Počet nemocí z povolání se na Slovensku téměř zdvojnásobil

2 years ago

Chorob z povolání na Slovensku enormně přibývá, za loňský rok postihly celkově více žen než mužů. Národní centrum zdravotnických informací (NCZI) eviduje za loňský rok nemoci z povolání u 423 pacientů, z toho 156 bylo mužů a 267 u žen. Jedná se o výrazný nárůst ve srovnání s rokem 2020, kdy NCZI zaznamenalo 254 případů, přičemž 136 bylo u mužů a 118 u žen. Podle údajů NCZI na obyvatele Slovenska jednoznačně nejčastěji doléhají následky sedavého zaměstnání.

Nejčastější příčinou nemocí z povolání bylo v loňském roce dlouhodobé sezení a jednostranné zatížení končetin. To vedlo k onemocnění kostí, kloubů, šlach a nervů končetin (176 případů). Infekční a parazitární choroby zaznamenaly druhý největší podíl na celkovém počtu nemocí z povolání (162 případů). Třetím nejčastějším důvodem onemocnění z povolání jsou problémy kostí, kloubů, svalů, cév a nervů končetin v důsledku vibrací (32 případů).

Pomůže spolupráce se zdravotní službou

„Častým důvodem vzniku nemocí z povolání je i to, že zaměstnanci nedbají na správnou polohu těla a svoji osobní ochranu. Pokud již musí pracovat ve vynucené poloze, ne vždy používají ochranné pracovní prostředky, čímž si poškozují zdraví. Zároveň jejich celkový zdravotní stav ovlivňuje i to, jak si zaměstnanec chrání zdraví mimo práci,“ vysvětluje Alžbeta Sivá, mluvčí NCZI.

V rámci prevence nemocí z povolání pomáhá i komunikace zaměstnavatele se zaměstnanci o jejich problémech v práci a možnostech zlepšení. Pomoci podle NCZI může i spolupráce s pracovní zdravotní službou, která se nemusí omezit pouze na formální plnění zákonných povinností, ale může i reálně pomoci zlepšit kvalitu pracovního prostředí a zvýšit povědomí zaměstnanců o tom, co mohou pro sebe a své celkové zdraví udělat.

„Zaměstnanci se každodenně v práci setkávají s různými faktory, které dokážou negativně ovlivňovat jejich fyzické, ale i psychické zdraví. Tyto faktory následně přímo souvisejí se sníženým pracovním výkonem, nemocí z povolání, pracovní neschopností či pracovním úrazem. Člověk, který je v práci vystaven dlouhodobému stresu a tlaku na pracovní výkon, má pětkrát vyšší riziko pracovního úrazu,“ dodává Alžbeta Sivá.

Otevřít článek