„Prevence je rovna léčbě.“ Polská ministryně vyzvala k podpoře veřejného zdraví

1 day ago

Inovativní řešení ve zdravotnictví, zkušenosti, výzvy a příležitosti v oblasti podpory zdraví, prevence nemocí, podpory duševního zdraví a digitalizace se staly hlavními tématy konference Together for Europe’s Health – strategic orientations and actions for public health (Spolu pro zdraví Evropy – strategické směrování a akce pro veřejné zdraví), která minulý týden proběhla ve Varšavě v rámci polského předsednictví Rady Evropské unie. Témata tak byla v souladu se zdravotní částí komplexního programu, který Poláci představili na úvod svého mandátu.

Konference, která byla jednou z prvních významných konferencí probíhajícího polského předsednictví Rady EU, přilákala zástupce mnoha zemí, aby diskutovali o aktuálních problémech ve zdravotnictví. Ministři zdravotnictví, experti a praktikující profesionálové si vyměňovali zkušenosti a hledali odpovědi na klíčové výzvy, mezi nimiž vynikala prevence nemocí a podpora zdravého životního stylu.

Jak na sociální síti LinkedIn informovala jedna z účastnic konference, prezidentka Polské stomatologické asociace Marzena Dominiaková, hlavními řečníky konference byli Hans Klug z Regionální kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu, Ilona Kickbuschová z Centra globálního zdraví v Ženevě, Maya Matthewsová a Marco Marsella z Evropské komise. Konferenci zahájila polská ministryně zdravotnictví Izabela Leszczynová a náměstkyně ministra Katarzyna Kacperczyková.

„Veřejné zdraví je naší společnou odpovědností. Prevence nemocí a podpora zdraví by se měly stát základem zdravotních systémů v Evropě. Zdravější Evropu můžeme budovat pouze zaměřením na prevenci, vzdělání o zdraví a upřednostnění veřejného zdraví na roveň léčbě,“ nechala se slyšet polská ministryně zdravotnictví Leszczynová.

Společné působení rodičů, školy i neziskovek

Zvláštní pozornost byla věnována vzdělávání dětí a mladých lidí v oblasti zdraví. Diskuse se zaměřily na efektivní strategie boje proti závislostem, obezitě a nadměrnému využívání moderních technologií. Odborníci zdůraznili klíčovou roli škol v propagaci zdravého chování a navrhli systematický přístup zahrnující školy, rodiče, neziskové organizace a podpůrné instituce. Příklady úspěšných projektů z Evropské unie ukázaly, jak lze zavádět inovativní nápady do praxe.

Další diskuse se soustředily na hrozby, které se opětovně objevují v oblasti veřejného zdraví. Navzdory pokroku v boji proti mnoha nemocem, jako jsou infekční onemocnění a obezita, některé problémy zůstávají aktuální. Odborníci poukázali na nezbytnost mezinárodní spolupráce, sdílení zkušeností a realizaci společných iniciativ v oblasti prevence neinfekčních i infekčních nemocí, výzkumu a sledování zdravotního stavu obyvatel. Zvýšený důraz byl kladen na přeshraniční spolupráci při budování zdravotní bezpečnosti.

Politika dle důkazů

Další zásadní téma konference se věnovalo duševnímu zdraví dětí a dospívajících v digitálním věku. Diskutovalo se o vlivu nových technologií, kyberšikaně a dezinformací na duševní zdraví mladých lidí. Experti vyzdvihli potřebu politik založených na důkazech, které chrání děti a mladistvé před negativními dopady digitalizace. Klíčovou roli hraje vzdělávání a zvyšování zdravotního povědomí, které mohou přispět k řešení těchto problémů.

Organizátoři v tiskové zprávě vyjádřili přesvědčení, že konference poskytla významný prostor pro sdílení poznatků a zkušeností, které tvoří pevný základ pro další kroky v oblasti veřejného zdraví v Evropě. Účastníci se měli shodnout, že mezinárodní spolupráce v podpoře zdraví, prevenci nemocí a ochraně duševního zdraví dětí a mladých lidí je nepostradatelná. „Společnými silami lze vytvořit udržitelnější a efektivnější zdravotní systémy pro budoucí generace,“ uvádějí závěrem.

Otevřít článek