Některé tuzemské pojišťovny stanovily pro jednotlivé typy rakoviny lhůty, po kterých vyléčené posuzují jako již zdravé. Ke standardu se již dobrovolně přihlásilo deset zdravotních pojišťoven (jejich seznam zde). Uvedli to předseda České asociace pojišťoven Jan Matoušek a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). U většiny typů onkologických onemocnění se tyto lhůty pohybují v rozmezí mezi pěti a deseti lety. V České republice žije v současné době více než půl milionu lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí. Dosud měli často vyšší pojistné, což ovlivňovalo i dostupnost úvěrů nebo hypoték.
Vytvoření těchto samoregulačních materiálů podle Matouška umožnila data, která stát o výsledcích léčby má. Za tímto účelem vznikla také studie. „Ta bude sloužit k tomu, aby pojišťovny mohly daleko lépe hodnotit riziko vyléčených onkologických pacientů,“ uvedl Jan Matoušek. Pojišťovny podle něj vyléčené pojišťovaly i dosud, pojistné ale měli často vyšší než lidé bez onkologické diagnózy. Každý rok je v České republice diagnostikováno 60 tisíc zhoubných nádorů, zhruba 28 tisíc lidí rakovině podlehne.
„Je to další krůček tomu, aby se ten člověk ujistil, že skutečně vyléčený je,“ uvedl ministr Vlastimil Válek. Podle něj je potřeba pacienty ujistit, že je společnost je akceptuje. Podle Michaely Tůmové z Hlasu onkologických pacientů už první mladé pacientky získaly pojištění jako zdraví lidé. „My za to pojišťovnám přivádíme klienty, kteří se o své zdraví starají,“ uvedla. Podle Matouška tito mladí lidé začínají po vyléčení z rakoviny myslet i na další rizika, která je v budoucím životě čekají.
„Diskuse nám ukázala, že existovalo několik bariér, které bylo potřeba i pomocí standardu odbourat. Jednalo se o nedostatečnou informovanost o tom, jaké onkologické onemocnění pojišťovny pojišťují a jak a ke kterým vyléčeným chorobám přistupují. Svoji roli sehrával také strach z odmítnutí a v neposlední řadě i složitější proces přijetí do pojištění. V rámci nového standardu jsme si všichni prošli velmi užitečným procesem s úspěšným koncem. Dlouhodobým úkolem životních pojišťoven je krýt rizika a pojišťovat v co nejširší míře a plně proto věřím, že změny spojené se standardem již i přináší první konkrétní pozitivní výsledky,“ deklaroval Matoušek.
Česká asociace pojišťoven nemůže pojišťovnám nemůže nařídit jednotný přístup. Ty musí mít možnost si vzájemně konkurovat, doporučení proto posuzoval také antimonopolní úřad. Pojišťovny se většinou shodují na maximální lhůtě „práva být zapomenut“ v trvání deseti let, u jednotlivých typů rakoviny a stadia, ve kterém byl nádor zachycený, se ale jejich stanoviska rozcházejí. Podle Válka se do budoucna uvažuje i o dalších diagnózách, ve kterých by pojišťovny mohly po několika letech od vyléčení pacienty posuzovat jako zdravé.