka Zinke, ÚVN:
ÚVN poskytuje péči o covid-19 nemocné a zároveň nadále bez omezení pečuje o všechny urgentní a neodložitelné stavy, veškerá neodkladná a život zachraňující péče je plně zajištěna. Odkládány jsou pouze takové výkony, operace a ambulantní péče, kdy je předpoklad, že odložením na pozdější termín nedojde k výraznému zhoršení zdravotního stavu, jako příklad lze uvést ortopedické výkony – totální endoprotézy kolene či kyčle. Epidemiologická situace se stále vyvíjí, nelze odhadnout, kdy bude nemocnice opět v plném provozu a bude moci začít pacientům poskytovat náhradní termíny pro odložené operace.
Martina Dostálová, Nemocnice Na Homolce:
V souvislosti s eskalací pandemie a nutností vytvořit lůžkovou kapacitu pro covid+ pacienty bylo nutné omezit elektivní péči. Vzhledem k následnému nařízení MZČR o pozastavení elektivní péče jsme tuto péči utlumili v souladu s nařízením. V současné době se soustředíme zejména na léčbu urgentních a akutních stavů a onemocnění, jejichž dlouhodobější odklad by mohl mít pro pacienty neblahé následky. Poměrně velkou personální kapacitu bylo nutné vyhradit pro péči o covid+ pacienty a určitou improvizaci si vyžádalo také významné množství nemocného personálu. Zejména v našich nosných neurologicko-neurochirurgických a kardiovaskulárních programech zájem o naši péči neochabuje, ale také onkochirurgický program je naplněn. Situaci denně monitorujeme a snažíme se pružně reagovat na vývoj pandemie, abychom uspokojili požadavky jak covid pozitivních, tak ostatních pacientů. Stejně jako ostatní poskytovatelé zdravotní péče si přejeme brzký návrat do standardního režimu, abychom mohli uspokojit také pacienty čekající na plánované výkony.
Markéta Šenkýřová, IKEM:
Dle rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví IKEM kvůli spektru svých pacientů a vážnosti jejich onemocnění prozatím nebude tzv. covidovou nemocnicí, takže není objem poskytované péče v tuto chvíli významně omezován. Transplantační program je za celý letošní rok v obdobném rozsahu jako v letech minulých, stejně tak programy Kardiocentra IKEM. Institut navíc v rámci své specializace přebírá dle dohody s ministerstvem těžce nemocné covid negativní pacienty z jiných nemocnic. Oproti první vlně koronavirové pandemie v současné době významně v IKEM neomezujeme ani ambulantní provoz, neboť jsme si vědomi, že naši pacienti a jejich specifická a často velmi vážná onemocnění vyžadují péči, která byla v jarních měsících u neakutních pacientů často odkládána.
Pavel Kachlík, MOÚ:
V Masarykově onkologickém ústavu aktuálně péči neodkládáme. Je prioritou se o onkologické pacienty starat a děláme pro to maximum. Screeningové programy fungují, z personálních důvodů jsme ale přistoupili k pozastavení placené preventivní péče pro samoplátce. Ovšem geneticky podmíněná prevence funguje i nadále. Nabídli jsme také výpomoc v péči o onkologicky nemocné pacienty některým dalším nemocnicím v Jihomoravském a Zlínském kraji či na Vysočině.
Egon Havrlant, Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně:
Na operačních sálech Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se v současné době soustředí lékaři čistě na akutní operativu a na akutní onkologickou operativu. Zatímco v běžném provozu se počet operovaných pacientů pohyboval v průměru okolo tří až čtyř desítek denně, dnes je to maximálně 5 až 8 operací za den a to i včetně drobných výkonů například v gynekologii. Počet operací se tak u nás snížil až o 80 procent.
Vladislav Podracký, Karlovarská krajská nemocnice:
Obecně jsme zastavili veškeré plánované výkony kromě onkologických. Nicméně akutní výkony, tedy které je nutné dělat v případě ohrožení pacienta na životě či zdraví, děláme nadále. Takže pacienty by současná situace poškodit neměla, jen u stavů, které je neohrožují na životě, to pro ně může být diskomfortní právě proto, že jejich obtíže není možné v aktuální situaci řešit. Týká se to například kloubních náhrad a podobně.
Michal Průša, ředitel Nemocnice Hořovice:
Na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví jsme přerušili veškeré plánované příjmy k operačním výkonům tak, abychom mohli restrukturalizovat naší péči. Cílem je mít dostatečný počet lůžkových kapacit i více sil personálu a mohli se tak věnovat péči o covid-19 pozitivní pacienty.
Samozřejmě akutní a neodkladné výkony provádíme, nicméně chápeme problematiku, která vzniká pacientům odkladem jejich operačního výkonu, proto čekáme na povolení ministerstva zdravotnictví, abychom mohli opět plánované výkony bez omezení provádět. U pacientů, u kterých hrozí jakékoliv zdravotní poškození neprovedením operačního výkonu, je jejich stav přehodnocen jako stav neodkladný a výkon je proveden. Otázka délky tohoto omezení je jistě přechodná, nicméně rozhodnutí o jeho ukončení je na ministerstvu zdravotnictví.
Eva Hokrová, EUC:
Odložili jsme elektivní operativu na základě usnesení vlády ze dne 26. října 2020 č. 1101. V současné době provádíme pouze akutní operativu, především onkologickou. Odložené výkony jsme schopni dooperovat po uvolnění tohoto opatření, pokud nebude trvat dlouho. Následky současné situace se mohou projevovat s velkou latencí a vyhodnotit je bude možné až v průběhu následujících let. To se týká jak zdraví pacientů, tak ekonomických dopadů.
Michaela Koubová
Příspěvek Nemocnice nyní poskytují zhruba o 50 procent operativy méně, skluz budou dohánět měsíce, někdy i roky pochází z Zdravotnický deník