Zájem o distanční konzultaci je u některých psychiatrů pro děti a dorost velký. Za rok jich však může proběhnout jen omezené množství, navíc z hlediska zvýšení kapacit pomáhají pouze částečně. „Služba nevyřešila nedostatek lékařů a zvýšenou poptávku po pedopsychiatrické péči,“ říká pro Zdravotnický deník místopředsedkyně Asociace dětské a dorostové psychiatrie (ADDP) Šárka Bínová. Někteří další odborníci pak o zavedení služby ani neuvažují.
Už více než rok mohou dětští a dorostoví psychiatři nabídnout svým pacientům konzultaci na dálku. K tomu, aby si lékař mohl zdravotní výkon s názvem Distanční kontakt v pedopsychiatrii nasmlouvat, musí u Institutu postgraduálního vzdělávání absolvovat speciální kurz. Jak pro Zdravotnický deník Šárka Bínová uvedla, zatím se konaly dva kurzy, v září 2023 a 2024, které celkem absolvovalo zhruba 60 lékařů.
Sama Bínová do své praxe telemedicínu zahrnula. Říká, že zájem je velký a zpětná vazba převážně pozitivní. Službu využívá zejména v případě akutní konzultace a také v případě, kdy si rodiče myslí, že stav dítěte je stabilizován a chtějí jen ujištění a kratší vyšetření s předpisem medikace. „Další využití je v případě nemoci někoho z rodiny, kdy se nemohou k vyšetření dostavit osobně. Občas rodiče žádají o video konzultaci z důvodu nepříznivé ekonomické situace – nemají na dopravu,“ dodává místopředsedkyně ADDP.
Omezený počet on-line konzultací
Z hlediska kapacit lékařce pomohlo zavedení telemedicíny pouze částečně. „Tím, že si mohu dovolit dát lékařskou kontrolu v ordinaci za tři měsíce, se otevřela možnost pro příjem nových pacientů, ale stejně nelze vyhovět všem, co žádají o přijetí do péče. Tato služba nevyřešila nedostatek lékařů a zvýšenou poptávku po pedopsychiatrické péči,“ vysvětluje.
Negativem služby je omezený počet videokonzultací, v průměru jde o 3 až 4 za rok. Délka konzultace je individuální, zatímco pro pacienta se nejčastěji pohybuje okolo 20 až 30 minut, pro lékaře podle Bínové zahrnuje ještě čas na přípravu, vlastní konzultaci, záznam do dokumentace a eventuálně zaslání zprávy. „Konzultaci lze provést pouze poté, co pacient byl již vyšetřen v ordinaci, tudíž je nám znám a stejně tak jeho obtíže, nelze také o konzultaci žádat či na ní čekat v případě závažných sebevražedných úvah a tendencí,“ dodává.
Zásadní součást praxe i zbytná služba
Nedílnou součástí praxe se telemedicína stala například pro psychiatričku a psychoterapeutku Janu Schmidtovou z Centra osobního rozvoje Aditea. „Vzhledem k indikaci výkonu, myslím frekvenční omezení, se jedná o další možnost, jak zajistit ambulantní péči o děti ve speciální situaci. Umožnuje ošetřit dítě, které se nemůže dostavit k lékaři z různých příčin. Dá se i užít v situaci kdy dítě potřebuje akutní pomoc a lékař právě není v ordinaci fyzicky, ale může se připojit online,“ podtrhuje a s tím, že z indikace výkonu a jeho frekvenčního omezení vyplývá, že se nejedná o to, aby telemedicína nahradila návštěvy dítěte v ordinaci lékaře. „Výkon rozšiřuje možnosti realizace péči a tím zvyšuje dostupnost ošetření dítěte. V současnosti je dětská psychiatrie v krizi a tak je dětí, kterým se nedostává pomoc opravdu hodně,“ doplňuje,
Naopak Marcela Bartošíková z psychiatrické ambulance Motýlek v Kroměříži telemedicínu nevyužívá. Jako jeden z důvodů uvádí, že při běžném kontaktu má možnost přesnější diagnostiky a možnost pozorovat dítě, jak se chová v cizím prostředí, jak si hraje a interaguje. „Kapacitu ambulance, v případě svědomitě pracujícího lékaře, by to stejně nenavýšilo, protože časově je to stejně náročné, ne-li více, včetně následného písemného záznamu. Osobní kontakt umožní dítěti být s lékařem samo, tudíž se může svěřit i s něčím co před rodičem případně nechce ventilovat,“ myslí si a dodává: „Využívat bych to mohla v případě, že se odstěhuji na Havajské ostrovy podobně, jak to využívá můj známý v USA, kdy z Havaje ordinuje tímto způsobem na kontinentu USA, ale u dospělých pacientů.“
Jeden psychiatr na 27 tisíc dětí
Situace týkající se nedostatku psychiatrů pro děti a dorost je alarmující. Jak v publikaci Speciální pedagogika uvádí psychiatr a někdejší předseda výboru sekce dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti JEP František Čihák, v Česku žije zhruba 180 lékařů s atestací z pedopsychiatrie, ale ne všichni v oboru pracují.
Čihák se odvolává na Ústav zdravotnických informací a statistiky, podle jehož dat je v dětské psychiatrii naplněno jen asi 130 pracovních úvazků. V psychiatrických ambulancích pro děti a dorost pracovalo v roce 2023 celkem 151 lékařů, ale jen v 74 úvazcích. „Je to tedy pouze o devět více než před deseti lety, jeden pedopsychiatr by tedy měl poskytovat péči populaci asi 27 000 dětí,“ píše psychiatr.