Hospodářská komora České republiky (HK ČR) vyjádřila zklamání nad neutrálním postojem vlády k senátnímu návrhu, který by zavedl hodnocení nákladové efektivity u nových nepovinných očkování podle HTA. Podle Komory je nezbytné, aby efektivní využití prostředků ve veřejném zdravotním pojištění bylo průběžně hodnoceno. O svém postoji informovala prostřednictvím tiskové zprávy.
„Jsme nervózní z toho, že letos dosáhnou prostředky ve veřejném zdravotním pojištění už půl bilionu korun, aniž by se v řadě případů hodnotila efektivita využití peněz, které z velké části platí zaměstnavatelé,“ uvedl viceprezident HK ČR Tomáš Prouza. „Vláda měla u senátního návrhu na hodnocení nákladové efektivity nových nepovinných očkování příležitost tento přístup nastavit jako standard do budoucna, bohužel ale přijala pouze neutrální stanovisko. O to důrazněji žádáme, aby byl tento návrh v Poslanecké sněmovně projednán co nejrychleji,“ dodal.
Podle Prouzy by hodnocení efektivity zdravotnických intervencí mělo být pevnou součástí financování českého zdravotnictví. Současný systém má podle něj vážné nedostatky, na které opakovaně upozorňují odborné společnosti, zdravotní pojišťovny i Ministerstvo zdravotnictví.
Člen představenstva HK ČR Ivo Hlaváč zdůraznil, že Česká republika zaostává za vyspělými státy v proočkovanosti populace a nové vakcíny se k pojištěncům dostávají se zpožděním. „Očkování je přitom jedním z nejúčinnějších nástrojů prevence, který přináší úspory nákladů na léčbu onemocnění a významně snižuje nemocnost populace. Pokud se nepodaří dokončit legislativní proces za současného mandátu Poslanecké sněmovny, ztratí vláda a orgány ochrany veřejného zdraví na minimálně další dva roky do přijetí legislativní úpravy novou Sněmovnou možnost pružně reagovat na aktuální potřeby ochrany veřejného zdraví,“ varoval Hlaváč.
Senátní návrh zákona, který upravuje vstup nových nepovinných očkování do systému veřejného zdravotního pojištění, by podle Komory mohl být vzorem odpovědného přístupu v českém zdravotnictví. Předsedkyně Sekce zdravotnictví a sociálních služeb HK ČR Eva Karásková vysvětlila, že cílem návrhu je vytvoření transparentního a předvídatelného procesu hodnocení úhrad nových očkování. „Proces by měl být standardním správním řízením využívajícím již osvědčené metody hodnocení zdravotnických technologií (HTA),“ uvedla Karásková.
Hospodářská komora apeluje na prioritní projednání návrhu v Poslanecké sněmovně. Podle ní je nezbytné, aby byla vláda připravena na nepředvídatelné situace, které by vyžadovaly rychlé zavedení nových vakcín. Komora věří, že přijetí návrhu by přispělo k efektivnějšímu využívání prostředků v českém zdravotnictví.