Teva bránila poklesu cen léku na roztroušenou sklerózu, říká Mlsna. Firma nesouhlasí

2 weeks ago

Česko patřilo k zemím, kde izraelská farmaceutická společnost Teva zneužívala své dominantní postavení nejdéle, řekl Zdravotnickému deníku předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. A vysvětlil důvody pokuty ve výši 462,6 milionů eur, které firmě na konci října udělila Evropská komise. ÚOHS ale o součinnost požádán nebyl. Teva s rozhodnutím Evropské komise nesouhlasí. Je podle ní postaveno na extrémních právních teoriích bez ověření v praxi a bez podpory faktů, proto se chystá na právní bitvu.

Izraelská společnost Teva Pharmaceuticals podle výsledku šetření Evropské komise (EK) zneužila svého dominantního postavení v oblasti výroby léku na roztroušenou sklerózu Copaxone (glatiramer acetát) v sedmi zemích, konkrétně v Belgii, Česku, Německu, Itálii, Nizozemí, Polsku a Španělsku. EK jí za to udělila pokutu 462,6 milionů eur (asi 11,7 miliardy korun).

„Teva je originálním výrobcem uvedeného léčiva, přičemž se jednalo o nejprodávanější a nejvíce ziskový produkt uvedené společnosti. Po vypršení patentové ochrany v roce 2015 se chystal vstoupit na trh konkurent s přípravkem Synthon GA – zatím jediným konkurenčním léčivým prostředkem registrovaným v Evropské unii – a proto Teva začala uplatňovat svou propracovanou strategii, a tím prodloužila svou exkluzivitu o devět let,“ vysvětlil předseda ÚOHS Petr Mlsna.

V prvé řadě šlo podle něj o zneužívání patentového systému a postupů. Teva u Evropského patentového úřadu postupně podávala rozdělené patenty, které se do značné míry obsahově překrývaly. Za druhé vedla znevažující kampaň proti svému konkurentovi, kdy napadala bezpečnost, účinnost a terapeutické ekvivalence konkurenčního léčivého přípravku. Tím byl reálně oddálen vstup na trh konkurenčního generického výrobku, který výrazně snižuje cenu léčiva.  

„Uvedené jednání trvalo od roku 2015 do roku 2024. V jednotlivých zemích se délka trvání lišila, přičemž nejdelší bylo mimo jiné v Česku. Při výpočtu pokuty byla zohledněna neúměrná výše zisků společnosti Teva v Česku a Německu,“ konstatoval šéf ÚOHS.

Komise nepožádala ÚOHS o spolupráci

Náš antimonopolní úřad vývoj na trhu léčiv sleduje, ale v tomto případě s EK nespolupracoval. „Přestože ÚOHS v některých případech vyšetřovaných Evropskou komisí poskytuje EK součinnost, například při místním šetření, v případě zneužití dominantního postavení společnosti Teva o spolupráci požádán nebyl,“ řekl Mlsna.

Obdobná jednání, tedy snaha o zabránění vstupu generika na trh, se podle něj většinou týkají více zemí Evropské unie, proto je zpravidla prověřuje Evropská komise. „Pokud by takové jednání odhalil ÚOHS, pak by samozřejmě pachatele rovněž čekala vysoká pokuta v řádech stovek milionů korun. Trhu s léčivy se ostatně dlouhodobě věnujeme, před dvěma lety jsme zde například dokončili rozsáhlé sektorové šetření, v němž jsme vyhodnocovali jednotlivé modely distribuce léčiv,“ podtrhl Mlsna. Dodal, že soutěžitel samozřejmě musí zanechat svého nezákonného jednání a že jiná nápravná opatření uložena nebyla. Plnění nápravných opatření bude kontrolovat přímo Komise.  

„Udržování vysokých cen léčiv má negativní dopady na udržitelnost financování zdravotnického a úhradového systému. Zavádění generických přípravků, jejichž ceny jsou výrazně nižší oproti originálním léčivům, je proto velice žádoucí. Soutěžní úřady se na fázi životního cyklu léčiva rády zaměřují, protože zde nezřídka dochází ke snaze originálního výrobce prodloužit si vysoké zisky,“ vysvětlil Mlsna důvody, proč je nutné trh s léčivy bedlivě sledovat a jaké benefity by antimonopolní šetření a uložená nápravná opatření měly mít.

Teva se bude bránit právními prostředky

Zdravotnický deník požádal o vyjádření k rozhodnutí EK a k dalšímu postupu společnosti Teva mluvčí této farmaceutické společnosti pro Česko a Slovensko Dianu Madaraszovou. Ta se omezila na zaslání oficiálního stanoviska. V něm se praví, že Teva s rozhodnutím Evropské komise nesouhlasí. Je podle ní postaveno na extrémních právních teoriích bez ověření v praxi a bez podpory faktů.

„Společnost je tímto rozhodnutím hluboce zklamána a spolupracovala s EK od roku 2019… Společnost bude energicky hájit svou pozici při odvolání a je finančně dobře připravena na vedení obhajoby,“ uvádí oficiální stanovisko, vydané v Tel Avivu. To si lze vyložit tak, že se společnost chystá na právní bitvu.

Podle německých médií se nyní Teva věnuje výzkumu léku na schizofrenii, který jí má přinést stabilizaci jejího postavení na trhu.

Otevřít článek