Na půdě poslanecké sněmovny se včera uskutečnila další schůzka k tématu zákoníku práce a odměňování zdravotnických pracovníků. Zatímco diskusi o návrhu novely zákoníku práce lze považovat po dlouhých peripetiích snad za uzavřenou, první podoba zákona o odměňování zdravotníků, tak jak ji navrhlo ministerstvo, naráží na odpor ze strany zaměstnavatelů, odborářů i lékařů.
Schůzky, jejíž náplní byla novela zákoníku práce a vznikající podoba zákona o odměňování zdravotníků, se již tradičně účastnili ministři Vlastimil Válek a Marian Jurečka, zástupci asociací nemocnic, lékařských fakult, pojišťoven a odborů, Česká lékařská komora, Sekce mladých lékařů ČLK a spolek Mladí lékaři.
Zatímco všechny zúčastněné strany zdá se nalezly shodu na znění pozměňovacího návrhu zákoníku práce, prostřednictvím kterého se podařilo dojednat například volno před atestačními a dalšími zkouškami, možnost plánovat 24hodinový výkon práce a příplatky za každou 13. a další hodinu práce v nepřetržitém provozu (více jsme psali zde), podoba zákona o odměňování zdravotníků je stále ve slepé uličce.
„Věřím, že třecí plochy i v tomto bodě nakonec obrousíme. Zatím se však neshodnou zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů, mezi jejichž stanovisky hledá ministerstvo zdravotnictví přijatelný kompromis,“ uvedl ministr Válek po jednání na sociální síti X.
Konkrétněji se k celé věci vyjádřil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník. „Stále trvá rozpor, kdy odboráři, včetně těch komorových, chtějí, aby v soukromých podnicích určovala platy vláda svými tabulkami, což zástupci zaměstnavatelů odmítají,“ uvedl pro Zdravotnický deník. Návrh ministerstva tak podle něj představuje jediný možný navržený kompromis, nicméně zatím není jasné, kterých zdravotnických pracovníků se vlastně bude týkat. Ve hře jsou tři varianty – 1. všichni poskytovatelé zdravotních služeb, 2. poskytovatelé lůžkové péče, 3. poskytovatelé lůžkové péče a zdravotnické záchranné služby. Podle Pláteníka získala zatím největší podporu třetí varianta, tedy ta, která zohledňuje záchranky. O návrhu odměňování zdravotnických pracovníků jsme podrobněji psali zde).
Zástupci Sekce mladých lékařů ČLK návrh ministerstva zdravotnictví o odměnách odmítli. Podle nich výpočty ministerstva zohledňují pouze „šestidenní pracovní týden“ a ne základní pracovní dobu. Zároveň podle nich není vidět klíč, podle kterého je dopočítávána cena přesčasové práce, aby bylo dosáhnuto 1,5 až 3násobku průměrné mzdy. Za poslední není jasné, zda má návrh představovat nový tabulkový základ a nebudou tak dotčeny další složky platu.
„Ze všech těchto důvodů jsme tuto první verzi odmítli. Nicméně považujeme za posun, že návrh již konečně vznikl a budeme na tomto dále pracovat,“ uzavřeli zástupci Sekce mladých lékařů ČLK.
Další jednání o odměňování je naplánováno na 13. června. Novela zákoníku práce má podle ministra zdravotnictví Válka vstoupit v platnost už 1. srpna.