PORADNA prosinec 2018

5 years ago

Jak postupovat při očkování v době kojení. Mám čtyřměsíční dítě, které kojím. Ráda bych se z preventivních důvodů nechala očkovat proti dětským nemocem obsažených v MMR vakcíně a proti černému kašli. Na jaře 2019 bych měla být také přeočkována proti klíšťové encefalitidě vakcínou FSME-IMMUN 0,5. Chtěla bych se zeptat, jestli je vhodné tato očkování absolvovat v době, kdy kojím, nebo je lepší počkat až po odstavení dítěte od mateřského mléka (po jak dlouhé době) nebo po očkování dítěte proti těmto nemocem. Plánujeme druhé dítě, je vhodné očkování uskutečnit v nějakém minimálním předstihu před otěhotněním? J.D. (prosinec 2018)

V době kojení není zcela vhodné se nechat očkovat s živou vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Existuje teoretické riziko přenosu vakcinačních virů mateřským mlékem, které by u kojence mohly způsobit příslušné virové onemocnění. Bylo-li by třeba provést MMR očkování v době kojení, pak to lze v případě, že kojené dítě bude starší 6 měsíců. V tomto věku, je už riziko virémie z přenosu mateřským mlékem žádné nebo zanedbatelné.
Naopak očkovat se inaktivovanými (usmrcenými) vakcínami lze i v době kojení, tj. očkovat se proti dávivému kašli můžete bez omezení, neboť není riziko pro kojené dítě. K tomuto očkování použijete vakcínu Adacel. Protože nelze očkovat samostatně proti dávivému kašli, ale jen v kombinaci s očkováním proti tetanu a záškrtu, je třeba ověřit, zda Vaše minulé očkování proti tetanu bylo před více než 2 lety. Bylo-li tomu tak, pak u Vás nebude zvýšené riziko reakcí hypersenzitivity.
Rovněž Vaše očkování proti klíšťové encefalitidě nepředstavuje žádné zvýšené riziko nežádoucích účinků (jde rovněž o očkování inaktivovanou vakcínou).
Pokud byste si přála být spolehlivě chráněna vůči spalničkám, příušnicím a zarděnkám ještě před novým otěhotněním, pak je třeba toto očkování provést nejpozději 1 měsíc před otěhotnění, respektive po tomto očkování se snažit 1 měsíc neotěhotnět.

Otevřít článek