Podle nové zprávy Americké onkologické společnosti (American Cancer Society) postihují některé druhy nádorových onemocnění stále častěji dospělé v mladém a středním věku, zejména pak ženy. Úsilí v oblasti veřejného zdraví se v USA ale soustředí spíše na osoby s vyšším rizikem a starší obyvatele. Na zprávu upozornil deník The New York Times.
Na vzestupu je v USA celkem šest z deseti nejčastějších druhů rakoviny. Roste počet případů rakoviny prsu, dělohy, tlustého střeva a konečníku, prostaty, slinivky břišní a melanomu. Epidemioložka a jedna z autorek studie Rebecca L. Siegelová říká, že přestože se nepříznivé trendy týkají v několika případech i mužů, nepoměrně větší část případů tvoří ženy, které jsou navíc diagnostikovány ve stále mladším věku. Počet případů rakoviny stoupá u žen mladších 50 let a také u žen od 50 do 64 let.
Genetika, životní styl i zanedbaná prevence
Jedním z nejvíce znepokojivých zjištění je nárůst nových případů rakoviny děložního čípku u žen ve věku 30 až 44 let. Zatímco v 70. letech díky rozšíření screeningu pomocí Papova stěru (vyšetření prováděné za účelem zjištění abnormálních buněk v děložním čípku, pozn. red.) výskyt tohoto onemocnění klesl, nedávný průzkum ukázal, že tento typ prevence ženy podceňují a odkládají gynekologické prohlídky.
The New York Times odkazuje na průzkum z loňského roku mezi více než 1 100 ženami, z nichž 72 procent odložilo návštěvu gynekologie se screeningem. Polovina z nich pak uvedla, že neví, jak často by se na rakovinu děložního čípku měla nechat vyšetřit.
Další varování přinesla zpráva v oblasti rakoviny plic. Přestože v posledních deseti letech počet případů obecně klesá, u mužů se snižuje rychleji. Odborníci bili na poplach už v roce 2021, kdy poprvé výskyt rakoviny plic u žen mladších 65 let překonal výskyt u mužů: 15,7 případů na 100 000 žen ve srovnání s 15,4 případy na 100 000 mužů. S rostoucím počtem případů nádorů plic mezi ženami se potýká i Česko, více jsme psali v tomto článku.
Co se týče rakoviny prsu, v letech 2012 až 2021 celkově rostl počet nových případů o jedno procento ročně. U dvacetiletých, třicetiletých a čtyřicetiletých žen však došlo k nárůstu incidence o 1,4 procenta za rok (více zde). „Nárůst je způsoben odhalováním lokalizovaných nádorů a některých druhů rakoviny poháněných hormony. Část nárůstu je důsledkem měnících se vzorců plodnosti. Porod a kojení chrání, ale stále více Američanek mateřství odkládá, nebo děti vůbec nemá. K dalším rizikovým faktorům patří genetika, rodinná anamnéza a nadměrné pití alkoholu,“ popisuje The New York Times.
Odlišné rizikové faktory u mladších lidí
Někteří odborníci se začínají více zabývat otázkou, zda kromě obvyklých rizikových faktorů, jako je životní styl, genetika a rodinná anamnéza, nemůže ke vzniku rakoviny v mladém věku výrazněji přispívat také vliv životního prostředí.
„Myslím si, že nárůst ne jednoho, ale celé řady druhů rakoviny u mladších lidí, zejména u mladých žen, naznačuje, že jde o něco širšího než o rozdíly v individuální genetice nebo genetice populace. Silně to poukazuje na možnost, že k nárůstu rakoviny u mladších lidí přispívá vliv životního prostředí a náš životní styl v USA,“ říká onkolog Neil Iyengar. Úsilí v oblasti veřejného zdraví se podle něj stále soustředí spíše na osoby s vyšším rizikem a starší obyvatele Spojených států.
Podle Rebeccy L. Siegelové ale mají lidé mnoho preventivních nástrojů, kterými mohou sami riziku nádorového onemocnění předcházet. Často si navíc neuvědomují, jak velký vliv jejich chování může mít. Jde například o pravidelný spánek, udržování zdravé tělesné hmotnosti, pohyb nebo vyhýbání se cigaretám a alkoholu.