Slovenský parlament schválil zákon, který má lékaře ve výpovědích udržet v práci

1 week ago

Za mimořádnou událost se má považovat i kritická nedostupnost ústavní zdravotní péče. Během této mimořádné události jsou zdravotničtí pracovníci povinni poskytovat zdravotní péči. Vyplývá to z návrhu zákona týkajícího se opatření k zajištění dostupnosti péče, který ve středu schválil slovenský parlament. Návrh projednal ve zkráceném legislativním řízení. Pro návrh hlasovalo 74 poslanců, 70 bylo proti a dva poslanci nehlasovali.

Zákon o ochraně obyvatelstva bude doplněn o definici mimořádné události, která bude zahrnovat kritickou nedostupnost ústavní zdravotní péče. Novelizován bude také zákon o poskytovatelích zdravotních služeb, zdravotnických pracovnících a stavovských organizacích ve zdravotnictví, trestněprávní legislativa a zákon o zdravotní péči a službách souvisejících s poskytováním zdravotní péče.

Nový druh mimořádné události může být důvodem pro vyhlášení mimořádné situace, při které výpovědní lhůta, která by měla skončit v době trvání mimořádné situace, skončí až dnem jejího odvolání. Mimořádná situace vyvolaná kritickou nedostupností ústavní péče bude vyhlášena na dobu maximálně 60 dnů a může být prodloužena maximálně o dalších 60 dnů.

V důsledku toho o dočasné pracovní neschopnosti lékařů a dalších vybraných zdravotnických pracovníků již nebudou rozhodovat jejich stálí poskytovatelé zdravotní péče, ale pouze ti, které vybere okresní úřad v dané lokalitě. Kromě toho vláda doplňuje trestněprávní úpravu o nový trestný čin porušení povinnosti při mimořádné události a trestný čin vyhýbání se plnění povinností při mimořádné události.

Nová legislativní opatření se budou vztahovat na zdravotnické pracovníky pouze v těch okresech, kde je vyhlášena mimořádná situace. Neměla by se týkat pouze lékařů ve výpovědní lhůtě, ale i dalších zdravotnických pracovníků, jako jsou například sestry, porodní asistentky, radiologičtí technici, praktické sestry sestry – asistenti a záchranáři.

Otevřít článek