Od dnešního dne již pro lékaře neplatí povinnost zapisovat provedené očkování do informačního systému eRecept Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vstoupila totiž v účinnost novela zákona o léčivech, která nově nařizuje vést elektronickou evidenci o aplikovaných vakcínách v informačním systému ISIN provozovaném Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Nicméně lékaři v současné chvíli nemají kam zapisovat, příslušný modul ISIN bude hotov až k 1. lednu 2023. S vypnutím modulu eOčkování nelze ani k datům tam uloženým přistupovat. Ještě před měsícem přitom ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) sliboval, že eOčkování bude v systému eRecept fungovat do doby, než se začne s hlášením do ISIN.
Dnešním dnem zaniká povinnost lékařů zaznamenávat provedené očkování do modulu eOčkování informačního systému eRecept. Namísto toho mají aplikaci vakcíny nově povinně zapisovat do centrálního vakcinačního registru, jednoho z modulů Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), který lékaři začali naplňovat s počátkem očkování proti covidu-19 na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. První zmíněný systém spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), druhý ministerstvo zdravotnictví a jeho jménem jej provozuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
V současné chvíli však lékaři nemohou svoji povinnost plnit, protože nemají kam provedenou vakcinaci, s výjimkou podání očkovací látky proti covidu-19, zapisovat. Potřebný modul v systému ISIN bude spuštěn až za měsíc. „Systém byl připraven v listopadu a projednán v připomínkovém řízení s lékaři a zejména také s dodavateli software. Nyní je implementován a spuštěn by měl být 1.1.2023,“ sdělil včera ředitel ÚZIS Ladislav Dušek Zdravotnickému deníku.
Navíc není ani ještě dokončena potřebná prováděcí vyhláška, kterou má dojít k úpravě údajů nutných pro vykazování očkování, jak vyplývá z informací uvedených ve vládní databázi. „Možnost zápisu je zatím pozastavena s tím, že předpokládané datum nabytí účinnosti vyhlášky, a tedy i zahájení sběru dat vakcinací do ISIN, je 1. leden 2023. Po tomto datu bude možné dohlásit očkování i zpětně,“ upřesňuje na svých webových stránkách ÚZIS.
K datům se nedostanou lékaři ani pacienti
Povinnost evidovat podaná očkování elektronicky v modulu eOčkování zavedl stát od ledna tohoto roku. Od začátku však narážela na neochotu lékařů data vyplňovat. Odvolávali se na údajnou složitost požadovaných údajů a nelíbilo se jim ani, že musí záznamy o vakcínách vyplňovat do dvou různých systémů – proti covidu-19 do ISIN a a ostatní očkovací látky do eReceptu. Ministerstvo jim posléze vyšlo vstříc v tom, že slíbilo do konce roku neudělovat za nedodržování zákonné povinnosti pokuty a ve spolupráci s poslanci připravilo pozměňovací návrh k novele zákona o léčivech, která tehdy ležela ve Sněmovně.
Již během diskuzí v parlamentu avizoval ředitel ÚZIS zákonodárcům i ministerstvu zdravotnictví, že systém ISIN bude na novou povinnost připraven od 1. ledna 2023. Resort zdravotnictví nicméně s novelou spěchal kvůli dalšímu z pozměňovacích návrhů, jenž měl dostat rychleji do lékáren antivirotika proti covidu-19. Účinnost předpisu tak stanovil o měsíc dřív.
Kromě toho, že lékaři nemají s výjimkou covidu-19 kam provedenou vakcinaci zapisovat, s vypnutím příslušné části eReceptu zároveň ani nejsou k dispozici data uložená tam a ztrácí se kontinuita v jejich vedení. Neděje se tedy ani to, že by informace o provedeném očkování „tekly“ do eReceptu, jak novela předpokládá, tak, aby zůstaly zachovány všechny současné funkcionality lékového záznamu pacienta, jako je přehled o provedeném očkování, notifikace k přeočkování či možnost nechat si na Czech Pointu vytisknout doklad o očkování.
„Data mají do systému eRecept přicházet zprostředkovaně ze systému ISIN ve správě MZ/ÚZIS, který však není aktuálně na poskytování dat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv připraven. Dosud zapsaná data se tak vzhledem k nedodržení kontinuity zápisů stanou neaktuálními. Upozornění na blížící se další dávku vakcíny u vakcín aplikovaných po 30. 11. 2022 nebudou moci chodit do doby, než budou data v systému eRecept opět aktuální,“ uvedl SÚKL v tiskové zprávě. A dodává, že lékaři, lékárníci ani pacienti se nyní k aktuální evidenci očkování nedostanou (byla mj. plně integrována do webové a mobilní pacientské aplikace lékového záznamu), k datům nemají přístup ani hygienické stanice a zdravotní pojišťovny.
Podle SÚKL zapsali lékaři do modulu eOčkování, na jehož vývoj Ústav vynaložil téměř čtyři miliony korun, za dobu jeho fungování dva miliony záznamů o všech typech očkování pro bezmála 1,3 milionů pacientů.
Nesplněný slib ministra Válka
V říjnu při projednávání návrhu novely zákona o léčivech na plénu Senátu přitom ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) osobně ujistil senátory, že pokud předpis schválí, nedojde k žádné ztrátě dat, ani k přerušení jejich toku mezi ÚZIS a SÚKL. Jen díky tomu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepředložil pozměňovací návrh, který zaváděl přechodné období a zároveň by, v případě jeho schválení, vrátil předlohu zpět k projednání do Sněmovny. Přijetí novely by se tak posunulo a to rezort nechtěl. „Bezesporu eRecept musí fungovat do té doby, než se začne hlásit do ISIN. Není možné, aby tam byla nějaká přetržka, měsíc dva, kdy by nám vypadly informace o očkování,“ ujišťoval tehdy ministr.
Stále nedořešeno je také legislativní ukotvení ISIN, jehož návrh ministr Válek původně sliboval poslancům předložit ještě před tím, než bude ukončeno odesílání dat o očkování do eReceptu. V Senátu později upřesnil, že ke zpřístupnění dat o očkování plánuje rezort využít již existující aplikaci Tečka. Minulý pátek pak ve vyjádření pro ČTK dodal, že je třeba změnit dva zákony a vést intenzivní debatu s Úřadem na ochranu osobních údajů. „Myslím, že v příštím roce se nám podaří udělat první kroky. A pevně věřím, že do voleb budeme mít nějaký nástroj, který bude aspoň částečně fungovat, a také připravenou legislativu, kterou ještě před volbami dostaneme do Poslanecké sněmovny,“ řekl ministr ČTK.