Propaguje syrové mléko, z autismu viní očkování. Teď se má Kennedy junior „vyřádit“ v americkém zdravotnictví

5 days ago

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vyvstala otázka, kdo bude součástí jeho administrativy. Často se skloňovalo jméno Roberta F. Kennedyho juniora, který se sám chtěl ucházet o Bílý dům, nakonec kandidaturu stáhl a podpořil právě Trumpa. (Staro)nový prezident po volbách naznačil, že nechá Kennedyho „vyřádit se v oblasti zdravotnictví“. Nyní už je jasné, jakým způsobem. Kennedy by se měl stát ministrem zdravotnictví. Odborníci se však možného vlivu právníka ze slavné rodiny obávají.

Před Kennedym a některými jeho názory v oblasti veřejného zdraví na nedávném výročním zasedání Americké asociace veřejného zdraví varoval například Jerome Adams, který během Trumpovy první vlády zastával funkci šéfa americké zdravotnické služby.

„Když bude mít RFK (iniciálová zkratka Roberta F. Kennedyho, pozn. red.) významný vliv na příští administrativu, mohlo by to ještě více podkopat ochotu lidí nechat se očkovat doporučenými vakcínami. Obávám se dopadu, který by to mohlo mít na zdraví naší země, na ekonomiku a také naši globální bezpečnost,“ uvedl.

Z „vůdce hnutí za svobodu lékařství“ ministr zdravotnictví

Právě v oblasti očkování se Kennedy junior „proslavil“ nejvíce. Dlouhodobě zastává názor, že očkování způsobuje autismus (tuto teorii vyvrátilo velké množství renomovaných vědeckých studií, o tématu jsme psali například zde). Kennedy navíc odsoudil očkovací kalendáře pro děti a velmi hlasitě kritizoval vakcinaci proti covid-19, kterou označil jako příliš velkou pravomoc vlády a způsob obohacení farmaceutických firem.

Deník The New York Times Kennedyho označuje jako „nesporného vůdce v současnosti vzkvétajícího hnutí za svobodu lékařství“. To se vyznačuje zuřivým odporem k opatřením v oblasti veřejného zdraví, podezíravostí vůči průmyslu a naopak podporou alternativní medicíny.

Robert F. Kennedy, Jr. a Donald Trump v létě 2024. Foto: Flickr/Gage Skidmore/volně k užití

První zprávy hovořily o tom, že by měl Kennedy zastávat neoficiální post jakéhosi „zdravotního cara“ v Bílém domě, který bude hlavu státu vést v otázkách veřejného zdraví. Spekulovalo se ale i o oficiálních funkcích včetně vládní pozice. Sám Kennedy konkrétní také nejdříve nebyl. Zkraje listopadu v rozhovoru pro NPR pouze uvedl, že zatím dostal od Trumpa několik pokynů, mimo jiné „ukončit epidemii chronických onemocnění a vymýtit korupci a konflikty z regulačních potravinových a lékových agentur“.

Jasnou odpověď Trump přinesl až 14. listopadu, kdy oznámil, že by se synovec bývalého demokratického prezidenta Johna F. Kennedyho měl stát přímo ministrem zdravotnictví. „Američany příliš dlouho drtil průmyslový potravinářský komplex a farmaceutické společnosti, které k se dopouštěly podvodů a dezinformací,“ sdělil Trump. Na Kennedyho spoléhá v tom, že ze zdravotnických organizací udělá „majáky transparentnosti“ a „pomůže udělat Ameriku znovu zdravou“. Kennedyho musí ještě schválit Senát, v něm má nicméně Republikánská strana aktuálně převahu.

„Sbalte si kufry,“ vzkazuje Kennedy FDA

Jsou to právě agentury, které Kennedymu dlouhodobě leží v žaludku. Týká se to zejména Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Pokud Kennedy dosud nebyl v otázce svých priorit zcela konkrétní, FDA je výjimkou.

Několik dní před volbami se k úřadu kriticky vyjádřil na síti X: „Válka FDA proti veřejnému zdraví brzy skončí. Zahrnuje to její agresivní potlačování psychedelik, peptidů, kmenových buněk, syrového mléka, hyperbarických terapií, chelátových sloučenin, ivermektinu, hydroxychlorochinu, vitamínů, čistých potravin, slunečního svitu, cvičení, nutraceutik a všeho ostatního, co přispívá k lidskému zdraví a nemůže být patentováno farmaceutickou společností,“ napsal a doplnil dva vzkazy pro ty, kteří v FDA pracují a jsou součástí podle jeho slov zkorumpovaného systému: „1. uchovejte si své záznamy a 2. sbalte si kufry.“

Zatímco některé oblasti Kennedyho zájmu jsou poměrně standardní, například zaměření se na zdravotní dopady ultrazpracovaných potravin, jiné by podle The New York Times mohly vést k oslabení pravomocí FDA ke kterým patří omezování nevhodných léčebných postupů a varování před zdraví škodlivými výrobky.

Propagace syrového mléka a léčba autismu chelatací

Například Kennedym zmíněné a propagované pití syrového (nepasterizovaného) mléka označuje FDA jako velmi riskantní. Mimo jiné při konzumaci hrozí propuknutí onemocnění způsobené celou řadou bakterií, které mohou v některých případech způsobit selhání ledvin a smrt. Kromě FDA došlo ke stejným závěrům také Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Zastánci syrového mléka naopak tvrdí, že má více prospěšných enzymů a různých probiotik a že jeho konzumace je spojena s nižší mírou astmatu a alergií.

Kromě propagace ivermektinu nebo hydroxychlorochinu při léčbě covid-19 (jejichž dostatečné účinky se ovšem nepotvrdily, více jsme psali zde a zde) The New York Times vypíchl ještě Kennedym zmíněnou chelataci. Vystudovaný právník ji v minulosti doporučoval jako účinnou léčbu už zmíněného autismu například ve své knize nebo prostřednictvím své nadace.

Tvrdil, že mnohé případy autismu jsou ve skutečnosti případy otravy rtutí způsobenou konzervační látkou obsaženou v některých vakcínách. Chelace sice je uznávanou terapií pro odstranění těžkých kovů z krve, například po vážné expozici, nikoli však pro léčbu autismu. Jak zmínil toxikolog Jeffrey Brent, lékaři používají chelatační činidla například k léčbě otravy olovem, pochybuje však o tom, že „jakýkoli legitimní lékař“ věří ve vhodnost chelace v případě léčby autismu. Existují navíc případy, kdy snaha o léčbu autismu touto metodou vedla u dítěte k zástavě srdce a úmrtí.

„Šlo o obrovský problém a stále jsou tu lidé, kteří to prosazují. Jsem si jistý, že právě nyní se k tomu cítí povzbuzeni,“ doplnil Brent.

Otevřít článek