Česká republika patří k evropským zemím s poměrně malým výskytem HIV a AIDS. Celkem byla v tuzemsku od roku 1985 potvrzena infekce HIV u téměř pěti tisíc lidí, z toho zhruba třetinu tvořili cizinci. Data Státního zdravotního ústavu i zdravotních pojišťoven nicméně ukazují, že počet nemocných stoupá a stoupá i počet zastoupení cizinců mezi novými pacienty. Ke stavu péče o lidi s diagnózou HIV a AIDS vydaly tuzemské zdravotní pojišťovny zprávy v souvislosti se Světovým dnem boje proti AIDS, který připadá na dnešek.
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2023 diagnostikováno 253 nových případů infekce HIV u českých občanů a rezidentů. Ve stejném roce zemřelo v Česku 20 lidí ve stádiu AIDS a dalších 14 HIV pozitivních na jiné zdravotní komplikace. V tuzemsku jsou případy nákazy HIV a onemocnění AIDS sledovány od roku 1985. Od té doby bylo HIV diagnostikováno u 4 693 lidí, přičemž u 890 z nich se rozvinulo onemocnění AIDS, kterému jich podlehlo 398.
Tisícovka lidí v ČR možná o své nemoci neví
Nárůst léčených pacientů potvrzují také data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V roce 2023 se s infekcí HIV léčilo 2 857 pojištěnců VZP, což je o o 88 více než roce předchozím. Celkové náklady na léčbu těchto pacientů, dosáhly loni podle dat VZP 560,26 milionu korun. Ze statistik pojišťovny vyplývá, že se třikrát častěji s infekcí léčí muži než ženy. Věková skupina s nejvyšším zastoupením pacientů je mezi 40 a 50 lety, mezi nemocnými ale byly i děti mladší deseti let. Nejčastějším způsobem přenosu viru HIV zůstává sexuální kontakt, následovaný sdílením injekčních jehel mezi uživateli drog, v případě dětí pak přenosu od infikované matky během těhotenství nebo kojení. Nejvíce klientů HIV s infekcí HIV bylo vloni evidováno v Praze, která zároveň zaznamenala nejvyšší meziroční nárůst nových případů – 43.
„Odborníci odhadují, že až tisícovka lidí v Česku může být HIV pozitivní, aniž by o tom věděla. Infekce často probíhá bez výraznějších příznaků, což může oddálit zahájení léčby a zvýšit riziko přenosu na další osoby. Přitom spolehlivý HIV test dokáže infekci odhalit včas. V České republice je k dispozici devět specializovaných HIV center, která zajišťují péči pro nakažené. Včasná diagnóza a léčba významně zlepšují kvalitu života pacientů a omezují šíření infekce,“ upozorňuje ve své zprávě VZP.
Ta spolu s odborníky apeluje na veřejnost, aby nezanedbávala prevenci. Bezpečné sexuální chování, testování na HIV a informovanost o rizicích přenosu jsou klíčovými nástroji, jak chránit sebe i ostatní. Prevence HIV/AIDS je důležitá nejen pro ochranu zdraví jednotlivců, ale i pro udržení nízké úrovně výskytu infekce v České republice. Potřebné informace najdete například na webových stránkách Národního programu boje proti AIDS v České republice www.aids-hiv.cz a České společnosti AIDS pomoc www.aids-pomoc.cz. Podrobnosti ohledně testování naleznete v Otázce týdne VZP,“ odkazuje na informační zdroje zpráva největší tuzemské zdravotní pojišťovny.
Mezi novými pacienty převažují muži a cizinci
Na zajímavá data upozorňuje také Svaz zdravotních pojišťoven sdružující všech šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v České republice. „Ze statistik vidíme, že nemoc disproporčně zasahuje více muže, kteří tvoří 84 procent z nově diagnostikovaných případů, polovina nově nakažených měla stejnopohlavní styk. Zajímavé také je, že zhruba 52 procent nových případů jsou cizinci, nejčastěji z Ukrajiny a Slovenska,“ uvádí ve zprávě výkonný ředitel SZP Martin Balada.
SZP také připomíná, že nemoc dnes už není takovým „strašákem“ jako v osmdesátých letech, protože již existují léky, které brání jejímu rozvoji a infekčnosti. „Přelomem v léčbě HIV bylo nasazení moderních antivirotik, která postup nemoci téměř zastaví, byť ji nemohou zcela vyléčit. Dokonce lze i s HIV provozovat pohlavní styk bez rizika nakažení partnera. Od roku 2021 je k dispozici léčivý přípravek Sunlenca, která inhibuje glykoprotein GP120, čímž brání viru vstupovat do buněk. Měsíční dávka vychází na přibližně 900 korun… Výše zmiňovaný lék Sunlenca není hrazen zdravotními pojišťovnami, takže nutná doživotní léčba HIV pozitivity představuje nemalou finanční zátěž i pro pacienta. Proto je třeba především v rizikových skupinách vyhýbat se promiskuitě a u náhodného styku vždy použít ochranu, a to zejména při cestách do zemí, kde je výskyt HIV pozitivity významně vyšší,“ stojí ve zprávě SZP.
Náklady na léčbu rozvinuté nemoci AIDS přitom mohou dosáhnout až zhruba půl miliardy korun ročně. Nemoc zatím zůstává nevyléčitelnou, nicméně je možné ji utlumit natolik, aby nemocní mohli žít normální život.