Německo chce rozšířit možnosti očkování v lékárnách. Tamní lékaři jsou proti

2 weeks ago

V Německu je v současné době možné se nechat v lékárnách očkovat proti chřipce a koronaviru způsobujícímu onemocnění covid-19. Tamní Spolkové ministerstvo zdravotnictví však chystá změnu legislativy, která by možnosti očkování v lékárnách rozšířily. Jenže plán spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha naráží na odpor významné skupiny lékařů. Ti varují před riziky, která bezprostředně po očkování hrozí, což by lékárny nemusely být schopny zvládnout, uvedl s odkazem na zástupce lékařů odborný deník Deutsches Ärzteblatt.

Spolková asociace lékařů zákonných zdravotních pojišťoven (KBV – Kassenärztliche Bundesvereinigung) kritizuje záměr spolkové vlády, respektive Spolkového ministerstva zdravotnictví, umožnit lékárnám, aby nabízely širší paletu očkování, než tomu je doposud.

Do legislativního procesu totiž směřuje tzv. Zákon o posílení veřejného zdraví, na jehož základě má vzniknout nový institut, který by měl usilovat o posílení prevence a podporovat další vzdělávání v lékařství. Institut pravděpodobně získá název Spolkový ústav pro veřejné zdraví.

Vznik ústavu nevadí, vadí dodatečné změny v připravovaném zákoně

Na vzniku samotného ústavu lékaři sdružení do KBV nevidí nic špatného. Odborný deník Deutsches Ärzteblatt však informoval, že lékařům vadí změny, které do návrhu zákona přidalo Spolkové ministerstvo zdravotnictví, a které se dotýkají dalších oblastí. Lékaři zároveň doufají, že však některým změnám podaří v rámci legislativního procesu zabránit.

Lékařům nejvíce vadí právě návrh, podle kterého by lékárny mohly získat větší možnosti ve spektru očkování. V současné době totiž mohou očkovat jen proti viru chřipky a koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. Spolkové ministerstvo zdravotnictví ale chce, aby mohly svou nabídku rozšířit o další očkování inaktivovanými vakcínami.

„Ohledně navrhované legislativy existují významné ústavní, jiné právní a technické obavy,“ cituje deník Deutchses Ärzteblatt ze stanoviska Spolkové asociace lékařů zákonných zdravotních pojišťoven. Podle asociace je samotné očkování „zásahem do fyzické integrity pacienta“, což samo o sobě může být spojeno s určitými riziky.

„Pokud dojde k očkovací reakci, která může být spojena s významnými zdravotními riziky, je nutná okamžitá lékařská pomoc, která vyžaduje odborné lékařské znalosti,“ varuje dále asociace KBV. Lékařská asociace navíc zpochybňuje, že rozšíření nabídky očkování v lékárnách skutečně zlepší proočkovanost (zejména dospělé) populace.

Nejde jen o očkování, varují lékaři

Lékaři dále kritizují, že Spolkové ministerstvo zdravotnictví do návrhu zákona vložilo úpravu, která má zrušit výlučnou kompetenci lékaře na diagnostiku přenosných nemocí. Nově by ji mohly rovněž diagnostikovat právě lékárny, respektive lékárníci a farmaceutický personál lékáren, ale také zdravotní sestry a v určitých případech i stomatologové či veterináři.

Současně se má rozšířit seznam volně prodejných sad testů pro rychlé domácí diagnostikování některých nemocí, podobně jako je tomu v případě testů na covid-19.

Cílem navrhované úpravy je podle ministerstva zachovat testovací infrastrukturu, která vznikla během pandemie covidu, a zároveň posílit osobní zodpovědnost. „Taková testovací infrastruktura již neexistuje a v některých případech, jako je vyšetření vzorků stolice, ani neexistovala,“ odmítla asociace KBV tento ministerský argument.

Spolkové asociaci lékařů zákonných zdravotních pojišťoven v neposlední řadě vadí také jakákoli absence mechanismu, jakým bude lékárnám očkování hrazeno z fondů zákonného zdravotního pojištění. KBV rovněž postrádá stanovení podmínek pro zajištění bezpečnosti pacientů, kteří využijí rozšířených možností očkování v lékárnách, nebo také stanovení požadavků na zajištění potřebné kvality při aplikaci vakcín v lékárnách. KBV proto navrhované legislativní úpravy ve zmíněném zákoně odmítá jako celek.

Otevřít článek