Nemocnicím pomáháme lépe hospodařit s energiemi. Je to win-win, říká Tobola z Veolia Energie

1 week ago

V době drahých energií i stavebních prací je řešení, které pokrývá jak finanční zájem investora, tak zohledňuje potřeby příjemce, o to cennější. Právě takový oboustranně výhodný projekt letos vznikl ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO), v níž společnost Veolia Energie ČR nechala postavit sterilizační jednotku, která za pomoci páry mění stovky tun nebezpečného nemocničního odpadu na odpad běžný. Díky projektu nemocnice uspoří čtyři miliony ročně. Více o něm v podcastu Zdravotnického deníku Perspektivy zdraví pověděl obchodní ředitel Veolia Energie Jakub Tobola.

Společný projekt FNO a Veolia Energie spojuje šetrné zacházení s energiemi a problematiku likvidace jedovatého nemocničního odpadu. Zatímco běžně se odpad z nemocnic odváží do spalovny a energeticky se nevyužije, v olomoucké fakultce byla v září uvedena do provozu moderní jednotka, která za pomoci páry sterilizuje infekční nemocniční odpad, kterého podle tamního ředitele Romana Havlíka zdravotnické zařízení vyprodukuje asi 900 tun ročně. Sterilizační přístroj je pak napájen kogenerační jednotkou, která vyrábí současně teplo i elektřinu.

„Tato elektřina se využívá pro výrobu páry, tedy sterilizaci, přičemž elektřina, kterou jednotka nespotřebuje, dále využije nemocnice. Nemocnice tím získává řešení pro nebezpečný odpad a záložní zdroj tepla a energie,“ vysvětluje přínosy investice Tobola. Projekt popsal jako „win-win pro všechny“. Nemocnice totiž nemusela na zefektivnění své energetického výdeje dát ani korunu a pro společnosti Veolia je projekt ziskový v dlouhodobém horizontu. „Ekonomika pro nás spočívá částečně v tom, že využíváme nemocniční odpad, ze kterého vyrábíme teplo a elektřinu v Přerově. Teplo a elektřinu vyrobené na kogenerační jednotce pak prodáváme nemocnici,“ vysvětlil dále Tobola.

Potvrdil, že energeticky úsporná opatření v nemocnicích jsou trend spíše posledních let. „Vidíme velký tlak na energetické úspory, šetření a hlavně přistupovat k tomu koncepčně, nikoliv ad hoc,“ řekl s tím, že populární jsou například investice formou EPC projektů. Jako pozitivní příklad uvedl například nedávnou rekonstrukci Psychiatrické nemocnici Bohnice. Pro co nejlepší výsledky je podle obchodního ředitele Veolia Energie neméně důležitá také kvalitní komunikace. „S nemocnicemi jednáme každoročně. Neřešíme přitom pouze otázku ekonomickou, tedy cenu tepla a elektřiny, ale řešíme i to, jak jim pomoci. Dáváme podněty, názory a představujeme možnosti, jak lépe hospodařit s energiemi,“ řekl závěrem Tobola.

Otevřít článek