Německo posílí digitalizaci a kyberbezpečnost nemocnic. Spahn na ni chce vyčlenit až tři miliardy eur

4 years ago

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) má plán. Z vládního balíku na podporu ekonomiky v objemu 170 miliard eur chce až tři miliardy použít na digitalizaci nemocniční sítě. Z toho má jít nejméně patnáct procent na posílení kyberbezpečnosti.

 

Konkrétní využití třímiliardové injekce spolkové ministerstvo zdravotnictví zpracovalo v plánu, který nazvalo „Program nemocnic budoucnosti“. Podle deníku Handelsblatt ale Jens Spahn příliš neslyší na námitky, že peníze musí být rozděleny v závislosti na tom, na jakou úroveň digitalizace konkrétních nemocnic mají být použity.

Většinu dá spolková vláda, zbytek vlády zemské

Plán ale nepočítá s tím, že by spolková vláda vzala tři miliardy a rozdělila je mezi jednotlivé nemocnice. Za účelem digitalizace a posilování kyberbezpečnosti má vzniknout nemocniční fond, do něhož spolková vláda vloží 70 procent z celkové sumy a zbytek dodají jednotlivé spolkové země. Pokud pak nemocnice budou chtít z fondu peníze čerpat, budou muset nejméně patnáct procent získané částky investovat do zabezpečení proti útokům hackerů. Zbývající prostředky pak budou moci použít na digitalizaci jako takovou.

Spolkové země ale zároveň budou povinny ve svých nemocnicích zachovat běžné investiční výdaje, uvedl deník Handelsblatt. Tím má být zaručeno, aby se peníze na digitalizaci skutečně na digitalizaci použily. Nadto budou kliniky muset také zajistit, aby jejich digitální služby měly jednotné standardy a aby data mohla být přenášena do elektronické karty pacienta. „Peníze zkrátka nelze rozdělovat plošně do všech nemocnic bez jakýchkoli měřitelných kritérií. Navíc není možné podporovat izolovaná řešení,“ uvedl pro Handelsblatt Gottfried Ludewig, ředitel digitálního odboru spolkového ministerstva zdravotnictví.

Od plánu ministerstva k návrhu či finální podobě zákona je ještě dlouhá cesta. Jens Spahn se bude muset vypořádat s připomínkami dotčených stran a odborníků. Ti požadují, aby byla definována jasná a konkrétní kritéria, za kterých nemocnice na peníze dosáhnou, což prý zatím není splněno dostatečně. „Musí být jasné, že prostředky budou použity podle určitých kritérií. Kompatibilita dat je důležitá, digitalizace by měla fungování zdravotnictví zlepšovat, nikoli být další překážkou,“ uvedla Sussane Johnaová, předsedkyně lékařské asociace Marburger Bund pro deník Neuen Osnabrücker Zeitung.

Lékaři plán vítají

Podle ní jde ale Spahnova iniciativa správným směrem. „Nemocnice pociťují výrazný deficit v hardwarovém i softwarovém vybavení. Rovněž naléhavě potřebujeme investice do zabezpečení našich informačních a komunikačních sítí. Obávám se ale, že poptávka daleko převyšuje plánované tři miliardy eur, které chce spolková vláda nemocnicím zajistit,“ dodala Johnaová.

Vedle posílení kybernetické bezpečnosti mají být z třímiliardového balíku financovány také (respektive především) projekty na vybudování digitálního příjmu a propouštění pacientů, digitalizaci pohotovostních oddělení, projekty digitální péče a dokumentaci o ní, nebo částečně a plně automatizované systémy pro podporu vypracování posudků, ale i digitalizace správy lůžek, telemedicíny či využívání digitálních léčebných aplikací.

Jens Spahn počítá také s finanční podporou rekonstrukcí nemocničních zařízení, jež budou mít za cíl zajistit, aby bylo možné v pokojích dodržovat hygienická opatření v případě epidemií, jakou je ta právě probíhající. Nemocnice totiž dnes mnohdy nedokáží kvůli velikosti svých pokojů zajistit dodržování potřebného sociálního odstupu, který pomáhá bránit šíření koronavirové infekce.

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že finální podobu zákona předloží ke schválení parlamentu už na podzim, aby nemocnice mohly první peníze začít čerpat co nejdříve. Prostředky by měly být k dispozici do tří týdnů od nabytí účinnosti zákona a čerpat je budou moci až do konce příštího roku.

Petr Musil

Příspěvek Německo posílí digitalizaci a kyberbezpečnost nemocnic. Spahn na ni chce vyčlenit až tři miliardy eur pochází z Zdravotnický deník

Otevřít článek