Pět přetrvávajících mýtů o chřipce a očkování proti chřipce

4 years ago

object

Chřipková sezóna každoročně přichází a odchází a každý rok se lidé rozhodují, zda se nechat či nenechat očkovat. V jednom zahraničním průzkumu dokonce více než 40% dospělých uvedlo, že nebylo a nechtělo být očkováno proti chřipce. Jak by to asi dopadlo u nás v Česku.

Je to škoda shodují se odborníci, neboť chřipka může postihnout i ty nejzdravější jedince a způsobit jim přinejmenším přechodné zhoršení zdravotní kondice a ztrátu času, než se zotaví. Na otázku: “Proč se lidé vyhýbají každoročnímu chřipkovému očkování”, není snadná odpověď. Nicméně částečně na to odpovídají mylné představy o chřipce a chřipkových vakcínách.
Zde je 5 nejčastějších mýtů, které se mezi lidmi tradují.

Mýtus 1: Chřipková vakcína může chřipku způsobit.
Samotná chřipková vakcína nemůže chřipku způsobit. Většina dnes používaných chřipkových vakcín obsahuje buď usmrcené viry (v podobě štěpených inaktivovaných virů), oslabené živé viry chřipky nebo žádné viry (tj. bílkovinné části viru - tzv. subjednotky). Proto se očkovaný jedinec nemůže tímto očkováním jakkoli chřipkou z vakcíny nakazit. Dokonce živá oslabená chřipková vakcína sice obsahuje živé viry, které se však mohou pomnožit jen při nižších teplotách (v nose, kam se aplikuje) než je tělesná teplota a vakcinační viry tak nemohou zasáhnout plíce či jiné části těla. Co se tedy stane očkovanému proti chřipce, který “chřipkou” onemocní

Otevřít článek