Jen několik týdnů před Vánoci se chystá několik nenápadných obchodů ve farmaceutickém průmyslu. Ten největší se týká americké farmaceutické skupiny Pfizer, která údajně hledá kupce pro svou divizi dodávající léčivé přípravky do nemocnic. Vznikla akvizicí společnosti Hospira v roce 2015 a Pfizer za ni tehdy zaplatil 17 miliard dolarů. Hospira svému současnému majiteli generuje kolem 500 milionů dolarů na provozním zisku, což může být atraktivní pro potenciálního kupce. O chystané divestici informovala agentura Reuters.
Americká farmaceutická skupina Pfizer necelých deset let po akvizici společnosti Hospira pro ni hledá kupce. Hospira, která je divizí Pfizeru od roku 2015, dodává do americké nemocniční sítě léky, a Pfizer za ni před devíti lety zaplatil 17 miliard dolarů (v přepočtu necelých 414 miliard korun).
Podle agentury Reuters je Pfizer k této divestici nucen ze strany aktivistického investora, společnosti Starboard Value. Starboard Value je přesvědčen, že divize Hospira (která dnes nese název Pfizer Hospital) je pro Pfizer příliš málo zisková, a nedává tedy smysl, aby ji Pfizer nadále držel v portfoliu svých dceřiných společností.
Doplácí Pfizer na nákladné akvizice?
Celá skupina Pfizer navíc podle Starboard Value v minulých letech vydávala příliš velké objemy volných prostředků na různé akvizice, z nichž nejnákladnější byla loňská akvizice společnosti Seagen. Pfizer za ni zaplatil 43 miliard dolarů (něco málo přes bilion korun).
Agentura Reuters rovněž s odkazem na důvěryhodné zdroje uvedla, že skupina Pfizer si najala investiční banku Goldman Sachs, aby začala mapovat terén a zjišťovat, kdo by měl o společnost Pfizer Hospital zájem. Pfizer ani Goldman Sachs však žádný oficiální komentář k těmto informacím dle agentury Reuters nesdělily.
Společnost Pfizer Hospital se soustředí především na dodávky antibiotik, sterilních infuzí a dalších léčivých přípravků podávaných nitrožilně, a to především do nemocnic či obdobných zdravotnických zařízení.
Podle agentury Reuters by hodnota této společnosti mohla dosahovat řádově několika miliard dolarů. Pfizer Hospital v posledních letech generuje skupině Pfizer provozní zisk ve výši kolem 500 milionů dolarů ročně (v přepočtu přes 12 miliard korun).
Korejský gigant má silné vazby
Zcela opačné starosti má farmaceutická divize korejského technologického gigantu Samsung. Odborný portál Fiercepharma.com informoval, že Samsung Biologics podepsal kontrakt s nejmenovanou farmaceutickou firmou sídlící v Evropské unii, v jehož rámci se jedná o společnou výrobu léků a léčivých přípravků.
Hodnota investice do společného podniku dosahuje bezmála 700 milionů dolarů (v přepočtu asi 16,3 miliardy korun). Kontrakt má trvat zatím do roku 2031 a společnosti Samsung Biologics by měl přinést celkově více než čtyři miliardy dolarů (necelých 100 miliard korun) na tržbách.
Samsung Biologics má v současné době uzavřených 17 partnerství s farmaceutickými firmami, které patří do světové top dvacítky. A jen v letošním roce dosáhla hodnota těchto kontraktů 3,3 miliardy dolarů, uvedl portál Fiercepharma.com.
AstraZeneca investuje dvě miliardy v USA
Britská farmaceutická skupina AstraZeneca oznámila, že hodlá investovat ve Spojených státech další dvě miliardy dolarů (necelých 50 miliard korun) do produkčních kapacit a do výzkumu a vývoje. Celkový objem těchto investic tak v letošním roce dosáhne už 3,5 miliardy dolarů, uvedl portál Fiercepharma.com.
Výrobní a výzkumné kapacity této společnosti se tak mají v USA zvětšit do konce roku 2026. Díky zmíněným investicím ve Spojených státech vznikne více než tisíc nových pracovních míst. Podle šéfa uvedených projektů dojde k vybudování výzkumných a výrobních poboček v Marylandu a Texasu.
Americký trh představuje pro AstraZeneku důležité odbytiště, neboť jen v USA AstraZeneca generuje kolem 44 procent svých celkových tržeb. AstraZeneca chce do konce roku 2030 zvýšit úroveň svých globálních tržeb nejméně na 80 miliard dolarů ročně, k čemuž ji mají pomoci i oznámené investice.