V roce 2025 by mělo být klíčovým stimulem stability i rozhýbání pozitivních změn v českém zdravotnictví obnovení dohodovacího řízení, aby nastavení úhrad a zacílení priorit a potřeb zdravotního systému opět řešily a dohodnuly s poskytovateli pojišťovny. V bilančním rozhovoru pro Zdravotnický deník to řekl generální ředitel a předseda představenstva sítě očních klinik Lexum a předseda představenstva Sdružení ambulantních poskytovatelů oční chirurgie SAPOCH Michal Krejsta.
Co nejlepšího a nejhoršího se podle vás stalo ve zdravotnictví v roce 2024?
Podařilo se zlepšit postavení primární péče, odstranit omezení na preskripci léků u praktických lékařů a tím zjednodušit a zrychlit přístup pacientů k léčbě. Mimoto bylo úspěchem vytvoření a začlenění do systému úhrad nového úhradového mechanismu pro týmové praxe praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost, který má potenciál zvýšit kapacity ordinací a zlepšit dostupnost péče pro pacienty. Dále se podařilo rozvíjet jednodenní a následnou péči a pokrýt nemalé požadavky na biologickou léčbu v centrech specializované péče.
Nejhorší je opětovné zvyšování deficitu zdravotního pojištění, pokračující oslabování zdravotních pojišťoven, nárůst neefektivity a účelových zásahů do systému úhrad, které způsobují nestabilitu, plýtvání a nedostupnost péče pro pacienty.
Co očekáváte od letošního roku?
Vzhledem k tomu, že se jedná o rok volební, tak skutečně zásadní změny v letošním roce nelze očekávat. Nezbytné však bude efektivně stabilizovat rozkolísaný systém veřejného zdravotního pojištění a zajistit, aby se zdravotní pojišťovny přestaly propadat do deficitu. Některé z nich se již nacházejí ve velmi složité situaci, která by dále vedla k nežádoucímu oddalování plateb a posléze i péče. Rozdíly v hospodaření mezi VZP a zaměstnaneckými zdravotními pojišťovnami budou i nadále existovat, ale neměly by se zvětšovat, protože vlivy vedoucí k rozdílům se vyčerpávají: konvergence nákladů za ukrajinské pojištěnce, již významně sblížené základní sazby, minimální hodnoty bodu a další.
Jaké změny, které lze uskutečnit v roce 2025, by podle vás prospěly českému zdravotnictví?
Obnovení dohodovacího řízení, aby nastavení úhrad, zacílení priorit a potřeb zdravotního systému opět řešily a dohodnuly s poskytovateli zdravotní pojišťovny. To by mělo být motorem a klíčovým stimulem rozvoje, stability i rozhýbání všech pozitivních změn v českém zdravotnictví. Aktivnější zapojení zdravotních pojišťoven a naplňování jejich role a povinnosti na jedné straně při tvorbě sítě, organizaci, hrazení a zajišťování zdravotní péče pro pojištěnce a na druhé straně při využití úhradových modelů a mechanismů, které by motivovaly samotné poskytovatele zdravotních služeb ke zvyšování efektivity v poskytování hrazených zdravotních služeb.
Jaké jsou vaše profesní plány v novém roce?
V rámci celé naší skupiny Optegra Group neustále posilujeme naši pozici největšího panevropského poskytovatele komplexní prémiové oční chirurgie. Jedná se o několik trhů, na kterých expandujeme organicky i pomocí četných akvizic a fúzí. Mým posláním, díky našim silným investičním fondům MidEuropa a H2 Private Equity, je tedy rozvoj těchto kapacit, jejich integrace, optimalizace a standardizace ve prospěch kvality a dostupnosti péče místní a časové. Novým prvkem je implementace umělé inteligence do procesu záchytu klíčových a podléčených očních diagnóz a jejich včasná intervence, stejně jako do cesty pacienta a optimalizace utilizace prostorové a personální. Příští rok budeme otevírat nové západní trhy a jeden středoevropský. Na všechny tyto plány se velmi osobně těším, protože mají reálnou přidanou hodnotu pro pacienty v rámci Evropy.