Blížící se výměna amerického prezidenta v Bílém domě přináší i na první pohled méně očekávané důsledky. Některá gynekologická pracoviště a centra plánovaného rodičovství hlásí nárůst zájmu o dlouhodobé antikoncepční metody a o post-koitální antikoncepci. Dramatický nárůst prodeje nouzové antikoncepce i léků používaných při farmakologické interrupci hlásí i některé online lékárny a poskytovatelé telemedicíny. Důvodem jsou obavy žen z možného dalšího omezování jejich reprodukčních práv, popisuje americký zpravodajský týdeník Time.
Jen několik hodin poté, co byly oznámeny výsledky amerických prezidentských voleb, obdržel gynekolog Clayton Alfonso, který působí na několika pracovištích ve městě Duke v Severní Karolíně, dvě žádosti o nitroděložní tělíska. Během dalších dní od něj hned tři ženy začaly zjišťovat, za jakých podmínek je možné nechat si podvázat vejcovody, tedy nechat se sterilizovat. Všechny mu sdělily, že důvodem pro jejich rozhodnutí jsou nedávné volby a blížící se nástup administrativy Donalda Trumpa.
„Viděl jsem takový náraz po volbách v roce 2016 (Tehdy se Donald Trump poprvé stal americkým prezidentem – pozn. red.) a v roce 2022, kdy byl zrušen rozsudek Roe vs. Wade (Nejvyšší americký soud zrušil rozsudek, který umožňoval ochranu práva na interrupci na federální úrovni – pozn. red.). Tentokrát se mi ale zdá, že pacientky mají větší strach,“ citoval lékaře americký zpravodajský týdeník Time, který se věnuje tomu, jak se aktuální politická situace v USA projevuje v oblasti reprodukčních práv.
Jaké budou další kroky Trumpovy administrativy v této oblasti není zcela jasné, ale obavy žen z toho, že dojde k dalšímu omezení dostupnosti interrupcí, které jsou v některých státech prakticky zakázané, ale také že se zkomplikuje dostupnost antikoncepce, jsou víc než citelné. Sám Trump před volbami prohlásil, že interrupce jsou záležitostí jednotlivých států, nikoliv federální vlády, nicméně už ve svém předchozím volebním období jmenoval konzervativní soudce Nejvyššího soudu, a to v konečném důsledku otevřelo zpřísňování proti-potratové legislativy hned v několika státech. „Nemyslím si, že bychom nyní měli jasno v tom, co Trump v oblasti reprodukčních práv udělá,“ citovala agentura agentura AP profesorku práva Mary Zieglerovou, která se na University of California specializuje právě na reprodukční práva. Během posledních měsíců kampaně sice Trump zmírnil své postoje ohledně interrupcí a tvrdil, že podporuje právo na interrupci v případě znásilnění, incestu nebo ohrožení života ženy. Ale nepodpořil možnost interrupce v případě, že těhotenství ohrožuje ženino zdraví.
Tomu odpovídají i zkušenosti doktora Alfonsa s tím, že nyní ženy více požadují dlouhodobé antikoncepční metody a obávají se toho, zda nedojde i k omezení dostupnosti nitroděložních tělísek. Ačkoliv se jedná o velmi spolehlivou dlouhodobou antikoncepční metodu, stala se jedním z terčů protipotratových organizací, které jí vnímají jako formu interrupce, protože tělíska ovlivňují děložní sliznici. „Jedna z pacientek mi řekla, že je naprosto vyděšená z toho, že bude donucená pokračovat v nechtěném těhotenství nebo nebude mít přístup k antikoncepci,“ popsal gynekolog situaci jedné z žen, která raději požádala o sterilizaci.
Ženy si vytváří zásoby nouzové antikoncepce
Obavy žen z toho, že Trumpova administrativa „oseká“ jejich reprodukční práva, vnímá také gynekoložka Grace Fergusonová, která působí v Pittsburghu a v rámci své praxe provádí také interrupce. Podle jejích zkušeností vzrostl počet pacientek požadující dlouhodobé antikoncepční metody v podobě nitroděložních tělísek. Další si podle ní vytváří zásoby nouzové post-koitální antikoncepce. „Je to kvůli nadcházející změně administrativy,“ je přesvědčena lékařka.
Mezi takové pacientky patří i Mara Zupková, která svou gynekoložku požádala o konkrétní typ post-koitální antikoncepce vázané na lékařský předpis. Vzhledem ke své tělesné hmotnosti je na horním limitu pro volně dostupnou metodu nouzové antikoncepce. Nyní spolu s manželem plánují to, že on podstoupí vasektomii: „Svým způsobem jsme vždy balancovali mezi tím, jestli chceme děti nebo ne. Ale jak se svět stává děsivějším a děsivějším, rozhodli jsme se, že do tohoto prostředí nechceme přivést dítě. Navíc mám několik zdravotních rizik,“ popsala svou situaci mladá žena.
Nárůst zájmu o nouzovou post-koitální antikoncepci či farmakologické metody interrupce evidují také online lékárny a společnosti poskytující zdravotní péči na dálku přes telemedicínu. Nárůst zájmu byl přítomný už před volbami, ale po oznámení jejich výsledků se výrazně zrychlil. Například poskytovatel telemedicíny, firma Wisp zaznamenala během dne voleb a dne následujícího nárůst objednávek léků používaných při farmakologické interrupci o 600 procent a v týdnu po volbách nárůst prodeje post-koitální antikoncepce a dalších antikoncepčních metod o 460 procent oproti běžnému stavu objednávek.
Další ze společností Winx Health, která se soustředí především na mladé lidi, během 60 hodin po volbách zaznamenala nárůst prodeje balíčku nouzové antikoncepce Restart o 966 procent oproti předchozímu týdnu. V případě balíčku, který místo jedné dávky obsahuje hned čtyři dávky, vzrostl prodej dokonce o 7 000 procent. Navzdory skutečnosti, že post-koitální antikoncepce je legální ve všech amerických státech, podle expertů nemá mnoho lidí zcela jasno v tom, jak se liší nouzová antikoncepce od farmakologické interrupce. Svou roli ale hraje i právě nejistota ohledně toho, zda nedojde ke změnám legislativy, která budou znamenat omezení reprodukčních práv. A strach vede k tomu, že ženy hledají cesty k tomu, jak se vyhnout nechtěnému těhotenství i přes možné překážky.