Milan Kubek zastává pozici prezidenta České lékařské komory (ČLK) od roku 2006, v roce 2021 byl do této funkce zvolen již počtvrté. Pokud se ho bude nominace týkat i příští rok, bude to na nějakou dobu naposledy. Sjezd delegátů ČLK, který se konal 16. až 17. listopadu v Brně, si totiž odhlasoval přidání odstavce do Stavovského předpisu č. 2. Podle něj nově mohou být prezident a viceprezident komory do téže funkce zvolení maximálně na dvě po sobě jdoucí období. Kubek v rozhovoru pro Zdravotnický deník rozhodnutí označil za špatné.
Jak hodnotíte XXXVIII. sjezd delegátů České lékařské komory?
Mrzelo mě, že jsme výraznou část jeho trvání věnovali vnitřnímu chodu komory a málo jsme se na můj vkus věnovali tomu, co lékaře a lékařky skutečně trápí. Tedy těm věcem, kvůli kterým jsme se měli v Brně radit a usnášet. Ale tak to je, taková je demokracie, a komora je demokratická instituce.
Co říkáte na rozhodnutí o tom, že prezident a viceprezident komory mohou být zvoleni do téže funkce nejvíce na dvě po sobě následující období?
Jde o špatnou volbu. Je to personální rozhodnutí, lex Kubek. Česká lékařská komora před deseti lety toto omezení z dobrých důvodů zrušila, například Česká stomatologická komora takové omezení nemá, pokud vím, tak sousední lékařské komory také ne. Je to příliš účelové a zbytečné, protože já jsem dopředu avizoval, že jsem ochoten kandidovat maximálně jednou, nakonec i tak byl ten Stavovský předpis schválen. Nezastírám, že tam byly i tendence některých lidí prosadit retroaktivní platnost, to znamená vyloučit mě příští rok z volební soutěže, do které jsem se ještě ani nepřihlásil. Patrně proto, že nemají dostatečné sebevědomí na to, aby s nějakým pozitivním programem proti mně kandidovali.
Jak se díváte na odůvodnění návrhu, podle kterého neomezený počet funkčních období podrývá důvěru veřejnosti v ČLK a dochází k nerovnováze mocenské schopnosti celé komory?
To je naprosto hloupé, protože sjezd demokraticky volí a může kohokoli z funkcionářů – prezidenta, viceprezidenta, představenstvo, revizní komisi, čestnou radu – odvolat. Jestli je někde trochu demokratický problém, tak je to na okresních sdruženích. Tam k volbě stačí účast velice nízkého počtu lékařů, například Brno má pět tisíc členů, sejde se jich 50 a zvolí si své vedení. Odvolat ho ale není možné, protože by se muselo sejít usnášeníschopné okresní shromáždění, tedy nadpoloviční většina všech registrovaných lékařů v daném okresním sdružení, což je nereálné.
Ale na centrální úrovni to problém není. Jak už jsem říkal, když jsme před deseti lety to omezení týkající se počtu funkčních období v řadě zrušili, tak teď je nesmyslné ho zavádět. Zároveň je účelovost vidět v tom, že se rozhodnutí týká jen osoby prezidenta a viceprezidenta. Návrh na to, aby platilo spravedlivě a demokraticky pro všechny funkcionáře, neprošel.
Díky tomu, že nové pravidlo není retroaktivní, máte možnost příští rok kandidovat na druhé období za sebou. Učiníte tak?
To nevím. Mám teď před sebou rok práce a byl bych opravdu rád, aby se komora zabývala tím, co lékaři potřebují. Máme katastrofální úhradovou vyhlášku, dramaticky nám klesá počet soukromých lékařů, vláda podvedla nemocniční lékaře tím, že nesplnila dohodu, na jejímž základě se vrátili v prosinci loňského roku do nemocnic do služeb. Máme rozpadlé specializační vzdělávání, protože dosavadní změny jsou pouze kosmetické, ostatně v tomto duchu sjezd přijal i usnesení. Takže máme spoustu práce a na zvažování kandidatury a případnou kandidaturu jako takovou je času dost.
Nad možným programem v rámci kandidatury tedy nepřemýšlíte? Ani s přihlédnutím k tomu, že by případně šlo o vaše poslední období ve funkci prezidenta ČLK?
Neuvažoval jsem nad tím vůbec. Mám pocit, že ještě jsem všechnu práci neudělal a chci ji dokončit, ale je to samozřejmě na rozhodnutí delegátů a rozhodně se nechci nikam cpát přes moc.