Povinné lékařské prohlídky mají být zrušeny jen u dětí sportujících v přípravě

3 weeks ago

Změna Zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, která se dotýká povinných lékařských prohlídek sportovců, ještě ani nebyla schválena a už vyvolává ve veřejnosti, zejména u rodičů malých dětí, rozpaky. Sportovci, ani jejich trenéři, nevědí, co vlastně platí a co nikoliv. Přitom je návrh novely zákona ještě stále v legislativním procesu a dosud se tedy nic nemění. A k jaké změně případně dojde a kdy, na to jsme se zeptali docenta Dalibora Pastuchy, přednosty Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Ostrava.  Právě na jeho pracoviště se v posledních dnech obraceli například tápající trenéři malých sportovců.

Upřesněme, koho se změny, které přináší novela zákona, vlastně týkají?

Změna se týká především mladších a předškolních dětí, které sportují buďto organizovaně ve formě sportovních kroužků anebo se připravují na výkonnostní sport. To znamená, že jsou například v atletické nebo hokejové přípravce, jsou registrované ve svém oddíle, ale zatím se aktivně neúčastní pravidelných závodů či soutěží. Tyto děti už nebudou muset absolvovat specializovanou lékařskou prohlídku. Změna se vůbec netýká klasických výkonnostních sportovců, tedy registrovaných sportovců, kteří se pravidelně účastní sportovních soutěží. Nebude se vůbec týkat ani vrcholových sportovců, to znamená reprezentace, případně sportovců připravujících se v centrech vrcholového sportu.

Veřejnost je malinko zmatená, mnozí si myslí, že už změna platí nyní. Jaká je vaše zkušenost?

Od čtvrtku minulého týdne, kdy tato zpráva proběhla médii, jsme zaznamenali celou řadu telefonátů od trenérů, kteří volají a ptají se, zda tedy mají zrušit plánované prohlídky. Je třeba ale upozornit, že novela teprve bude procházet celým legislativním schvalováním. To znamená, je zatím pouze schválena vládou a půjde do parlamentu k dalšímu projednávání. Předpokládaná platnost novely je až od července příštího roku. Do té doby se vůbec nic nemění. Po schválení se změny budou okrajově týkat těch nejmenších dětí, které tvoří řádově malé procento ze všech sportovců. Devadesáti procent registrovaných sportovců se novela nijak nedotkne.

Je z vašeho odborného pohledu novela nastavena správně?

Ano, je nastavena správně. Děti, které sportovaly opravdu rekreačně s minimální intenzitou, například chodily do kroužku jednou či dvakrát týdně, podle původní legislativy musely absolvovat specializované lékařské prohlídky a tady je v pořádku, že už jimi procházet nemusí. Na druhou stranu je důležité, že budou i nadále pravidelně kontrolováni sportovci, kteří se už účastní soutěží a mají tedy vyšší intenzitu fyzické zátěže. Je třeba si totiž uvědomit, že preventivní sportovní prohlídky nejsou jenom o nějakém hodnocení EKG. Je to komplexní vyšetření sportovce, které obvykle jako první upozorní například na počínající poruchy příjmu potravy, které bohužel vidíme stále častěji, a to nejen u dívek, jak tomu bývalo dříve. Dále může dojít k různým problémům spojeným s přetížením, respektive s nadměrnou zátěží. Některé děti jsou už v útlém věku vystavovány velmi intenzivní zátěži. Nejsou výjimkou ani děti školního věku, které třeba absolvují dvanáct i více tréninků týdně, trénují dvoufázově. Je pak u nich narušen například stravovací režim, protože ranní tréninky probíhají velmi časně a nemůžou se adekvátně najíst.

Někdo může namítnout, že děti absolvují preventivní prohlídky u dětských lékařů.

Tyto prohlídky mají dvouleté intervaly. Během těch dvou let může dojít například k poškození pohybového aparátu nadměrnou fyzickou zátěží. Je proto nesmírně důležité, aby sportovci absolvovali pravidelné preventivní prohlídky, které jsou v jednoročním intervalu. A tam, kde tělovýchovný lékař dospěje k podezření, že už může docházet k přetížení, má možnost zkrátit platnost posudku třeba na 3 nebo 6 měsíců. Může tak u sportovce brzy zkontrolovat, zda nedošlo k rozvoji nějakého syndromu přetrénování nebo k přetížení pohybového aparátu a předejít tak nevratným změnám, které by se už velmi těžko potom spravovaly.

Když se podíváme na celou věc očima rodiče, jak nákladná je investice do preventivní prohlídky?

Tyto prohlídky nejsou hrazeny systémem zdravotního pojištění a rodiče je platí z vlastní kapsy.  Cena se samozřejmě liší podle typu prohlídky  a ceníku pracoviště, která se od sebe v tomto ohledu mohou lišit. Pohybují se v řádech od 500 do třeba 2000 korun. Všechny zdravotní pojišťovny ale na tyto prohlídky aktuálně přispívají formou bonusů, některé dokonce až třeba do výše 1000 korun. Cena za prohlídku je zanedbatelná ve srovnání s náklady, které rodiče obvykle musejí za svou sportující ratolest zaplatit. Tím myslím sportovní vybavení, dojíždění na soutěže a další věci.

Otevřít článek