Trh s léky na hubnutí roste, ale pomaleji, než se čekalo

2 days ago

Globální trh s léky proti obezitě má do konce této dekády vzrůst nejméně na úroveň kolem 100 miliard dolarů ročně. V posledním kvartále loňského roku ale největší výrobci těchto léků zaznamenávají pomalejší růst poptávky, než bylo očekáváno. Nenaplněná očekávání se pak projevují poklesem tržní hodnoty firem, jež přípravky na hubnutí vyrábějí. Po Novo Nordisku tak propad akcií zaznamenala také americká farmaceutická skupina Eli Lilly. Příčiny popsal britský deník Financial Times.

Akcie americké farmaceutické společnosti Eli Lilly zažily v uplynulém týdnu pokles o více než osm procent. Od počátku letošního roku ztratily necelých sedm procent. Eli Lilly přesto zůstává nejhodnotnější farmaceutickou společností na světě s tržní kapitalizací převyšující 737 miliard dolarů (v přepočtu asi 18,1 bilionu korun). Jde o sumu, která dosahuje asi 2,2násobek ročního HDP České republiky.

Z dlouhodobého hlediska tedy současná korekce nepředstavuje vážný problém. Obzvláště v kontextu posledních pěti let, kdy akcie Eli Lilly stouply o téměř 420 procent. Jenže nyní jako by se Eli Lilly zadrhla. Co za poměrně výrazným propadem jejích akcií stojí? Vždyť výrobci léků proti obezitě měli být zaručenou investicí.

Eli Lilly zaostala za očekáváním

„Očekávání od Eli Lilly jsou zkrátka obrovská,“ uvedl pro britský deník Financial Times jeden z významných investorů, jehož totožnost ale deník nezveřejnil. Podle něho zkrátka „lidé uvěřili, že po lécích proti obezitě bude poptávka růst donekonečna. Jenže ono se ukazuje, že to tak jednoduše nepůjde“.

A právě neočekávané zaostávání růstu prodejů léku Mounjaro, který patří mezi takzvané blockbustery společnosti Eli Lilly, bylo hlavní příčinou akciového poklesu. Společnost Eli Lilly totiž jen před pár dny zveřejnila objem tržeb, které jí Mounjaro za poslední kvartál loňského roku vygenerovalo. A namísto analytiky očekávaných 4,4 miliardy dolarů tržby z prodejů Mounjara činily „jen“ 3,5 miliardy.

Zřejmě „nejvtipnější“ na tom je, že Mounjaro je lék, který se primárně podává při léčbě diabetu. Eli Lilly má proti obezitě ve svém portfoliu lék Zepbound, který je jen „obezitologickou“ verzí Mounjara. Nicméně i Zepbound v prodejích zaostal za očekáváním expertů. Namísto 2,2 miliardy dolarů přinesl svému výrobci jen 1,9 miliardy.

Růst tržeb skoro o polovinu nepomohl

Také celoroční tržby Eli Lilly zaostaly za očekáváním, a to o pouhých 500 milionů dolarů, přičemž celkový objem tržeb dosáhl 45 miliard (v přepočtu kolem 1,1 bilionu korun). Přitom takový výsledek (pokud jej Eli Lilly potvrdí i ve své výroční zprávě, kterou vydá nejspíše v poslední únorové dekádě) by znamenal meziroční nárůst tržeb o necelých 45 procent.

Jenže jak je už řadu let pro akciové trhy typické, roli ani tak nehraje faktické zlepšení či zhoršení výsledků, ale to, zda výsledky jsou v souladu s očekáváními, zaostávají za nimi, nebo zda je předčí.

Dokonce i sám výkonný ředitel společnosti Eli Lilly David Ricks uvedl, že v samotném čtvrtém čtvrtletí se tržby z prodeje léků proti obezitě a diabetu meziročně zvedly o 45 procent. Sice to prý bylo méně, než očekávala samotná Eli Lilly, ale Ricks zároveň dodal, že „rok 2024 byl pro společnost velice úspěšný“, a že očekává pokračování trendu i v roce 2025 „se silnou finanční a provozní výkonností“.

Jen o pár měsíců za Novo Nordisk

Podobnou zkušenost zaznamenal i největší konkurent Eli Lilly, dánská farmaceutická skupina Novo Nordisk. Její akcie dlouhou řadu měsíců zpevňovaly, a Novo Nordisk se dokonce stala nejhodnotnější evropskou veřejně obchodovanou společností.

Jenže jen krátce před koncem loňského roku přišel zlom, kdy Novo Nordisk ztratil asi čtvrtinu své hodnoty. Pro mnohé škarohlídy to bylo jen potvrzení trendu, který se začal obracet přibližně v polovině roku 2024, kdy akcie Novo Nordisku zaznamenaly dosavadní rekordní hodnotu kolem jednoho tisíce dánských korun za jeden kus (asi 3400 korun českých). V současné době se akcie Novo Nordisku obchodují přibližně o pětinu níže než před rokem a asi o 42 procent pod svým absolutním historickým rekordem.

Luxus převzal evropské otěže

Společnost Novo Nordisk totiž také zaostala za očekáváním. Ovšem nikoli z pohledu finanční výkonnosti, nýbrž z pohledu účinnosti jejího nového kandidáta na lék proti obezitě. Přípravek s obchodním názvem CagriSema totiž v klinických testech vykázal nižší schopnost redukovat hmotnost, než si společnost Novo Nordisk slibovala. Namísto očekávaných 25 procent došlo u testovaných dobrovolníků k redukci hmotnosti jen o 22,7 procenta. Blíže o tom informoval také Zdravotnický deník.

Propad akcií společnosti Novo Nordisk však stále pokračuje. Jen během pátečního obchodování odepsaly více než čtyři procenta. Příčinou tentokrát bylo oznámení amerického Centra pro Medicare a Medicaid, že léky Wegovy a Ozempic budou mezi 15 přípravky, u nichž chce americká vláda vyjednat lepší ceny. Novo Nordisk tak přišla o své evropské prvenství, když se nejhodnotnější evropskou společností stal výrobce luxusního zboží LVMH (Louis Vuiton Moët Hennessy) francouzského miliardáře Bernarda Arnaulta. Na druhou stranu, k růstu se ode dna odráží nejlépe.

Otevřít článek