Nový rekord. Německo loni vydalo za hrazené léky částku jako dvě třetiny českého státního rozpočtu

1 week ago

Na nový rekord vystoupala v minulém roce suma, která byla v Německu vyplacena ze systému zákonného zdravotního pojištění (obdoba českého veřejného zdravotního pojištění). Za posledních deset let částka vzrostla o 74 procent. Informace přinesl odborný deník Deutsches Ärzteblatt s odkazem na aktuální zprávu Výzkumného institutu zdravotních pojišťoven (WIdO).

Systém německého zákonného zdravotního pojištění (GKV – Gesetzliche Krankenversicherung) vydal v roce 2023 za léky na lékařský předpis bezmála 54 miliard eur. To je v přepočtu 1,37 bilionu korun, přičemž taková suma odpovídá téměř dvěma třetinám výdajů letošního státního rozpočtu České republiky. Za posledních deset let nárůst těchto výdajů představuje 74 procent, uvedl odborný deník Deutsches Ärzteblatt s odkazem na nejnovější zprávu Výzkumného institutu zdravotního pojišťoven WIdO.

Generika za babku, patentově chráněné léky ruinují systém

Nárůst výdajů na léky hrazené ze systému zákonného zdravotního pojištění Institut vysvětluje především výrazným zvýšením cen patentově chráněných léků. Právě na ně totiž připadá více než polovina z celkových výdajů na zdravotním pojištěním hrazené léky.

Ve skutečnosti ale podíl patentově chráněných léků na celkovém fyzickém objemu vydaných léků na předpis mírně, ovšem setrvale klesá. Zatímco v roce 2014 patentově chráněné léky pokryly 11,4 procenta z celkového objemu proplacených léků, v roce 2023 už to bylo jen 6,7 procenta, uvádí Institut.

Z uvedeného vývoje podle WIdO vyplývá, že stále větší část výdajů na léky připadá na léky pro malou skupinu pacientů. „To jasně ukazuje, že stávající regulační rámec je naléhavě nutné změnit, aby byla zajištěna dostupná a udržitelná nabídka hrazených léků i pro ostatní pacienty,“ uvedl generální ředitel WIdO Helmut Schröder.

Počet vydaných receptů prakticky stagnuje

WIdO dále uvedl, že v roce 2014 jedno balení patentově chráněného léku stálo v průměru 190,06 eur. Loni už byly náklady na jedno balení takového léčivého přípravku více než třikrát vyšší, a to 587,72 eur.

Přitom ceny generických léků, tedy těch, u nichž již patentová ochrana vypršela, stouply od roku 2014 jen o 31 procent. Průměrná cena jednoho balení generik činila v roce 2014 26,60 eur, v roce 2023 pak 34,85 eur. Loni patentově chráněné léky stály skoro 17krát více než generika, uvedl institut WIdO.

Zajímavý je také vývoj počtu vydaných předpisů na léky. Němečtí lékaři jich loni vydali téměř tři čtvrtě miliardy, konkrétně 737,3 milionu. Meziročně jde o jen nepatrné zvýšení, a to o 1,6 procenta. Za poslední dekádu se počet vydaných předpisů zvýšil o 13,2 procenta, což lze vysvětlit zvyšujícím se počtem obyvatel i stárnutím populace. Jinými slovy nejde o dramatický nárůst vzhledem k tomu, jak výrazně se za stejnou dobu zvýšily celkové výdaje na léky.

Cenu nových léků musíme více regulovat, apeluje šéf WIdO

Podle odhadů institutu WIdO se výdaje na léky hrazené ze zákonného zdravotního pojištění v Německu v letošním roce zvýší výrazně více než loni. Za první pololetí letošního roku totiž meziročně stouply o více než deset procent.

„Je nejvyšší čas, aby politici přijali rozhodná opatření k větší regulaci cen při uvedení nových léků na trh. Bez důslednější regulace totiž poroste riziko, že sice budou vyvíjeny zásadní inovativní léky, avšak stanou se nedostupnými,“ varoval Helmut Schröder.

Otevřít článek