Slovenské zdravotnictví dostane z plánu obnovy přibližně 1,3 miliardy eur. Většina peněz půjde do zdravotnictví formou výzev, zbytek investuje přímo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Zatím největší schválené projekty jsou výstavba dvou nových nemocnic v Bratislavě a Martině. Tamní ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský ale ještě začátkem letošního léta řekl, že po schválení metodiky se budou moci do výzev přihlásit další adepti na výstavbu či rekonstrukci.
Návrh na výstavbu Univerzitní nemocnice sv. Martina v Martině a nové Univerzitní nemocnice Bratislava v lokalitě Rázsochy slovenská vláda schválila už v červenci letošního roku. Oba projekty budou financovány z plánu obnovy. Mělo by jít o investici v hodnotě více než 600 milionů eur, což je téměř polovina rozpočtu na zdravotnictví z plánu obnovy. „Jsou to dvě místa, která budou vychovávat naše nejkvalitnější lékaře,“ řekl v létě premiér Eduard Heger (OĽaNO).
Nové nemocnice v Bratislavě a v Martině
Konkrétními cíli do roku 2030 jsou v rámci Bratislavského kraje například snížení odvratitelné úmrtnosti v bratislavském regionu o 30 procent či navýšení kapacit dlouhodobé a následné péče o sto procent nebo i snížení migrace zaměstnanců do zahraničí a lůžka v počtu 653 kusů.
Vládou schválený materiál počítá s výstavbou hrubé stavby bratislavské nemocnice za maximální limit do výše zhruba 281 milionů eur. Nová univerzitní nemocnice v hlavním městě by se měla podílet i na novém univerzitním konceptu vzdělávání medicínských pracovníků na Slovensku.
Na druhé straně výstavba nové univerzitní nemocnice v Martině je v poměrně vysokém stadiu rozpracovanosti a podle ministerstva zdravotnictví má velký význam nejen pro své regionální umístění, ale zejména pro vzdělávání zdravotnických profesionálů.
Nová martinská nemocnice bude mít vlastní ambulantní, diagnostickou a terapeutickou část, samostatný trakt pro dětskou medicínu a urgentní příjem s traumacentrem přizpůsobeným pro smíšený provoz dětí a dospělých. Vznikne také 660 lůžek.
Investiční náklady na zhotovení hrubé stavby dosahují výše téměř 330 milionů eur. Jsou v nich započteny už i medicínské technologie a vnitřní vybavení nemocnice.
Ministerstvo řeší i další výzvy
Ministr Lengvarský potvrdil, že po schválení metodiky na výběr projektů se budou moci o investici do výstavby, rekonstrukce či přístrojového vybavení budou moci ucházet i další nemocnice.
Mezitím už resort například vyhlásil tři investice za 18,5 milionu eur z plánu obnovy do péče o duševní zdraví. Půjde o modernizaci diagnostického vybavení, rozšíření sítě psychiatrických stacionářů a humanizaci oddělení v ústavní psychiatrické péči.
Ministerstvo kromě toho spustilo schéma na podporu ambulancí všeobecného lékařství v nedostatkových oblastech. Celkově je na to z plánu obnovy vymezeno více než deset milionů eur. V rámci výzvy mohou nové nebo již existující ambulance získat 50 až 60 tisíc eur v závislosti na okresu a obci.
Cílem výzvy je podpořit vznik 170 všeobecných ambulancí v nedostatkových oblastech. Podpůrné schéma je součástí probíhající reformy všeobecné ambulantní péče.