Zateplení fasád, nová vzduchotechnika, úspornější osvětlení, fotovoltaiky či instalace méně propustných oken. To jsou jen některé části z masivní rekonstrukce areálu Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA). Projekt je jeden z největších svého druhu v Česku. Vyjít má přibližně na miliardu korun, přičemž úspory mají tvořit něco přes půl miliardy. Projekt probíhá formou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatelé smluvně garantují ušetřené peníze. Fakultní nemocnice o tom informovala prostřednictvím tiskové zprávy. Finanční náklady na rekonstrukci sice výhledově převyšují úspory, podle nemocnice je však součástí modernizace i zvýšení komfortu pro pacienty.
Celková hodnota projektu činí 963 milionů korun s DPH a zahrnuje modernizaci hlavního areálu na Pekařské, jakož i detašovaných pracovišť na Výstavní a Ústavu soudního lékařství na ulici Tvrdého. Bude během ní probíhat zateplení téměř 15 tisíc metrů čtverečních fasád a výměna téměř šesti set oken. Dále jsou instalovány nové vzduchotechnické jednotky, výměníkové stanice a úsporné osvětlení, což má přispět k výraznému snížení energetických nákladů.
Rekonstrukce svatoanenské nemocnice. Zdroj: FNUSAKromě těchto změn dojde také k vybudování nové parní plynové kotelny s výkonem 4,5 tun páry za hodinu, která bude zajišťovat páru pro sterilizaci a vlhčení vzduchu. Důležitou součástí projektu je také přechod z vytápění parou na horkou vodu, což je další krok k efektivnějšímu využívání energie. Celý systém bude řízen centrálním dohledovým systémem – energetickým dispečinkem, který zajistí optimální provoz a monitorování energetického hospodářství. Součástí energetické soběstačnosti areálu budou také fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem 374 kWp.
Ministerstvo EPC projekty podporuje
Modernizace areálu se provádí metodou se zaručeným výsledkem, kdy dodavatelské sdružení garantuje snížení spotřeby přinejmenším o jednu třetinu oproti současné spotřebě. Během deseti let by tak měla FNUSA ušetřit na energiích nejméně 528 milionů korun. To je ovšem znatelně méně, než je celková hodnota investice.
„Tam jsou i benefity, které nejsou vyčíslitelné, například zvýšení komfortu pro pacienty. Některé budovy neměly klimatizaci a díky tomuto ji mít budou, což bude příjemnější. Benefity tohoto projektu jsou i jiné než ekonomické,“ odpověděl na dotaz Zdravotnického deníku mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.
Rekonstrukce ve svatoanenské nemocnici. Zdroj: FNUSA„Konečná finanční úspora bude ještě o něco vyšší, protože ceny v následujících deseti letech pravděpodobně nadále porostou,“ uvedl Aleš Přibyla, technický ředitel společnosti Amper Savings, která projekt realizuje. Dále se odhaduje, že díky těmto změnám dojde ke snížení emisí skleníkových plynů o více než 33 procent, což představuje úsporu přibližně 5266 tun oxidu uhličitého ročně.
„Energetické úspory považuji za jednu z hlavních priorit rozvoje tuzemských nemocnic. Uspořená půlmiliarda u Svaté Anny může díky tomu jít na zdravotní péči. Výsledky EPC projektů z mnoha fakultních nemocnic jsou skvělé a rádi bychom jim otevřeli dveře i v dalších zdravotnických zařízeních. Cílem nově ustavené pracovní skupiny pod vedením Ministerstva zdravotnictví je k tomu přispět a přijít s doporučeními, jaké legislativní změny na úrovni vlády a parlamentu můžeme pro rychlé rozšíření EPC projektů udělat,“ komentuje projekt ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek.
Výměna oken za pochodu
Realizace probíhá za plného provozu nemocnice, což představuje určitou výzvu. „Rozsah poskytované péče se nám daří neomezovat, přesto děkujeme všem pacientům za trpělivost při dočasně komplikovanější stavební situaci v areálu. Věříme, že se vše bohatě vyplatí a ušetřené náklady za energie budeme moci investovat do dalšího zlepšování našich zdravotních služeb,“ dodává ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák.
První etapa projektu, která zahrnuje většinu modernizací, by měla být dokončena v lednu 2025. Aktuálně jsou téměř dokončeny práce na budovách K a K1, a budova J bude hotova během několika týdnů. Druhá etapa, zaměřená na výměnu zbývajících objektových předávacích stanic, je naplánována na léto 2025. Tato část projektu závisí na výměně parního potrubí za horkovodní.