Vánoce jsou za námi, pojďme hubnout. Jenže jak? První měsíce nového roku již tradičně zvyšují poptávku po službách fitcenter, plaveckých bazénů nebo sportovních potřebách pro pohyb venku. Vedle toho ale už lze pár kilogramů shodit také prostřednictvím léků, které kýžený výsledek přinesou, aniž byste se museli potit při fyzické námaze. Na výběr jsou přípravky minimálně od dvou gigantů, kteří svádějí již pěknou řádku měsíců souboj o přízeň spotřebitelů. Nyní se však zdá, že jeden z nich získal náskok. Aktuální průběh zápasu o „trh s hubnutím“ popisuje mimo jiné britský list Financial Times.
Kdyby před vás někdo položil dvě naprosto identické pilulky na hubnutí a o jedné z nich by prohlásil, že ji vyrobila americká firma, kterou byste si vybrali? Tu americkou? Pak byste nejspíše udělali správně. Právě americká farmaceutická společnost Eli Lilly v současné době disponuje mírným náskokem před svým dánským rivalem, společností Novo Nordisk.
I tak by se totiž daly interpretovat výsledky klinických testů, jež Novo Nordisk zveřejnila jen pár dní před koncem loňského roku. A právě tyto výsledky způsobily poměrně ráznou reakci akciových trhů, jež akcie Novo Nordisku poslaly o více než čtvrtinu dolů. Doposud se akcie Novo Nordisku z tohoto propadu plně nezotavily a obchodují se téměř o pětinu níže než před měsícem.
Zklamání i příslib do budoucna
Příčinou pádu bylo zklamání z výsledků klinických testů nového kandidáta na lék na hubnutí, který nese obchodní název CagriSema. Novo Nordisk si od něho slibovala, že povede k redukci hmotnosti u uživatelů v průměru alespoň o 25 procent. Výsledek? Průměrná ztráta hmotnosti u testovaného vzorku pacientů činila „jen“ 22,7 procenta.
Přestože se může zdát, že skutečnost zaostává za očekáváním jen nepatrně, pro Novo Nordisk to je bezesporu zklamání. Vždyť jeho největší konkurent, americká společnost Eli Lilly, dodává na trh přípravek Mounjaro (v USA pod názvem Zepbound), u něhož se průměrná ztráta hmotnosti ve třetí fázi klinických testů dostala na 22,5 procenta. Jinými slovy, ačkoli Novo Nordisk měl přípravkem CagriSema svého amerického rivala předehnat, vlastně jen srovnal skóre.
Vedení Novo Nordisku však navenek zůstává naladěno pozitivně. „CagriSema je pro nás vážně důležitý přípravek,“ uvedl pro britský list Financial Times Fruergaard Jørgensen, výkonný ředitel dánského farmaceutického obra. „Jde o produkt příští generace s potenciálem být naprosto prvotřídním produktem,“ dodal.
Není proto překvapením, že Novo Nordisk se tímto neúspěchem nehodlá nechat deprimovat. Vždyť přibližně u 40 procent lidí, kteří se klinických testů účastnili, se cílové redukce hmotnosti dosáhnout podařilo. Novo Nordisk navíc chce ještě do poloviny tohoto roku začít přípravek CagriSema testovat znovu s tím, že upraví dávkování. Podle listu Financial Times se totiž ukázalo, že jen 57 procent účastníků testů dostávalo nejvyšší možné dávky testovaného léku.
Eli Lilly na Dány nečeká
Otázkou ovšem bude, zda i přes případný úspěch nových klinických testů přípravku CagriSema bude takový úspěch dostačující v boji o dominanci nad globálním trhem s obezitologickými léky. Jednak proto, že Novo Nordisk by se před Eli Lilly v tomto ohledu dostalo jen o malý krůček, jednak proto, že Eli Lilly nečeká, až její dánský rival přejde do protiofenzívy.
Tato farmaceutická skupina totiž před koncem roku 2024 získala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zelenou k tomu, aby svůj přípravek Zepbound mohla dodávat na trh jako lék pro léčbu nejen obezity, ale i spánkové apnoe. Tedy poruchy, která se vyznačuje přerušením dýchání během spánku. Tato porucha přináší celou řadu rizik, od vysokého krevního tlaku, přes zvýšené riziko mrtvice nebo infarktu myokardu.
Viceprezident společnosti Eli Lilly pro britský list Financial Times uvedl, že téměř polovina pacientů se spánkovou apnoe, kteří se účastnili klinických testů, zaznamenala „takové zlepšení, že u nich zcela vymizely symptomy tohoto onemocnění“.
Pilulka místo nepohodlných pomůcek?
Přípravek Zepbound se tak stal prvním lékem na předpis, který bude moci být podáván dospělým pacientům se spánkovou apnoe i s obezitou. Doposud byla apnoe léčena zejména za pomoci různých přístrojů nebo zdravotnických pomůcek, které pacienti nosí během spánku.
Odhaduje se, že jen ve Spojených státech trpí spánkovou apnoe kolem 12 procent dospělé populace s tím, že kolem 80 procent z nich není diagnostikováno. Přípravky pro léčbu obezity tak nejspíše budou mít další, dosud nečekané, využití, a o to intenzivnější se dá očekávat konkurenční boj mezi hlavními výrobci těchto léků. Souboj o přízeň pacientů zatím stále probíhá zejména mezi společnostmi Eli Lilly a Novo Nordisk. Je však nejspíše otázkou času, kdy se k nim přidají další hráči, kteří si rovněž budou chtít z globálního obezitologického koláče ukousnout.