Dceřiným společnostem zdravotních pojišťoven by mělo být umožněno, aby používaly prostředky ze svého provozního fondu na zvýšení základního kapitálu z důvodu dosažení optimální hladiny jejich solventnosti. Vyplývá to z návrhu na vydání zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti veřejného zdravotního pojištění. Ten podali poslanci napříč politickým spektrem v čele s Tomem Philippem (KDU-ČSL). Návrh dnes posvětila vláda, nyní zamíří do Sněmovny.
Hospodaření zdravotních pojišťoven je založeno na takzvaném fondovém principu, kdy jsou jejich jednotlivé činnosti financovány přesně určenými finančními prostředky z jednotlivých fondů. V tomto směru ale, jak uvádí důvodová zpráva návrhu, dlouhodobě dochází k diskriminaci dceřiných společností pojišťovny VZP a zaměstnaneckých pojišťoven. Proto poslanci podali návrh k vydání zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti veřejného zdravotního pojištění.
„VZP ani zaměstnanecké pojišťovny nejsou výslovně oprávněny dle současné právní úpravy použít své finanční prostředky na zvýšení základního kapitálu komerčních pojišťoven vykonávajících činnost na základě zákona o pojišťovnictví, ve znění pozdějších předpisů, v nichž ale současně mají povolenu majetkovou účast. V důsledku tohoto nedostatku dochází k nepřiměřené diskriminaci dceřiných společností VZP a zaměstnaneckých pojišťoven oproti obchodním společnostem, ve kterých nejsou tyto účastny a jejichž akcionáři nejsou nikterak omezeni při dispozici se základním kapitálem,“ upozorňují poslanci.
K úhradě nákladů pojišťovny se nyní používají prostředky provozního fondu, jejichž výše neovlivňuje objem prostředků v základním fondu, tedy ve fondu, z něhož je hrazeno poskytování zdravotních služeb, což je navrhovanou právní úpravou zachováno. „I když interpretací podzákonné úpravy bychom k závěru o možnosti financování výdajů souvisejících s výkonem práv a povinností akcionáře, jako nákladů na činnost VZP, mohli dospět, je žádoucí upravit tuto problematiku na zákonné úrovni a v přesném explicitním povolovacím znění,“ píše se dále v důvodové zprávě.
Navrhovaná změna zákona podle poslanců přináší řešení, které se nijak nedotýká ostatních činností VZP či zaměstnaneckých pojišťoven ani nemá negativní vliv na pojištěnce. O každém jednotlivém navýšení základního kapitálu dceřiných společností by rozhodovala správní rada VZP či zaměstnanecké pojišťovny.